Konec ledna je termín finančních uzávěrek obou výrobců procesorů. Intel s jeho rekordními tržbami už jsme probírali minulý týden, včera večer byly konečně zveřejněny také výsledky AMD. Ty rekordní nejsou, ovšem v kontextu to s firmou vypadá vcelku dobře. Dopracovala se po letech konečně k ziskovosti a také do letošního roku 2018 by mohla mít dobře „našlápnuto“.
Pokud si nalistujete výsledky za třetí kvartál (Q3) z října, pak zjistíte, že v prognóze předpokládalo AMD na čtvrtý kvartál (Q4) tržby okolo 1,394 miliard $ (s rozptylem 3 %, tedy 1,347–1,446). Konečný výsledek očekávání předstihl. AMD zaznamenalo v Q4 2017 tržby 1,480 miliardy dolarů. Proti roku 2016, kdy v Q4 dosáhly jenom 1,106 miliardy, to znamená meziroční zlepšení o 33,8 %. A co je důležité, AMD se díky tomu dostalo do černých čísel, vytvořilo čistý zisk 61 milionů, což dělá 6 centů na akcii. Hrubá marže činila 35 %. Pro srovnání: ještě loni udělalo v Q4 ztrátu ve výši 51 milionů.
CPU a grafiky na vzestupu, konzole dole
Valnou většinu peněz v tomto čtvrtletí přinesla divize Computing and Graphics, což odráží to, jak se AMD odrazilo ode dna. Tato divize zahrnující pod sebe grafické karty Radeon a procesory pro PC utržila 958 milionů dolarů, což je o 60 % více než před rokem (Q4 2016: 600 milionů) a o 17 % víc než v také silném Q3 2017 (819 milionů). Její provozní zisk dělal 85 milionů. Tato čísla by měla odrážet velký předvánoční zájem o Ryzeny v běžném retailovém prodeji (zatímco OEM segment stále moc nepromořily). Určitě se na nich ale výrazně podepsaly prodeje GPU těžařům. Ke konci roku totiž opět zmizely z obchodů mainstreamové grafiky a toto mohlo vylepšit tržby o desítky milionů. Tato poptávka trvá, AMD kvůli ní údajně zvýšilo výrobu GPU, ovšem problémem už prý začíná být zase dostupnost pamětí. Mimochodem: výrobní kapacita samotných čipů není podle CEO Lisy Su problémem, GlobalFoundries má zřejmě kapacit stále dost.
Každopádně díky novým procesorům a řádění kryptohavířů se AMD podařilo téměř dorovnat výpadek tržeb, ke kterému došlo v divize Enterprise, Embedded and Semi-Custom. Ta má v Q4 (a poté v Q1) pravidelně mnohem nižší prodeje, protože čipy pro konzole na vánoční období jsou prodávány napřed už v Q2 a Q3. Tržby této divize kvůli tomuto jevu klesly z 835 milionů na 522 milionů dolarů. Provozní zisk divize byl 19 milionů.
Vydělávají už serverové Zeny?
Do té to divize by měly kromě čipů pro konzole, které tvoří většinu jejích prodejů, spadat i procesory Epyc pro servery. Příjmy z nich byly asi v Q4 stále hodně omezené. AMD uvádí, že díky nim divize měla o 3 % lepší tržby než v Q4 2016, což kompenzovalo fakt, že letos meziročně klesaly tržby z čipů za konzole (podle starších údajů zhruba o 5 %). Epyc tedy mohl představovat nějaké jednociferné procento tržeb divize Enterprise. Jinými slovy asi méně než 50 milionů dolarů.
Rok 2017 skončil se v černých číslech
Se skončením Q4 2017 jsou logicky uzavřené i finanční výsledky pro celý rok. U těch do poslední chvíle panovalo napětí, zda společnost skončí konečně po letech v plusu, nebo stále ještě zaznamená ztrátu. Nakonec se mu k zisku prohrabat podařilo, jelikož silná druhá polovina roku vykompenzovala slabší první a druhé čtvrtletí, kdy mělo ztráty. Celkové tržby se dostaly na 5,329 miliardy dolarů, což je 25% nárůst proti 4,272 miliardám v roce 2016. Poměrně těsně zůstal firmě po zdanění a dalších nákladech čistý zisk 43 milionů dolarů, což dělá nějaké 4 centy na jednu akcii. Kromě dosažení elementárního zisku se také podařilo během roku 2017 o něco snížit dlouhodobý dluh.
Výhled na rok 2018 vypadá pozitivně
Tradičně hodně zajímavý je na výsledcích výhled, který nastiňuje výsledky pro následující období, nyní už Q1 2018. AMD očekává poměrně vysoké tržby: 1,55 miliardy dolarů plus minus 50 milionů. To by bylo nebývale vysoké číslo na sezónně slabé první čtvrtletí (v těchto měsících jsou nejen nízké tržby z konzolí, ale zároveň je nižší zájem i o procesory a grafiky). Je to proto, že AMD od začátku roku 2018 nasazuje jiný systém účetnictví, pod kterým se mění kritéria času, kdy jsou některé položky zaúčtovány. Týká se to zdá se konzolí, ale také zboží dodaného distributorům. Podle nového systému se totiž některé příjmy za konzole zaúčtují jindy. Podle dat z tiskových zpráv by tento rozdíl měl dělat například v Q4 2017 140 milionů přesunutých jinam, při novém počítání by tržba byla asi 1,34 miliardy (bohužel nevíme jistě, zda se tyto peníze „přesunuly“ do Q3 2017, nebo do Q1 2018).
Změny v účetnictví
Tato změna účetnictví „nefixluje“ v tom smyslu, že by nějak změnila celkové tržby, jen se v některých případech přesune jejich zařazení. Firma by měla eventuálně dodat přepočítané výsledky za rok 2016 a 2017, které toto vyjasní. Například pro loňské první čtvrtletí (Q1 2017) by tyto přesuny údajně měly zpětně zvětšit tržby z 984 milionů na 1,178 miliardy $ („přesouvalo“ by se 194 milionů, opět ale nevíme, odkud). Pro lepší zhodnocení prognózy tržeb na Q1 2018 je tak asi lepší dívat se na procentuální zlepšení tržeb, které AMD uvádí – to je totiž vypočítáno při stejné metodě účtování. Nárůst tržeb v Q1 2018 proti Q1 2017 (oněm 1,178 miliardy $) má dle firmy být meziročně okolo 32 %, což je hodně slušné. Tento skoro třetinový nárůst tržeb má navíc být vytvořen prodejem nových procesorů Ryzen, procesorů Epyc a také GPU. Má i mírně narůst hrubá marže, na 36 %.
Letos 6 miliard?
Na celoroční tržby za rok 2018 by už změněné účetnictví podle AMD nemělo mít příliš zásadní vliv. Tržby by měly narůst „o dvojciferná procenta“, tedy o minimálně 10 %. Vzhledem k tomu, že teprve skončil leden, jde pravděpodobně o konzervativní odhad a během roku se „plánované tržby“ mohou posunovat nahoru. Tento 10% nárůst by pro rok 2018 znamenal konečné tržby minimálně 5,862 miliardy dolarů. Ovšem pokud již Q1 2018 začne na 1,55 miliardách, pak je asi slušná šance, že konečné číslo bude někde přes 6 miliard, se štěstím i o dost. S vyššími tržbami by se taky zisk měl dostat na nějakou významnější úroveň. Navíc AMD uvádí, že hrubá marže by měla celkově narůst na víc než 36 % a zisku mírně asi pomůže také snížení daní v USA pro firmy. AMD uvádí, že by v roce 2018 mělo mít asi 10% sazbu.