Threadripper předveden, zatím bez detailů
Na Computexu AMD podruhé oficiálně mluvilo a procesorech Threadripper (přesněji, Ryzen Threadripper), které budou highendovým doplňkem Ryzenů 7, nabízejícím až 16 jader a 32 vláken pro náročné uživatele a výpočetní úlohy. Threadripper zatím stále nebyl oficiálně uveden, takže ještě nemáme parametry a ceny; AMD uvádí toliko, že bude na trh vypuštěn „koncem léta“ (asi tedy v září). Nicméně některé detaily už řečeny byly. Threadrippery mají přímo z procesoru vyvedeno 64 linek PCI Express 3.0 (což asi opět potvrzuje, že údajné specifikace s modely jako R9 1998X, které kolují, jsou vymyšlené). Z toho jsou ovšem čtyři upotřebeny na připojení čipové sady X399 a zbývá 60 volně dostupných linek. Třikrát ×16 lze použít pro grafické karty, zbylých 12 pak může sloužit například pro tři 32Gb/s rozhraní U.2/M.2 pro NVMe SSD.
Tato výbava má být identická pro všechny modely Threadripperu, na rozdíl od highendových platforem Intelu nebudou mít nižší modely konektivitu skrouhnutou. Potvrzen je také čtyřkanálový řadič pamětí DDR4, opět pro všechny modely. Pouzdro CPU je poměrně velké, což by mohlo potvrzovat zprávy, že má socket se 4000 piny odvozený od serverové patice SP3. Desktopová se servery nekompatibilní varianta se ale údajně jmenuje Socket TR4. Desky pro platformu „399“ neboli Threadripper by údajně měli mít ve vývoji všichni hlavní výrobci, tedy minimálně Asus, ASRock, Gigabyte a MSI – některé jsou už dokonce na Computexu k vidění.
Vzorek šestnáctijádra Threadripper byl na Computexu i demonstrován. AMD ukazovalo stejnou úlohu v Blenderu, v jaké loni v létě poprvé předvádělo Zen. Tentokrát dle otevřeného správce úloh běžela s plným vytížením 32 vláken. Vykresleno bylo docela rychle (viz toto video), ale tentokrát AMD neukazovalo výsledek, ani srovnání s konkurenčním Intelem. Buď zatím nechce prozradit parametry (které by se z tohoto lineárně škálujícího testu asi daly vyčíst), nebo ještě demo běželo na ES čipu, který nemá stejné takty, jako finální Threadripper.
Ryzen Mobile
AMD se pochlubilo i APU verzí Zenu, jejíž uvedení je ale ještě poměrně vzdálené. Ryzen Mobile – pracovním označením známý jako APU Raven Ridge – bude složen ze čtyřech jader Zen a integrované grafiky s architekturou Vega. Výkon procesorové části se podle AMD zvýší o 50 % proti 28nm APU s architekturou Excavator, integrované GPU má údajně být lepší o 40 %. Tato čísla by ovšem měla být dosažena při poloviční spotřebě (zlepšení o 50 %), což působí dojmem, že jsou srovnávány modely s různým TDP.
Mobilní verze Raven Ridge má pouzdro BGA a jde o SoC. Při prezentaci byl ukázán a AMD také předvedlo referenční návrh tenkého (15 mm) konvertibilního notebooku 2v1, který na něm je postaven. Uvnitř byl ES čip se čtyřmi jádry a osmi vlákny. To však nemusí znamenat, že se podobně atraktivní stroje dostanou i do prodeje, jelikož v minulosti většinou výrobci notebooků na čipech APU zakládali spíše levné a obyčejné modely.
Asus má osmijádrový herní notebook s Ryzenem
Ryzeny 7 a 5 by se ještě do konce června údajně měly objevit i v sestavách velkých výrobců počítačů – mělo by jít o HP, Dell, Acer, Asus a Lenovo, tedy hlavní pětici OEM výrobců (mimo USA, kde se do žebříčku dostává i Apple). V rámci první vlny víme o all-in-one PC Inspiron 27 7000 a herním Inpiron Gaming Desktopu od Dellu, Acer již před časem jako první představil stroj Aspire GX-281, u Lenova by to měly být modely Ideacentre 510 a 720. Asus chystá desktop G11DF, ale zejména zajímavý notebook ROG Strix GL702ZC.
Ten je oficiálně označen kategorií „desktop replacement“ (takže to bude spíš větší přístroj než nějaký ultrabook, úhlopříčka je 17,3 palce a váha 3,5 kg) a má jít o první notebook s procesorem Ryzen. Ovšem ještě ne s Ryzenem Mobile, uvnitř je desktopový Ryzen a Asus se tak může chlubit, že uvádí na trh první osmijádrový laptop. Nejspíš je zvolen Ryzen 7 1700 kvůli 65W TDP. Měl by být nainstalován v socketu (podobně jako existují herní notebooky s desktopovými čtyřjádry intel) a tedy eventuálně upgradovatelný. ROG Strix GL702ZC jako grafiku používá Radeon RX 580 (patrně mobilní verzi, která by měla mít TDP 110 W, dle zmínky zástupce Dellu) a LCD s technologií FreeSync. Dostupný má být 4K panel i Full HD displeje s frekvencí 75 nebo 120 Hz.
Serverové Zeny za tři týdny
AMD také sdělilo, kdy začne prodávat procesory Epyc, které do serverů přivedou architekturu Zen. Jejich globální vypuštění na trh má nastat 20. června, takže k tomuto datu bychom se konečně měli dozvědět specifikace (pokud neuniknou pokoutně, což se zatím nestalo). Zda budou tento den Epycy a základní desky pro ně dostupné i v koncové distribuci, těžko říci, jelikož serverový hardware má většinou své specifické prodejní kanály, které nemusí být tak agilní jako třeba distribuce grafických karet a běžných CPU. Za ony tři týdny by měly zároveň být odhalené nebo představené výpočetní karty Radeon Instinct, určené mimo jiné k instalaci do serverů s procesory Epyc.
Radeon Vega Frontier Edition 27. června...
Na Computexu se čekalo také odhalení Radeonu RX Vega, nebo alespoň sdělení nějakých bližších informací, ideálně data uvedení. Vyšlo to nakonec tak napůl, AMD zatím moc sdílné nebylo. Naživo byla prezentována Vega Frontier Edition – lépe řečeno čtyři tyto karty v systému s procesorem Threadripper. Demonstrace ale byla profesionálního rázu – šlo o Blender s vykreslovačem Radeon ProRender. To opět podtrhuje, že Vega Frontier Edition nebude pro hráče, ale pro profesionální uživatele, vývojáře a programátory.
Radeon Vega Frontier Edition bude uveden na trh 27. června, tedy za necelé čtyři týdny. Toto by už měl být „hard“ termín se skutečnou fyzickou dostupností, nikoliv papírové uvedení. Otázka ale je, jak široce dostupná karta bude třeba i v našich obchodech, jedná-li se o produkt pro poměrně malou skupinu uživatelů – asi srovnatelný třeba s Radeonem Pro Duo. Zda bude podobná této 1500dolarové kartě i cena, to zatím nevíme, v tomto ohledu nic oznámeno nebylo.
...Radeon RX Vega má měsíc zpoždění
Zatímco Vega Frontier Edition pro formu splní slibované uvedení v druhém kvartálu (o pár dní), Radeon RX Vega pro hráče bude mít zhruba měsíční zpoždění (tedy přinejmenším, pokud to bereme vzhledem ke konci druhého kvartálu). Tato karta totiž má být vypuštěna na konferenci Siggraph 2017. Ta se odehrává mezi 30. červencem a 3. srpnem a AMD mluvilo o „konci července“, takže uvedení by mělo by být na začátku této akce. Radeon RX Vega by tedy už oficiálně a potvrzeně měl jít na trh za dva měsíce. Teoreticky by ještě mohlo jít o papírové uvedení, s dostupností v obchodech až po jednom až dvou týdnech, nicméně u Radeonu RX 480 toto nebylo, takže možná půjde i zde o „hard launch“.
Radeon RX Vega byl také předveden, a to v páru. AMD ukazovalo běh hry Prey na platformě Threadripper s dvěma Radeony RX Vega. Nastavení detailů byla údajně na Ultra High při rozlišení 4K a pokud dobře vidím, bylo vypnuté V-Sync. Vykreslování vypadalo plynule, ale na obrazovce bohužel nebylo počítadlo FPS, takže obrázek o výkonu z toho stále nemáme. Prey je navíc titul, který má být pro hardware od AMD optimalizován. Ohledně výkonu nové architektury Vega tak zůstává napětí, minimálně do doby, kdy bude otestována Vega Frontier Edition.