AMD ustoupilo: bude podporovat Zen 3 na B450/X470 deskách. Ale nebude to žádná sranda

20. 5. 2020

Sdílet

AMD změnilo po vlně kritiky své plány a s výrobci desek poskytne možnost, jak provozovat procesory generace Zen 3 na starších deskách. Ale nebude to snadné.

Předminulý týden rozpoutalo AMD internetové bouře, když oznámilo, že nebude oficiálně podporovat procesory s architekturou Zen 3 na starších deskách, ale jen na generaci X570 a nových B550, které se ale teprv začnou prodávat příští měsíc. AMD teď zareagovalo na protesty a vydalo oznámení, že se ve spolupráci s výrobci desek pokusí o alespoň beta podporu. Minimálně na části desek generace 400 tedy bude možné na Zen 3 upgradovat. Ovšem mohou s tím být spojené značné komplikace a háčky, jak se zdá.

Změna plánu. „Nějaká“ podpora Zenu 3 pro nadšence bude

AMD oznámilo, že na základě ohlasů, protestů a stížností, které se stihly vyrojit na internetu, se rozhodlo změnit předchozí rozhodnutí a pokusí se na starších deskách podporu procesorů s architekturou Zen 3 přece jenom realizovat. Zatím jsou tyto práce ve stádiu příprav, takže ještě nejsou úplně jasné detaily, nicméně je dobře, že to bylo ohlášeno takto předem.

Je ale také třeba se připravit na to, že tato podpora asi nebude tak hladká, jako na bezproblémově kompatibilních deskách řady 500. Bude zřejmě mít řadu háčků, takže je dost možné, že často půjde spíš o bonus pro nadšence než o něco pro běžnou populaci.

AMD uvádí, že původní rozhodnutí utnout kompatibilitu bylo udělaná s ohledem na to, aby se nekomplikoval život největším vrstvám běžných uživatelů, což jde trošku proti touze nadšenců upgradovat, byť by to stálo nějaké komplikace. Vypadá to, že ono náhradní řešení bude spočívat v tom, že ona podpora pro Zen 3 na deskách řady 400 bude ve formě forku/odbočky – výrobci desek pro ně nabídnou zvláštní a volitelné BIOSy, které budou mít zvláštní status. Přinesou tedy podporu Zenu 3, ale jen v této separátní větvi či vydání, zatímco běžná linie BIOSů pro masy zůstane bez podpory pro nové procesory.

Prezentace cipove sady AMD B550 04 Tabulka kompatibility čipsetů AMD a procesorů včetně next-gen Ryzenů s jádry Zen 3. Nyní AMD přehodnotilo pozici a slíbilo, že se pokusí o alespoň Beta podporu na některých X470 a B450 deskách

Podpora nových CPU zruší podporu pro staré

Důvody tohoto rozštěpení, které samo o sobě bude znamenat značné problémy, kterým se asi výrobci desek a AMD chtěli prve vyhnout, jsou zejména v tom, že podle AMD bude typicky nutné vyhodit z BIOSu podporu starších procesorů, aby bylo místo na kód AGESA pro procesory Vermeer. Toto už nemusí znamenat jen stará 28nm APU s architekturou Excavator, která asi už zajímají jenom z historického hlediska, ale už i první generace Ryzenů Summit Ridge, APU jako Raven Ridge a uvidíme, co všechno ještě.

Jen jednosměrný upgrade a na požávání?

AMD dokonce uvádí, že takový update může nebo bude jednosměrný, tedy že uživatel pak nebude moci BIOS vrátit zpátky (zde doufejme bude alespoň možné využít podporu pro dual-BIOS některých desek). Toto je hodně drastické v kombinaci s tím, že Beta BIOS může být méně testovaný a nemusí vůbec dostávat budoucí aktualizace s opravami chyb.

AMD ještě uvádí, že je v plánu řešit tyto aktualizace kvůli předchozím problémům individuálně, jen s uživateli, kteří koupí procesor architektury Zen 3, který budou moci po aktualizaci v desce provozovat. Asi by to fungovalo podobně jako reklamace nebo požadavky na zaslání Boot kitu pro přeflashování BIOSu, tedy že byste podpoře poslali sken či kopii faktury a obratem dostanete aktualizaci pro svou desku. Nicméně zatím je toto vše předběžné, takže je možné, že někteří výrobci toto síto nebudou používat.

AMD Ryzen 7 4700G zdroj VideoCardz AMD Ryzen 7 4700G. Tento procesor nemá ještě architetkuru Zen 3, ale jak to bude s jeho podporou, také ještě není jasné (Zdroj: VideoCardz)

Situace jiná než loni?

Komplikace, které se podle tohoto oznámení budou s těmito beta BIOSy pojit, jsou docela závažné a o dost horší, než jak vypadala podpora Zenu 2 na deskách platformy B350/X370. Té se také oficiálně říkalo, že je „beta“, ale ve skutečnosti je nakonec celkem standardní a jednoduchá i na mnohých deskách s 16MB BIOSem. Výrobci tyto BIOSy i normálně aktualizují, místo aby šlo o nějaká jednorázová vydání, o které se firma dál nestará. Zde to zřejmě může být o hodně horší, i když ještě můžeme doufat, že ne vždy budou omezení takto drastická.

U B450/X470 a Zenu 3 to podle všeho bude mnohem větší rodeo a třeba nemožnost zpětného přeflashování v kombinaci s eliminováním podpory pro větší množství CPU zní jako velký problém. S takovýmto BIOSem desky nebudou moci jít do obchodů, protože neznalí uživatelé by je pak vraceli při snaze instalovat nějaké starší procesory z bazaru, s nimiž už deska nebude fungovat, a podobně. Beta BIOS nebude tedy moci být do desek nahráván už v továrně, což znamená, že bude na vedlejší koleji.

Čipová sada AMD B450 (Foto: AnandTech)

Výrobci tedy asi budou udržovat aktualizace a podporu jen pro ne-beta BIOS bez podpory Zenu 3. Určitá naděje je asi pro desky s 32MB BIOSem, kde budou lepší možnosti implementovat podporu s méně oběťmi, ale to teprve uvidíme.

Tyto komplikace asi dokládají, že důvody pro nepodporu Zenu 3 byly už poměrně reálné, protože už by se potýkala s nemalými technickými problémy, a že nešlo jen o zvůli/lenost/chamtivost. Mimochodem, pokud vás zajímají problémy, které s velikostí BIOSů a vyhazováním podpory starých CPU souvisejí, web GamersNexus k nim natočil poměrně zajímavé video. Nemůžeme zaručit, že v některý údajných insiderovských informacích třeba nejsou nějaké chyby, ale pro kontext této kontroverze je to hodně informativní.

Další prodloužení životnosti už nebude

AMD vedle předchozích věcí ještě uvádí některé další háčky. Dostupnost BIOSů se může lišit model od modelu, tedy tato práce navíc asi nebude investována do všech modelů, ale jen těch vděčnějších highendových a nebo hodně populárních. Navíc také asi nebude dostupná hned po vydání procesorů, ale může údajně chvíli trvat (toto dává smysl, aby se nejprve vývojáři mohli soustředit na pilování firmwaru pro nové desky s plnou mainstremovou podporou).

Také AMD varuje, že toto gesto je zřejmě poslední, další podobné prodloužení životnosti starších desek už předem vylučuje (asi aby se vyhnulo podobnému tlaku). Hypotetické další procesory po Ryzenech 4000 s jádry Zen 3 už údajně přidány opravdu nebudou. Zatím nicméně nevíme, co toto znamená. Mohla by být řeč o Ryzenech 5000, pokud by už nešly do nového socketu AM5 a rovnou nepoužívaly DDR5 (naopak určitou možnost další generace na AM4 indikoval blogpost AMD k čipsetu B550). Pokud ne, mohla by být řeč třeba o osmijádrových APU Renoir.

Co si slibujete od teď oznámené Beta podpory procesorů Ryzen s architekturou Zen 3 na B450 a X470 deskách?

Pokud se vám tedy touto cestou podaří rozběhnout Zen 3 a bude to bezproblémově fungovat, bude to poslední možný upgrade. Zatím asi nechvalte dne před večerem, protože při pohledu na tyto strašidelné komplikace není jasné, jak prakticky použitelné toto upgradování bude a jak široce to tedy bude užitečné. Ovšem asi lepší, než nic.

AMD X570 cipset foto techPowerUp Čipset AMD X570 (Zdroj: techPowerUp)

Doporučené jsou pro Zen 3 jenom desky s B550/X570

AMD také explicitně doporučuje, že pokud teď chce někdo stavět počítač s výhledem na budoucí upgrade, tak se má poohlížet jen po B550 a X570 deskách a nespoléhat na tyto beta updaty. Desky s čipsetem B450/X470 teď asi budou často levnější a tím lákavé, ale jednoduše nemáte garantováno, že vám Ryzeny 4000 poběží tak dobře jako na doporučených deskách generace 5000 (nebo vůbec).

Mimochodem, už jste si asi všimli, že se celou dobu mluví jen o deskách s čipsetem B450 a X470. O deskách řady 300 AMD nic neříká a asi nám to naznačuje, že s nimi již nepočítá. Protože jejich čipsety jsou dost podobné, mohly by asi teoreticky někdy existovat Beta BIOSy i pro ně. Je možné, že třeba u highendových modelů se výrobci slitují a betu udělají i pro ně. Ale zatím s tím nepočítejte, majitelům B350/X370 modelů prostě nic slíbeno nebylo.

Na další stránce naleznete plné znění tiskové zprávy, kterou AMD k této problematice vydalo v originále.

Galerie: Detaily k platformě AMD B550 a původní oznámení, že Zen 3 nepůjde do desek B450/X470

Prohlášení AMD k Beta podpoře procesorů s architekturou Zen 3 na deskách s čipsety X470 a B450

As we head into our upcoming “Zen 3” architecture, there are considerable technical challenges that face a CPU socket as long-lived as AMD Socket AM4. For example, we recently announced that we would not support “Zen 3” on AMD 400 Series motherboards due to serious constraints in SPI ROM capacities in most of the AMD 400 Series motherboards. This is not the first time a technical hurdle has come up with Socket AM4 given the longevity of this socket, but it is the first time our enthusiasts have faced such a hurdle.

Over the past week, we closely reviewed your feedback on that news: we watched every video, read every comment and saw every Tweet. We hear that many of you hoped a longer upgrade path. We hear your hope that AMD B450 and X470 chipsets would carry you into the “Zen 3” era.

Our experience has been that large-scale BIOS upgrades can be difficult and confusing especially as processors come on and off the support lists. As the community of Socket AM4 customers has grown over the past three years, our intention was to take a path forward that provides the safest upgrade experience for the largest number of users. However, we hear you loud and clear when you tell us you would like to see B450 or X470 boards extended to the next generation “Zen 3” products.

As the team weighed your feedback against the technical challenges we face, we decided to change course. As a result, we will enable an upgrade path for B450 and X470 customers that adds support for next-gen AMD Ryzen™ Processors with the “Zen 3” architecture. This decision is very fresh, but here is a first look at how the upgrade path is expected to work for customers of these motherboards.

  1. We will develop and enable our motherboard partners with the code to support “Zen 3”-based processors in select beta BIOSes for AMD B450 and X470 motherboards.
  2. These optional BIOS updates will disable support for many existing AMD Ryzen™ Desktop Processor models to make the necessary ROM space available.
  3. The select beta BIOSes will enable a one-way upgrade path for AMD Ryzen Processors with “Zen 3,” coming later this year. Flashing back to an older BIOS version will not be supported.
  4. To reduce the potential for confusion, our intent is to offer BIOS download only to verified customers of 400 Series motherboards who have purchased a new desktop processor with “Zen 3” inside. This will help us ensure that customers have a bootable processor on-hand after the BIOS flash, minimizing the risk a user could get caught in a no-boot situation.
  5. Timing and availability of the BIOS updates will vary and may not immediately coincide with the availability of the first “Zen 3”-based processors.
  6. This is the final pathway AMD can enable for 400 Series motherboards to add new CPU support. CPU releases beyond “Zen 3” will require a newer motherboard.
  7. AMD continues to recommend that customers choose an AMD 500 Series motherboard for the best performance and features with our new CPUs.

There are still many details to iron out, but we’ve already started the necessary planning. As we get closer to the launch of this upgrade path, you should expect another blog just like this to provide the remaining details and a walkthrough of the specific process.

At CES 2017, AMD made a commitment: we would support AMD Socket AM4 until 2020. We’ve spent the next three years working very hard to fulfill that promise across four architectures, plus pioneering use of new technologies like chiplets and PCIe® Gen 4. Thanks to your feedback, we are now set to bring “Zen 3” to the AMD 400 Series chipsets. We’re grateful for your passion and support of AMD’s products and technologies.

Zdroje: AMD (Reddit), AnandTech