Omlouvám se za nehezký cizí pojem, nicméně překlad do češtiny je v tomto případě poněkud záludný. Spojení „clock mesh“ by se dalo přeložit jako síť distribuce taktu. Takovou síť má každý dnešní procesor, nahradila primitivnější řešení jménem „clock tree“ (tedy stromovou strukturu distribuce taktu). Novinkou je právě slovo rezonantní. Samotná síť má přirozenou kapacitanci a řešení Cyclosu spočívá v tom, že v čipu jsou integrovány také induktory neboli cívky. Vznikne tak kmitavý obvod, který velkou část energie vynaložené na distribuci taktu recykluje.
Jak velkou část? Cyclos v roce 2009 demonstroval technologii na procesoru s jádrem ARM926 běžícím na 250 MHz a úspora se prý pohybovala v rozmezí 25 až 35 % podle charakteru prováděných výpočtů. U procesorů architektury Piledriver běžících na frekvenci 4 GHz a vyšší prý resonant clock mesh šetří až 24 % energie spotřebované na distribuci taktu, typicky mezi pěti a deseti procenty. Jestliže na distribuci taktu běžně padne asi 30 % z celkové spotřeby čipu, výsledná úspora bude v řádu jednotek procent a tudíž prakticky nezajímavá.
Samuel Naffziger z AMD nicméně technologii RCM chválí. Integrace s existující clock mesh Piledriveru prý byla jednoduchá a bezriziková a nevyžaduje žádný speciální výrobní postup. Cyclos na svých stránkách tvrdí, že RCM si zpravidla vyžádá 2–5 % plochy čipu navíc, AMD ale prý žádné zvětšení plochy čipu nepostihlo (což možná bude souviset s tím, proč jsou úspory tak malé).
Pro připomenutí, procesorová jádra architektury Piledriver, což je vylepšený Bulldozer, bude používat APU Trinity a později klasické CPU Vishera.
Zdroj: bit-tech.net, SemiWiki