AMD přechází na tick-tock model (tak trochu)

26. 1. 2012

Sdílet

 Autor: Redakce

Jak je vám pravděpodobně známo, Intel už řadu let vydává procesory podle vzoru „tick-tock“: střídavě přichází nová architektura na starším výrobním postupu a posléze mírně vylepšená architektura vyráběná novou technologií. AMD, zdá se, vydává své procesory bez nějakého významnějšího svazujícího řádu. To se ale možná změní. Jak by mohlo vypadat tik-tak schéma v podání zeleného šípu, odhaluje server X-bit labs.

Prvním produktem používajícím jádra Piledriver by mělo být APU Trinity, které vyjde přibližně v červnu/júni tohoto roku. Na podzim, nejspíše v listopadu/novembri, bude následovat klasické CPU (bez integrovaného grafického jádra) pro obstarožní platformu AM3+ kódově označené Viperfish – to bude nástupcem dnešní řady AMD FX.

Procesorová jádra Trinity a Viperfish se ale navzdory tomu, že oba budou označovány jako Piledriver, budou lišit. Trinity je jakási odlehčená či „raná“ verze architektury, která oproti plné neboli „pozdní“ verzi postrádá několik nových instrukcí. Viperfish tak může při srovnání takt na takt vyjít jako nepatrně rychlejší.

Toto schéma by mělo AMD používat i pro další architektury, jmenovitě Steamroller a Excavator. Stručně shrnuto: APU s neúplnou instrukční sadou přijde vždy jako první, samostatné CPU s plnohodnotnou architekturou jako druhé. Výrobních postupů se taktika vůbec nedotýká, v tomto ohledu se AMD musí spokojit s tím, co mu Globalfoundries nebo TSMC v daném čase dokážou nabídnout.

bitcoin_skoleni

Zdroj: X-bit labs, Motherboard & CPU (poslední obrázek)