Včera jsme tu už měli únik slajdu s šestnáctijádrovým Ryzenem 9 3950X, jenž má prý coby překvapení doplnit sestavu procesorů Ryzen 3000, které AMD odhalilo před dvěma týdny s modelem 3900X o dvanácti jádrech jako maximem. Web VideoCardz, který tento únik publikoval, ovšem ze stejného zdroje dostal také slajd s parametry pro grafickou kartu Radeon RX 5700 XT, tedy modelem nové generace Navi. A i zde máme specifikace, které tato grafika má.
Pokud je tento dokument opravdický (VideoCardz píše, že se mu autenticitu podařilo ověřit), pak pochází z prezentace na E3, kterou AMD ukáže dnes (přesněji, po dnešní půlnoci, takže v prvních úterních hodinách). VideoCardz dostal z prezentace jen jeden slajd, který patří k modelu Radeon RX 5700 XT. Grafik Navi asi bude víc, tato by ale asi mohla být zatím nejvýkonnější – označení „XT“ totiž dřív u Radeonů udávalo vyšší, plnotučný model. Sice by asi mohla přijít ještě třeba karta RX 5800 XT, ale spíš asi další model půjde níž a bude se jmenovat jen RX 5700 (nebo, pokud by se použilo historické názvosloví, tak RX 5700 Pro, ale to by dnes bylo matoucí vzhledem k existenci karet Radeon Pro).
Navi: 2560 stream procesorů
Každopádně Radeon RX 5700 XT má obsahovat 40 bloků CU – konečně je tedy tady informace o tom, kolik má mít GPU Navi (nebo aspoň tato konkrétní verze) stream procesorů. Při 64 shaderech na jednu CU to vychází na 2560 stream procesorů – jen o něco málo víc, než u Polarisu 10 (36 CU). Tato hodnota se trefila do odhadu (nebo úniku), který v listopadu uváděl WCCFtech, ale může jít jen o náhodu. Architektura CU byla podle AMD změněna a je označená jako „RDNA“.
Tip: AMD odhalilo Radeony RX 5700 generace Navi. Prý nemají architekturu GCN, ale „RDNA“
Toto GPU má podle nového úniku mít základní frekvenci 1605 MHz a maximální boost (turbo) 1905 MHz, což by bylo o 105 MHz víc než nejvyšší boostová frekvence u také 7nm Radeonu VII s čipem Vega 20. Ovšem na této frekvenci čip asi typicky nepoběží. V slajdu je totiž uvedena „Game Clock“ („herní Frekvence“), jež je jen 1755 MHz. Vypadá to, že tento údaj by měl být něco jako typická frekvence, kterou lze očekávat pod plnou zátěží při běžném hraní. AMD jinak pro GPU uvádí maximální hrubý výpočetní výkon 9,75 TFLOPS. Tato hodnota ovšem platí pro onu maximální špičkovou frekvenci 1905 MHz. Pro srovnání, jde o číslo o 37 % vyšší, než firma udává pro Radeon RX 590 (7,1 TFLOPS). Karta by při těchto parametrech měla patřit do mainstreamu, přesně jak se už nějakou dobu proslýchalo.
O pamětech slajd podrobnosti neuvádí. Jejich kapacita je 8 GB a podle uniklého PCB by tedy asi sběrnice měla být 256bitová. Je použitá technologie GDDR6, ale nevíme, na jaké frekvenci. Pokud by AMD použilo čipy běžící na 12,0 GHz nebo 14,0 GHz efektivně (které s nimi dosahují GeForce), tak by propustnost měla dosáhnout 384 GB/s nebo 448 GB/s.
Spotřeba pořád neznámá
TDP bohužel zatím neznáme, na slajdu není. Je na něm sice vyobrazena vizualizace patrně referenční verze tohoto Radeonu, ale pečlivě „ufiknutá“ dřív, než by v jejích nižších partiích byly odhaleny konektory přídavného napájení. Obrázek ale ukazuje, že referenční chlazení bude používat klasickou koncepci „blower“ s jedním radiálním ventilátorem, který tlačí vzduch skrz průběžný pasiv a ven ze skříně záslepkou. S takovýmto chladičem šel na trh Radeon RX 480 (150 W) i Radeon RX Vega 64 (295 W), takže jak vysoké TDP bude, nelze pořád moc říct. Karta má tloušťku na dva sloty a zdá se, že i backplate.
Pro lepší provozní vlastnosti bude tedy opět asi nutno počkat na nereferenční modely, které používají otevřené chlazení s dvěma nebo třemi axiálními ventilátory, které jsou schopné dosáhnout o dost nižší hlučnosti při stejných teplotách (ale vyžadují dobrý airflow ve skříni).
Cenu a den, kdy tyto grafiky vyjdou, ještě neznáme. To druhé AMD už dříve sdělilo aspoň přibližně – karty mají na trh jít někdy v červenci. O cenách jsme tu sice měli zprávu, kdy zástupce Sapphiru mluvil o 399 a 499 dolarech, ale to mohla být spekulace. Je ale hodně pravděpodobné, že tuto veledůležitou věc AMD prozradí dnes v noci, takže snad už tak dlouho napnutí nebudeme.