Před nějakou dobou jsme tu psali o kuriozitě s procesory Ryzen, kdy někteří majitelé šestijádrových modelů dostali v balení exemplář, u kterého nebyla zamčená „přebytečná“ jádra a jednalo se tak o funkční osmijádro. Mělo se za to, že šlo o omyl u jedné konkrétní várky CPU, která se také dostala jen do malé části světa. Nicméně tyto zprávy se mezitím vynořovaly opět a nyní se údajně objevil i „výherní“ Ryzen 3 1200, tedy nejlevnější model čtyřjádra.
Tento úlovek se podařil zákazníkovi z Ruska, který se jím pochlubil na videu v Youtube. Procesor má standardní takty pro model 1200, tedy 3,1 GHz v základu a 3,4GHz turbo (3,45 GHz včetně XFR boostu). Ovšem CPU-Z ukazuje osm jader a vláken místo čtyř, osm jader je vidět také v správci zařízení ve Windows nebo utilitě Ryzen Master. Procesor kromě toho obsahuje více L3 cache, než by měl být – podle CPU-Z jsou aktivní oba 8MB bloky, kdežto regulérní Ryzen 3 1200 obnáší jen 2 × 4 MB. Že jsou jádra navíc skutečná, by snad měl dokládat benchmark Cinebench R15 (MT) z videa uživatele, který zrychlil z obvyklých zhruba 480 bodů na hodnotu 897, dvojnásobně rychlý byl také vícevláknový benchmark v CPU-Z, zatímco jednovláknový pochopitelně zůstal na běžných číslech.
Na videu bohužel není ukázán přímo procesor (což je pochopitelné, jelikož jeho pravá povaha byla odhalena až po nainstalování do PC). Nevíme tedy, v jakém týdnu byl vyroben, což lze vyčíst z kódu na rozvaděči tepla. Není nicméně jisté, zda je tato informace nějak užitečná, tedy zda tyto kusy pocházejí jen z konkrétního týdne.
To, že byl se zapomenutými jádry navíc nalezen Ryzen 3, je zajímavé z toho důvodu, že CPU nemá aktivní SMT, což ono „odemčení“ či spíše „nezamčení“ zachovává. Nedopatřením tak vzniká docela unikátní konfigurace, Ryzen s osmi jádry, ale jen osmi vlákny (proto také podstatně nižší výkon v Cinebench než u skutečných Ryzenů 7, kde 16 vláken výrazně pomáhá). To ukazuje, že tyto „chybové“ kusy skutečně vznikají tím, že na lince nejsou deaktivována jádra procesoru, jenž má být nominálním šestijádrem nebo čtyřjádrem, a nejde jen o záměnu s čipem, jenž měl skutečně být osmijádrem.
Je to schválně?
Zatím se ale zdá se neobjevily zprávy o takto omylem neořezaných Ryzenech 5/3, které by měly jádra skutečně vadná, což by teoreticky mohlo nastat. To asi nahrává možnosti, že tato „nedopatření“ nejsou úplně nedopatřeními, ale záměrem. AMD by je teoreticky mohlo používat jako určitou reklamu na své nižší modely Ryzenů. Šance vyhrát v neoficiální loterii je asi zanedbatelná (i když kdo ví, možná že vyšší než u skutečného loterijního byznysu), ale může působit jako psychologické lákadlo. A vzhledem k tomu, že při výrobě ořezaných čipů se kvůli poptávce běžně používají i kompletně funkční kusy, by tato forma propagace AMD asi neměla stát nic navíc. Jen by to neměli přehánět, aby se nedostali od hledáčku úřadů jako hry zneužívající tzv. „loot crates“ do takové míry, že se z nich stávají spíš kasina.