Specifikace karty přímo z oficiálních materiálů potvrzují to, co jsme již měli z různých zdrojů nepřímo. AMD u Fiji deaktivovalo osm CU (základních bloků architektury GCN), tedy 512 stream procesorů, a kartě tak zbývá aktivních 3584 shaderů a 224 texturovacích jednotek. GPU běží v referenční podobě na 1000 MHz, při čemž má vyvíjet teoretický výpočetní výkon 7,2 TFLOPS (Fury X slibuje 8,6 TFLOPS). Zatímco výpočetní část je oříznutá, po stránce IO je Fury stoprocentní – karta má podle oficiálních specifikací 64 rasterizačních jednotek a také plnou kapacitu a propustnost paměti, stejně jako vyšší Fury X. Na interposeru má také 4 GB paměti HBM s efektivním taktem 1 GHz a celkovou propustností 512 GB/s.
Oficiální specifikace Radeonu R9 Fury
Kromě těchto čísel má ovšem Fury bez přívlastku ještě jednu odlišnost proti plnému Fury X. GPU má mít tepelný limit, který má omezit výkon karty, pokud by teplota stoupla příliš vysoko. Tento limit by u vodou chlazeného Fury X neměl být aktivní a tato odlišnost by zřejmě mohla mít dopady při přetaktování karet. Karta má ale jinak typickou spotřebu stanovenou na stejných 275 W a také napájení je stejné – dvěma osmipiny. Stejné zřejmě u řady karet bude i PCB, což znamená, že také u těchto „ne-X“ Fury dostanete svítící tachometr zátěže GPU.
Chlazení čistě nereferenční
Nakonec se také potvrzuje to, že Fury nebude mít žádný referenční chladič. Na trhu budou jen a čistě nereferenční karty (i když některé mohou mít referenční takty) s vlastními chladiči toho kterého výrobce. Vzhledem k tomu, jak „populární“ byly referenční chladiče u řady R9 290/290X, asi tento krok každého jen potěší. Kromě provedení Tri-X od Sapphire má AMD přímo ve své prezentaci také model Strix od Asusu, rovněž chlazený dlouhým tříventilátorovým pasivem. Ten je zajímavý mimo jiné tím, že má na záslepce výstup DVI (karta Asusu má nereferenční PCB), zatímco například karta Sapphire se drží jen portů HDMI a DisplayPort jako Fury X. O modelech dalších výrobců zatím nic slyšet není, takže je možné, že výběr značek bude alespoň zpočátku úzký.
Už minulý měsíc AMD prozradilo, že Radeon R9 Fury má stát 549 USD, což zůstalo v platnosti. Cena je tedy o 10 % vyšší než částka, kteoru si oficiálně žádá Nvidia za GeForce GTX 980. Tu má Radeon porážet, nebo se pohybovat někde mezi ní a dražším modelem GTX 980 Ti. A to jak podle oficiálních benchmarků (kde asi nic jiného nečekáte), ale také také podle prvních recenzí. Upozorňuji ale, že jsem jich zatím zběžně prolétl jen pár, pořízených zejména na modelu Tri-X (na webech KitGuru, Hexus.net, AnandTech a Tom‘s Hardware).
Doporučené či oficiální ceny v našich končinách zatím neznáme a v našich obchodech se zdá se Radeon R9 Fury ještě nevyskytuje. Doporučené ceně 549 USD by ale při aktuálním kurzu odpovídala částka 16 100 CZK. Ovšem teprve uvidíme, co s ní udělají tržní tlaky a případné příplatky za nereferenčnost, které asi nastanou minimálně u přetaktovaných edicí.
Zdroje: AMD, Tom‘s Hardware, AnandTech