Obejít to můžete dvěma způsoby. V nastavení notifikací si zvolíte, aby se SMS na lockscreen vůbec nedostaly. Případně si v účtu nastavíte, aby ověřovací metodou nebyla SMS, ale například vygenerovaný kód v aplikaci Google Authenticator. SMS bude lepší z notifikací na lockscreenu odstranit vždy, protože ověřovací kódy vám posílají i banky.
Na lockscreenu v Androidu 5.0 se zobrazují ověřovací SMS (foto: +Ondřej Pokorný)
Druhý problém obsahuje funkce Smart Lock. V ní si můžete nastavit důvěryhodná zařízení, která, když jsou v dosahu telefonu, odemknou zařízení i bez zadání pinu nebo provedení gesta. Důvěryhodným zařízením může být nějaké zařízení s Bluetooth (hodinky, náramek, sluchátko, reproduktory v autě…).
Bluetooth ale může mít dosah až 100 metrů, takže i když vám někdo ukradne telefon, může jej teoreticky odemknout i z velké dálky. Google na to nicméně upozorňuje i v nápovědě. Smart Lock není bezpečnostní funkce. Bezpečnost naopak odbourává, aby mohlo být používání jednodušší.
Jako důvěryhodné zařízení si ale můžete nastavit také NFC štítek. Jeho dosah je v řádu centimetrů, u něj už zneužití téměř nehrozí. Smart Lock dále obsahuje nastavení důvěryhodného obličeje (telefon si vás vyfotí předním snímačem a zjistí, jestli to jste vy) nebo důvěryhodného místa (doma se telefon nebude zamykat).
Šikovné řešení přes Bluetooth má například fitness náramek Xiaomi Mi Band. U něj nestačí být pouze v dosahu. Telefon a náramek musíte mít ve stejné ruce. Software pak porovná data z obou akcelerometrů, a pokud byl vzorec pohybu stejný, telefon se automaticky odemkne.