Aplikace výrobců desek umožňují přetaktovat Ryzen 7 5800X3D. A také zničit, nesahejte na napětí

3. 4. 2023

Sdílet

 Autor: Ľubomír Samák
Ryzeny 7 5800X3D se přes oficiální nepodporu nakonec dají přetaktovat. Ale pozor, mohou být permanentně poškozené či zničené už napětím jen lehce přes 1,30 V.

Před několika dny jsme tu měli zprávu o tom, že se (zřejmě nedopatřením) podařilo Romanu Hartungovi na desce Asus zlikvidovat Ryzen 9 7950X3D zvýšením napětí na 1,55 V, což ukazuje, že pro procesory s 3D V-Cache je zvyšování napětí skutečně škodlivé, jak AMD upozorňovalo. A neplatí to jen pro Zen 4. Web igor'sLAB teď našel cestu, kterou se dá přetaktovat i Ryzen 7 5800X3D, ale po zvýšení napětí to i u tohoto CPU vedlo ke zničení.

Ryzeny 7 5800X3D mají stejně jako novější Ryzeny 7000 „X3D“ zakázané přetaktování, kdy BIOSy desek nedovolí úpravy frekvence nebo napětí. Jak ale zjistil igor'sLAB, aplikace MSI Center dodávaná tímto výrobcem desek zřejmě omylem umožňuje změny provést z Windows, přičemž nevypisuje nějaké zvláštní varování pro neznalé.

Položky, které jsou v BIOSu zakázané, má MSI Center přístupné v dialogu „Customize“, a měnit se dá jak násobič, tak (bohužel) napětí. Toto ukazuje, že procesory nejsou proti OC zamčené úplně natvrdo, ale že je to hlídáno zejména na úrovni nastavení v BIOSu desky.

A není to, zdá se, jen MSI. Po článku igor'sLABu se další nadšenci podívali na zoubek obdobným aplikacím od dalších výrobců a zdá se, že podobná zadní vrátka pro přetaktování poskytují i utility od Asusu, ASRocku i Gigabyte. Všichni výrobci desek by tedy asi měli aplikace upravit, aby v nich napětí nebylo možné nastavit na nebezpečné hodnoty, případně by měla být rozhraní a kontrolní registry, kterými se toto děje, zablokována v AGESA a firmwarech desek.

Igor Wallosek z igor'sLAB zkusil přetaktování Ryzenu 7 5800X3D na desce MEG B550 Unify. MSI Center umožňuje změnit jak násobič, tak základní frekvenci (BCLK). A změny mají skutečně efekt, což potvrdily benchmarky.

Podle Igora Walloska v případě změny napětí (které ve výchozím nastavení aplikace je na „auto“) stačilo dvakrát kliknout na tlačítko plus a systém okamžitě zatuhl a už nenaběhl, se signálem 00 ukázaným na POST displeji. Procesor byl podobně jako v případě Romana Hartunga zřejmě prakticky okamžitě zkratovaný. Toto tedy doma rozhodně nedělejte.

Nastavení napětí Ryzenu 7 5800X3D v aplikaci MSI Center Nastavení napětí Ryzenu 7 5800X3D v aplikaci MSI Center. Podle Igora Walloska procesor okamžitě selhal po druhém kliknutí na plus u nastavení napětí (Kernspannung) (zdroj: igor'sLAB)

Alarmující je, že podle igor'sLAB snad mohlo jít o napětí jen 1,3 V, nebo lehce nad. Není to úplně jasné, ale asi je z toho aspoň prozatím třeba udělat závěr, že u Ryzenu 7 5800X3D je zvyšování napětí kriticky nebezpečné a nejlepší bude na něj nesahat vůbec a nepouštět ho ani na těch 1,30 až 1,35 V, které byly zmiňované jako možný bezpečný strop u Ryzenů 7000X3D. Riskovat u těchto CPU nestojí za to.

OK pro přetaktování bez změny napětí?

Přetaktování ve smyslu jen samotné změny frekvencí, aniž byste sahali na napětí, by asi mohlo být bezpečné – nebo alespoň igor'sLABu po nastavení pouze frekvencí procesor (ještě) neodešel a při příliš vysokém taktu toliko došlo k pádům nebo zamrznutí systému. Toto nelze vědět s jistotou. BIOS ani procesor změnu frekvencí nečeká, a tak je teoreticky možné, že jeho automatické řízení napětí může samo způsobit poškození, pokud CPU pustíte na frekvence, které podle AMD nemělo používat. Nebo se procesor poškodí zvýšenými teplotami.

ICTS24

I pokud si dáte pozor a na napětí v MSI Centeru nesáhnete, mějte na paměti, že riskujete a není zaručeno, že si hardware nezrušíte. Je to na vlastní nebezpečí a nedoporučujeme to.

Zdroj: igor'sLAB