Cupertino zamrzlo. Apple umožní opravu svých produktů každému a ještě vám k tomu prodá šroubovák

18. 11. 2021

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Apple dnes oznámil novinku, kterou by od něj zřejmě nikdo nečekal: službu Self Service Repair. Od příštího roku umožní každému šikovnému uživateli, aby si sám opravil iPhone či jiný produkt Applu. Tedy skoro…

Apple začátkem roku 2022 zveřejní servisní manuály a zpřístupní prodej náhradních dílů i pro koncové uživatele. Služba bude dostupná nejprve ve Spojených státech a posléze se má rozšířit i do ostatních zemí. Začne to od iPhonů 12 a 13, následovat budou počítače s čipem M1. Zatím to ale vypadá, že starších produktů se tahle možnost týkat nebude.

Přístup k originálním náhradním dílům a pracovním postupům mělo doposud oficiálně jen několik tisíc autorizovaných opraven (Apple Authorized Service Providers, AASPs) a menší počet těch nezávislých. Všichni museli podepsat s Applem smlouvu a mít ty správné drahé nástroje.

„Samodomo“ nepůjde opravit úplně vše, to snad ani nikdo nečekal. Apple takto umožní nejprve výměnu displeje, akumulátoru a modulu kamery. Později má být možnost oprav rozšířena, ale počet dílů bude omezený.

Více: EU chce zavést „právo na opravitelnost“ a donutit firmy vyrábět opravitelné smartphony

Více: Doma opravitelný telefon Fairphone 3 půjde nově koupit s Androidem bez Googlu

Celý program je určen pro šikovné uživatele, techniky a kutily. Pro většinu zákazníků Apple i nadále doporučuje opravu v servisním středisku. Změna přístupu Applu zřejmě souvisí s tzv. právem na opravu, které se legislativně zavádí v EU i ve Spojených Státech. Apple totiž doposud vždy tvrdil, že nechat uživatele opravovat jeho zařízení je velmi nebezpečné, případně že vyrábí produkty, které se nerozbíjejí.

Jak to bude probíhat

Zákazník získá manuál, ze kterého zjistí, co potřebuje. Poté provede obejdnávku potřebných dílů (těch má být aktuálně asi 200) a nástrojů v oficiálním obchodě Apple Self Service Repair Online Store. Pokud po dokončení opravy pošle Applu zpět vadné díly na recyklaci, získá nějaký kredit.

Ceny dílů ani nástrojů zatím nejsou známé, ale nepředpokládá se, že by byly příliš levné. Zřejmě však nebudeme moci využít díly z jiného svého iPhonu, ale jen ty oficiálně zakoupené. A možná pak ani oprava doma nebude cenově výhodnější, než v servisu.

Jakmile ale budou oficiální postupy veřejné, zřejmě se objeví i nástroje a možná také díly třetích stran. Apple nicméně mnoho součástek hardwarově páruje a bez správných nástrojů je nelze jen tak vyměnit.

Web iFixIt, který se demontáží zařízení zabývá mnoho let, k tomu natočil video. Jeho zakladatel tvrdí, že jde o velkou věc minimálně v myšlení Applu a mohlo by to vést k výrobě produktů, které půjdou proti těm současným lépe opravit. Zároveň když toto udělá Apple, ostatní by se mohli přidat.

bitcoin_skoleni

zdroj: Apple

Autor článku

Šéfredaktor Cnews.cz, dříve editor Computeru. Nadšenec do notebooků a příznivce kompaktních smartphonů. Najdete mě na Twitteru nebo LinkedInu.