Asus F1A75-V Pro: když chcete full ATX pro Llano

7. 12. 2011

Sdílet

 Autor: Redakce

Asus F1A75-V Pro – další z high-endů pro Llano

Asus F1A75-V Pro – další z high-endů pro Llano

Je to něco málo přes měsíc, co jsme vám přinesli recenzi základní desky Gigabyte A75-UD4H a nedávno také návod, jak na přetaktování procesorů AMD Llano. V této recenzi se podíváme na další ze základních desek pro tuto platformu a to konkrétně na Asus F1A75-V Pro.

Jedná se o jeden z nejvyšších modelů pro APU Llano a jeho přímou konkurencí je základní deska Gigabyte A75-UD4H. Porovnáme si tak dva velké konkurenty a zjistíme, do kterého se více vyplatí investovat. Samozřejmostí je hlavní řídící čip v podobě můstku A75.

Opět se jedná o model ve formátu plného ATX. Ne každý hodlá mít multimediální počítač klasické velikosti, na druhou stranu se najdou moc pěkné skříně v desktop provedení, které i takto velké základní desky pojmou bez problému. Ale i tak všichni výrobci nabízí alternativy ve formátu microATX, se kterými budou majitelé menších skříní snad už spokojeni.

UEFI a AI Suite II

Oproti jiným deskám se jak grafické rozhraní pro UEFI, tak i AI Suite II nijak razantně neliší. Pouze v nich nenajdete některé volby jako u dražších základních desek, hlavně co se přetaktování a nastavení komponent týče.

Rozhraní je stejné, jako u všech nových základních desek Asus a důvěrně je znáte ze starších recenzí. Tradiční střídmý modro-černý design nepůsobí nijak rušivě a funkčnost prostředí je naprosto bez problémů.

Z manuálu si vypůjčíme rychlý přehled toho, co najdete na základní obrazovce v „EZ módu“. Kromě toho, že jde o rozcestník k dalším nastavením na ní můžete sledovat nejdůležitější teploty a napětí, přepínat mezi základními režimy a vybírat, odkud se má bootovat.

V pokročilém režimu jsou k dispozici podrobnější možnosti nastavení, popisovat je všechny podrobně by bylo jen opisováním manuálu.

U AI Suite II jsem se taktéž nesetkal s žádnými problémy. Přetaktování fungovalo bez potíží a všechno různé další nastavování taktéž. Na závěr kapitoly ještě tabulka specifikací.

Asus F1A75-V Pro
podporované procesory AMD Llano A4/A6/A8/E2/Athlon II
patice FM1
čipová sada AMD A75
operační paměť DDR3-1066/1333/1600/1866 MHz
počet paměťových slotů/maximální velikost 4/64
druhy napájecích konektorů 1× 24pin 1× 8pin
formát ATX
zvukový kodek Realtek ALC892
počet zvukových kanálů 7.1
síťová karta/čip 1× 1 Gb/s, Realtek RTL8111E
PCI-Express sloty 2× PCI-E ×16, 2× PCI-E ×1
PCI sloty 3
USB 2.0 2 na zadním I/O panelu, 8 rozšiřující
USB 3.0 4 na zadním I/O panelu, 2 rozšiřující
SATA 7× SATA 6 Gb/s, 1× eSATA 6 Gb/s
PATA ne
FDD ne
příslušenství 2× SATA kabel, manuál, instalační CD/DVD, zadní plechová záslepka, Q
konektory
 
cena [Kč] 2 377

 

Asus F1A75-V Pro pod drobnohledem

Asus F1A75-V Pro pod drobnohledem

Balení F1A75-V Pro ničím nepřekvapí a jedná se již o zavedený standard ze strany Asusu. Tradiční potisky s nabízenými technologiemi a certifikacemi nesmí samozřejmě chybět.

   

S příslušenstvím se v Asusu zrovna nepřetrhli. Nelze čekat stejně bohaté příslušenství, jako bývá o základních desek někdy mnohonásobně dražších, ale dva kabely SATA 6 Gb/s navíc výrobce do příslušenství přidat mohl.

Rozložení komponent základní desky je víceméně tradiční a snad není třeba mu něco vytýkat. Design je tradičně lazen do modro-šedo-hnědé barevné kombinace.

Už v minulé recenzi desky Gigabyte A75-UD4H jsme naměřili na chladiči čipové sady velmi nízkou teplotu i v maximální zátěži. Asus nezůstal pouze samostatného pasivu, ale propojil jej s ještě druhým pasivem na napájecích obvodech pomocí heatpipe.

Napájení APU je osmifázové digitálně řízené. Po zkušenostech z přetaktování mohu říct, že nastavené hodnoty napětí drží dobře a nezaznamenal jsem s ním žádný problém.

Nabídka rozšiřujících slotů je bohatá. Kdo by chtěl do svého HTPC osadit starší zvukovou kartu do PCI, rozhodně nebude mít žádný problém. V dnešní době je obecně problém sehnat zvukovou kartu do PCIe, která by dosahovala stejných kvalit jako starší PCI a tak jejich majitelé přítomnost staršího slotu určitě přivítají.

Pravý spodní roh je tradičně místem všech možných připojení panelů skříně. K dispozici jsou čtyři devítipiny pro USB 2.0, celkově tedy osm portů USB 2.0, a samozřejmě kontakty pro tlačítka power, reset, atd.

Při připojení zařízení SATA je k dispozici celkem sedm 6Gb/s konektorů interních a jeden eSATA 6Gb/s na zadním I/O panelu. Jeden interní modrý a eSATA jsou funkční díky přídavnému řadiči od společnosti ASMedia.

K dispozici je taktéž 19pinový konektor pro připojení modernějšího USB 3.0, díky němuž získáte dva volné porty. Nachází se pod sloty operačních pamětí.

Zadní I/O panel se nese ve znamení především grafických výstupů integrovaného grafického jádra v APU. Ty jsou celkem čtyři a to D-Sub, DVI, HDMI a DisplayPort. Z ostatních konektorů to jsou PS2, 4× USB 3.0, eSATA 6 Gb/s, 2× USB 2.0, ethernet a výstupy zvukového kodeku.

Nakonec se ještě podívejme na pár důležitějších čipů. Na první fotce se nacházejí: 1 Gb/s síťový čip Realtek RTL8111E, Super I/O čip ITE IT8728F a zvukový kodek Realtek ALC892. Dále můžete vidět digitální kontrolér napájení APU a nakonec čip TPU (podporující různé funkce AI Suite II) a vyjímatelný šváb s UEFI.

  

Testy výkonu

Testy výkonu

Tradičně nemohou chybět testy výkonu, které nám případně odhalí
nějaký nedostatek základní desky. K těm používáme procesor AMD A8-3850, který
již znáte z Mirkovy recenze. Doplňují jej operační paměti Super Talent
Performance 2000 MHz CL8, grafická karta MSI R5870 Lightning, pevný disk Western
Digital VelociRaptor 74 GB, napájecí zdroj Fortron Aurum CM Gold 550 W a chladič
Scythe Mugen 2.

Testovací sestava
procesor AMD A8-3850
základní deska dle testu
grafická karta AMD Radeon HD 5870
operační paměť Super Talent Performance 2000 MHz CL8 @ 1333 MHz CL9
pevný disk Western Digital VelociRaptor 74 GB
zdroj Fortron Aurum CM Gold 550 W
chladič Scythe Mugen 2
operační systém Windows 7 Ultimate EN, 64bit
ovladač grafické karty ATI Catalyst 11.9

Za poskytnutí testovacích komponent děkujeme společnostem MSI,
FSP a Scythe.

Testy výkonu

Asi nikoho nepřekvapí, když řeknu, že opět a zase není mezi testovanými deskami žádný větší výkonový rozdíl. Zkrátka základní deska v dnešní době již výkon neovlivňuje a i mezi různými čipovými sadami bývají rozdíly minimální.

Zahřívání, příkon (spotřeba) a přetaktování

Zahřívání, příkon (spotřeba) a přetaktování

Teploty

Měření teploty probíhalo za pomocí kontaktních čidel zapojených
do termometru Voltcraft PL-120 T2, přičemž sestava byla uzavřená ve skříni
Corsair Carbide 400R (ventilátory byly vypnuty). Jelikož jsou oba pasivy spojeny pomocí heatpipe, čekal jsem, že budou teploty na obou velmi vyrovnané.

Jaké však bylo mé překvapení, když jsem mezi nimi naměřil teplotní rozdíl celých 21 °C. Zde nastává otázka, zda byla heatpipe připevněna správně, jelikož díky jejímu tepelnému přenosu by teploty měly být daleko blíže sobě.

Spotřeba

Všechny tři dosud testované modely si vedou přibližně stejně dobře, rozdíl mezi nimi je jen v jednotkách wattu, což se dá považovat za chybu měření.

Přetaktování

Na co jsem byl velmi zvědavý, byla zkouška přetaktování. Setkal jsem se se zkušenostmi lidí, kteří tvrdili, že pokud je použito SSD a povolen režim AHCI, je přetaktování poměrně dost omezené. Tuto možnost jsem tedy také zkusil a při testování maximální stabilní frekvence procesoru jsem skončil na stejné hodnotě.

V maximální frekvenci procesoru, respektive v maximální frekvenci sběrnice jsem však již byl omezen a to velmi výrazně. Konečná hodnota při použití SSD byla o 25 MHz nižší, než při použití klasického HDD (ovšem záleží na režimu SATA), což při maximálním násobiči dělá 725 MHz. Je potřeba však zmínit to, že na takovou stabilní frekvenci se stejně nedostanete, tudíž konečný vliv je nulový.

Při zkoušení stabilní frekvence jsem opět došel na hranici našeho kusu procesoru a to na 3689 MHz při napětí 1,468 V. S klasickým HDD jsem se však s frekvencí sběrnice dostal až na 160 MHz, což je o 4 MHz (116 MHz frekvence procesoru při násobiči 29×) lepší než u posledně testované Gigabyte A75-UD4H.

Závěrečné hodnocení a verdikt

Závěrečné hodnocení a verdikt

Jak bych model F1A75-V Pro shrnul? Povedená základní deska pro APU Llano s poměrně bohatou výbavou, podle všeho slušnou kvalitou návrhu i zpracování a ne příliš vysokou cenou. Pokud o ní uvažujete, rozhodně ji mohu doporučit. Jestliže nevadí běžný formát ATX, nevidím jediný problém v tom, zvolit právě ji.

Při porovnání s největším konkurentem, kterým je Gigabyte A75-UD4H, je model od Asusu v něčem lepší, v něčem horší. Možná by mi trochu u multimediálního počítače chybělo připojení FireWire, jelikož ještě poměrně velká část starších digitálních kamer ho stále má.

Co mě však trápí obecně u všech nových základních desek Asus, je nemožnost regulace ventilátoru s třípinovým konektorem, pokud je zapojen v konektoru CPU_fan. Ventilátory s regulací PWM však fungují naprosto bez problémů a už i jeden z nejznámnějších výrobců chladičů procesorů, společnost Noctua, konečně přechází na ventilátory s touto regulací.

Nakonec tedy docházím k závěru, že Asus vytvořil povedenou konkurenci k modelu od Gigabyte, byť se najde pár drobných mušek, které mohl výrobce vychytat a zbavit se tak těchto negativ. Při přetaktování je na tom Asus o něco lépe, ale nepočítám, že by to mnoho lidí konkrétně u této platformy moc zajímalo.

+ bohatá výbava
+ napájecí kaskáda, dobré přetaktování
+ účinné chlazení
+ UEFI
+/- ATX formát (nemusí padnout do každé HTPC skříně)
- nefunkční regulace ventilátorů s 3pin konektorem v CPU_fan

Cena: 2377 Kč (Alfa.cz – 5. 12. 2011) 

Za zapůjčení základní desky F1A75-V Pro děkujeme českém zastoupení společnosti Asus

Za zapůjčení grafické karty R5870 Lightning děkujeme českému zastoupení společnosti MSI

bitcoin_skoleni

Za zapůjčení zdroje Aurum CM Gold 550 W děkujeme společnosti FSP Group