Díru na trhu ale zaplní překvapivě Asus. Ten bude spolupracovat s PrimeSense (vyrobil čipovou sadu pohánějící Kinect) a uvede vlastní řešení Wavi Xtion. To se skládá jednak z kamery a jednak ze dvou jednotek, které bezdrátově spojí PC a televizor s kamerou. Přenos probíhá v 5GHz pásmu na vzdálenost až 25 metrů.
Asus Wavi Xtion – tak trochu Kinect pro PC, zdroj: Engadget
Obrázky Asusu ukazují pohybové ovládání her, gesta v aplikacích, zkrátka to, co známe z Kinectu. Xtion je přesto jiný a hned si to přiznejme – horší. Kamera totiž sleduje pouze pohyb a hloubku obrazu díky infračervenému snímači. IR projektor vás pak „osvítí“. Chybí mikrofon, chybí také RGB kamera. Do počítače se tak dostanou pouze hloubková data, ale váš reálný obraz se už do televize nepromítne. Xtion je totiž primárně ovladač a barevnou kameru proto nepotřebuje. Rovněž chybí otáčení senzoru, stojánek je pevný, plastový.
Xtion má pouze infračervený snímač a vysílač, zdroj: Engadget
K počítači se připojí přes USB 2.0. Infrasnímač pokryje 70° prostor ve vzdálenostech od 0,8 do 3,5 metru. Asus začne už v únoru dodávat první kit, Xtion je totiž vlastně „tabula rasa“. Z popisu lze soudit, že v základu má pouze ovladače pro 32b/64b Windows XP/Vista/7 a jako vývojovou platformu používá Visual Studio .NET 2008/2010 (C#, C++). Aplikace zatím chybí, firma teprve hledá talenty. Ti se mohou rekrutovat z řad fanoušků Kinectu. Xtion bude mít i vlastní portál se softwarem.
V praxi už vývoj organizuje PrimeSense projektem OpenNI, což je framework pro Nite (programová část Senzoru).
Kromě samotné kamery budou Asus volitelně dodávat i moduly Wavi. O nich toho moc nevíme. Předpokládám, že pouze přenášejí vzduchem USB a HDMI. Co jiného by také měly umět. Pokud máte počítač v pracovně v jiném patře a TV dole, asi se Wavi bude hodit. Bezdrátový přenos ale vloží další (i když minimální) odezvu mezi pohybem, jeho zpracováním, odesláním povelu do počítače a pak zpět do TV.
Wavi – bezdrátové krabičky spojují PC a televizor s Xtion, zdroj: Engadget
Chytřejší zřejmě budeme po CESu, kde Asus všechny krabičky vystaví. Zatím to však vypadá, že pouze vydá nehotový produkt a „programátoři všech zemí, dělejte si, co chcete“. A co ten divný název? Špatně zapamatovatelný a přehnaně cool. Když to vyslovíte, dává to smysl („uejvy ekšn“, mávat a akce), ale stejně je to úlet.
Může nás mrzet, že Asus nevyužil veškerých možností čipu (viz článek Budoucnost ovládání je ve snímání pohybu). RGB kamera by se dala zužitkovat pro Skype, mikrofon i pro hlasové ovládání. Komunita by raději přivítala referenční řešení PrimeSense, které obojí nabízí.
Takhle – mám strach – budeme čekat na koncovou cenu a hlavně reakci Microsoftu. Nelze čekat, že by Kinect otevřel světu, ale stačí, aby nijak nebrzdil vývoj stávajících „hacků“.
Zdroj: Engadget