Audacity 2.2 po letech přináší modernější vzhled včetně tmavého a kontrastního oblečku

6. 11. 2017

Sdílet

 Autor: Pixabay.com
Protože pomocí Audacity nahráváme a stříháme podcasty, je to naše srdeční volba. Potřebné osvěžení uživatelského prostředí po letech přišlo, ačkoli se u nás s jednoznačným přijetím nesetkalo.
Audacity

nevychází zrovna často. Zvukový editor s otevřeným zdrojovým kódem nám nabízí solidní porci novinek pro pohlednější stříhání na jaře, přičemž teď na podzim ještě stihla dorazit verze 2.2. Posun o desetinku naznačuje větší změny. Předesílám, že po letech statičnosti je změna patrná na pohled. Nedochází k revolučnímu přeskládání uživatelského prostředí, pouze celý program získává čerstvý kabátek.

Kolega Lukáš Václavík se k novým ikonám vyjádřil nelibě, ale ačkoli nejsou vždycky stylově zcela konzistentní, připadá mi změna vítaná. Audacity se roky neproměnilo, navíc teď kromě tradičního světlého můžete vybírat také ze tmavého nebo vysoce kontrastního oblečku. Kdyby vám ani jeden z nich nevyhovoval, můžete se ale vrátit klidně k původnímu vzhledu s kulatými hlavními tlačítky.

Audacity 2.2 opravuje 198 chyb.

Přehlednější vizualizace a čistší prostředí

Přehrávat můžete pomocné stopy vytvořené z MIDI či Allegra, ukazatel hlasitosti však v tomto případě bude mlčet. U výchozí vizualizace zvuku v podobě vlny můžete nově zvolit, jak bude vizualizace vypadat při dostatečném přiblížení. Buď uvidíte jen obrys vlny v podobě teček, nebo budou tečky doprovozeny vodícími čárami k základní ose. Vodicí čáry jsou standardně zapnuty s tím, že by tento styl zobrazení měl usnadnit přehled o rozkyvu vzorků.

Nový výchozí vzhled Audacity 2.2
Nový výchozí vzhled Audacity 2.2
Tmavý motiv uspokojí ty, kterým tmavá doteď chyběla
Tmavý motiv uspokojí ty, kterým tmavá doteď chyběla
Trpíte poškozením zraku? Vysoký kontrast by vám mohl zpříjemnit práci
Trpíte poškozením zraku? Vysoký kontrast by vám mohl zpříjemnit práci
Klasický motiv vzhledu byl znovu vytvořen pro ty, kdo chtějí zůstat u klasiky
Klasický motiv vzhledu byl znovu vytvořen pro ty, kdo chtějí zůstat u klasiky

K určité reorganizaci došlo v nabídkách, aby byly přehlednější. Některé položky proto zmizely, nejpoužívanější funkce se posunuly do horních část nabídek. Dokonce se objevily položky nové, např. pro přímý export do MP3 či WAV – tyto úkony patří k nejžádanějším. Můžete také volitelně přivolat dvě další hlavní nabídky s málo využívanými funkcemi (Pohled | Extra Menus – český překlad je zatím nekompletní).

Nahrávání do stejné stopy

Upraveno bylo chování při nahrávání. Audacity teď nově nahraný materiál přidá vždy na konec aktuálně vybrané stopy. Tomu se vyhnete, pokud podržíte Shift a klepnete na tlačítko pro nahrávání. Druhou možností je použít klávesovou zkratku Shift+R. Na mnoha místech spatříte tlačítko pro nápovědu, snížen byl naproti tomu počet klávesových zkratek. Můžete se ale vrátit k původnímu komplexnějšímu setu.

bitcoin školení listopad 24

Nově se při dostatečném přiblížení zobrazují vodící čáry k centrální ose
Nově se při dostatečném přiblížení zobrazují vodící čáry k centrální ose
Můžete také zvolit pouze vytečkovaný obrys vizualizace stopy
Můžete také zvolit pouze vytečkovaný obrys vizualizace stopy

Audacity v případě, že vyčerpáte volné místo na úložišti, zastaví nahrávání a uchová do té chvíle nahraný materiál. Pro interakci s rozdělenými částmi zvukové stopy byly přidány nové příkazy, jež však zatím nemají přiděleny klávesové zkratky. Můžete je ovládat pomocí nabídek, nebo jim klávesové zkratky přiřaďte ručně. Kompletní výčet změn naleznete na Wiki Audacity. Samotný zvukový editor si stáhnete z www.audacityteam.org.

Smuteční oznámení

Mimochodem, protože jsme o Audacity nepsali, tak při této příležitosti musím zmínit jednu smutnou zprávu. Dne 10. srpna zemřel Gale Andrews, který se na vývoji střihačského nástroje podílel od roku 2007. Konkrétně z velké části sám vypracoval manuál, často poskytoval podporu na fóru a pravidelně testoval nové verze Audacity.