BFG chtělo vyrábět Radeony

19. 8. 2010

Sdílet

 Autor: Redakce

Zpráva o krachu BFG Technologies vás očividně zaujala a vyvolala bouřlivé diskuze, kdo za pád nese vinu. Bývalý zaměstnanec firmy opatrně ukázal na Nvidii – jediný dodavatel grafických čipů totiž dlouhé měsíce neměl žádné high-endové produkty a čipů GF100 na GeForce GTX 470/480 bylo BFG alokováno žalostně málo. Firma chtěla nadále prodávat zdroje, ale nejen to: měla v úmyslu nabídnout i levnější grafické karty s čipy ATI Radeon. Dokazují to fotografie, které údajně pocházejí od zaměstnance čínské firmy, která měla karty pro BFG vyrobit. Zveřejnil je server PC Perspective.

BFG nemělo vlastní výrobní kapacity a tak si várku Radeonů objednalo u nejmenovaného čínského výrobce. Navzdory tomu, že BFG se vždy specializoval spíše na vyšší cenový a výkonový segment, na fotografiích je zachycen Radeon HD 5750; nabídku měly prý rozšířit ještě Radeony HD 5570 a HD 5470.

Čínský výrobce tedy opatřil součástky k výrobě karet, mezi nimi i nemalé množství grafických čipů ATI. Tento nákup přitáhl pozornost AMD, které chtělo vědět, pro koho budou karty určeny. U výrobce muselo zavládnout zděšení, když mu bylo sděleno, že BFG není autorizovaný partner AMD a tudíž nemůže prodávat grafické karty s jejími GPU.


Čínský partner se tedy snažil kontaktovat BFG a žádal vysvětlení, ale jeho dotazy byly ignorovány. Za několik týdnů zjistil, že celý marketing a produktový management grafických karet u BFG byl propuštěn. Firmě tak zůstal v ruce černý Petr v podobě kompletních dodávek tří modelů grafických karet, které se právě balily do krabic. Představitelé BFG se ale neozývali. Co se s vyrobenými kartami stane a jestli čínský výrobce dostane od BFG zaplaceno, je ještě pořád ve hvězdách. Závazku doživotní záruky asi BFG už nedostojí. Dost možná budou tyto karty a krabice k vidění na veletrhu China Sourcing Fair. Očekává se, že čínská společnost je vystaví jako důkaz, jak rychle dokáže splnit objednávku.

bitcoin_skoleni

Pokud vinu na krachu BFG nese Nvidia, která nedokázala dodat grafické čipy včas a v dostatečném množství, pak za spoluviníka můžeme považovat i AMD, které BFG jednoduše nechalo padnout (poté, co se AMD rozešla s Palitem, oznámila, že nepřibírá nové partnery). A nebo za všechno může management BFG. Co je to přece za nápad, objednat karty, které jsou bez posvěcení AMD neprodejné?

Zdroj: PC Perspective

Autor článku