Opravdovým 4G je až technologie LTE Advanced (LTE-A), která přináší klíčovou novinku – funkci carrier aggregation. Ta dovoluje spojovat signály z více pásem a násobit tak rychlosti přenosu. U nás už ji testují všichni operátoři. V závislosti na schopnostech mobilů a vybavení vysílačů může poskytovat rychlosti stahování až 450 Mb/s (spojení dvou pásem) nebo 600 Mb/s (tři pásma).
Vývoj rychlostí mobilních sítí
Po LTE Advanced nepřijde rovnou některá z 5G sítí, ale další mezistupeň – 4.5G. Sítě s obchodním názvem LTE Advanced Pro by měly odstartovat v komerčním provozu během příštího roku. Qualcomm již představil první modem, který si s LTE-A Pro poradí. Snapdragon X16 přinese rychlosti stahování až 1 Gb/s, využívá k tomu několika triků.
Dnešní mobily a tablety používají dvě antény. Nově však přijdou čtyřanténní systémy (4×4 MIMO). Přes jedno pásmo se díky čtyřem nezávislým streamům přenese dvakrát tolik dat, než je dnes běžné. A ty čtyři antény budou moci najednou komunikovat na třech různých pásmech s celkově deseti streamy.
Nová technologie navíc využívá pokročilejší modulaci signálu 256-QAM oproti 64-QAM, takže se přes stejnou šířku pásma přenese o třetinu více dat. LTE a LTE-A využívají pásmo o šířce 20 MHz, což dává rychlost 75 Mb/s. LTE-A Pro zvládne 100 Mb/s. Streamů je deset, odtud tedy teoretická rychlost stahování až 1 Gb/s.
" frameborder="0" height="360" width="640">
U LTE Advanced Pro se počítá s využitím pásem od 400 MHz do 3,8 GHz a s časovým (TDD) i frekvenčním duplexem (FDD). Technologie podporuje licencovaná pásma i bezlicenční pásmo 5 GHz. Na něm běžně funguje Wi-Fi, ale se speciálními vysílači se jím protáhne i zvláštní LTE (LTE-U/LAA).
Qualcomm bude nový modem Snapdragon X16 prodávat od druhé poloviny roku 2016. Otázkou je, kdy se objeví v koncových zařízeních a hlavně kdy novou technologii budou podporovat také mobilní operátoři.
Zdroj: Qualcomm