Británie chce kvůli brexitu vytvořit vlastní navigační systém nezávislý na GPS a Galileu

29. 8. 2018

Sdílet

 Autor: Redakce

Britská vláda dnes oznámila plán na vytvoření vlastního globálního navigačního systému využívajícího vesmírné družice. Po odchodu z Evropské unie by už totiž neměla jistotu, že bude moci využívat evropskou síť Galileo na stejné úrovni jako členské země. Vláda momentálně jedná s Evropskou komisí, jakou by Britové měli po brexitu v Galileu roli. Zároveň ale myslí na zadní vrátka.

Z třímiliardového rozpočtu vyhrazeného na „připravenost brexitu“ vláda vyčlení 92 milionů liber na vytvoření studie, která popsat, jestli a jak by země mohla vyvinout nezávislý satelitní systém. Studie vznikne během 18 měsíců a v tuto chvíli je jasné pouze to, že případnou síť by spravovala Britská vesmírná agentura.

TIP: Evropa se pomalu zbavuje závislosti na GPS. Galileo má 4 nové satelity

British Global Navigation Satellite System (BGNSS) by měla být kompatibilní s GPS a nabízet veřejné (civilní) služby i šifrované signály, které budou moci využít podniky nebo bezpečnostní složky. Ty by nabídly vyšší přesnost, kterou by Británie potřebovala například pro navádění raket nebo jiné účely ministerstva obrany. Tyto služby bude nabízet i Galileo, ale budoucí Británie coby nečlenská země by k nim zřejmě nemusela mít přístup (pokud se nedomluví s Evropskou komisí).

bitcoin_skoleni

TIP: Které smartphony podporují satelity Galileo a jak to poznat?

Vytvořit globální navigační systém by trvalo více než deset let a Británii by to stálo miliardy liber. Zkušenosti z vývoje GPS i Galilea ukazují, že vývoj i rozpočty se oproti plánům spíš přetahují. Sama Británie už do Galilea investovala 1,2 miliardy liber.