Snazší změna hesla
Nový Chrome dále podporuje standardizovanou část adresy, jež vás ze správce hesel přesměruje přímo na webovou stránku dané služby, kde své heslo změníte. Specificky se jedná o tuto adresu: /.well-known/change-password. Podporují ji např. Google, Twitter nebo WordPress. Funkci už podporuje Safari od roku 2019 a uživatelkám a uživatelům samo doporučuje změnu slabých hesel.
Chrome 85: minimalizace skupin stránek, rychlejší načítání a koncept okopírovaný z Edge
Chrome pro změnu detekuje kompromitovaná hesla a ve správci teď uvidíte tlačítko pro změnu hesla. Jestli internetová služba nepodporuje zmíněnou standardizovanou adresu, budete po zmáčknutí tlačítka přesměrováni na domovskou stránku služby a dále se budete muset navigovat ručně. Mozilla implementaci zvažuje, Microsoft se zatím jasně nevyjádřil. Na tuto novinku upozornil BleepingComputer.
Další zlepšování zabezpečení a optimalizace
S bezpečnostními novinkami nekončíme. Chrome 86 sám vyměňuje protokol adres obrázků na šifrovaných webech, kde jsou vložené obrázky přístupné pomocí nešifrovaného HTTP. (Pak se jedná o tzv. smíšený obsah.) V praxi se obrázky nenačtou, pokud nejsou přístupné přes HTTPS, protože HTTPS do přístupové adresy obrázků vkládá. Domnívali jsme se, že Google tuto funkci nabídl ve verzi 84, ale zřejmě nikoli.
Google rovněž omezuje přístup k API pro gamepady, čímž zamezuje zneužití pro fingerprinting. Výkon zlepšuje vytváření nového typu mezipaměti – předchozí stránka zůstává uložená tak, že pokud se na ni vrátíte, nečekáte na načtení, ale objeví se okamžitě. Chrome dále poskytuje univerzální nízkoúrovňový a efektivní přístup k dekodérům a enkodérům v zařízení – zkouší to s novým API WebCodecs. Otevírá se tím i novým aplikacím, které se mohou objevit.
Opět se omezila aktivita stránek, které právě neprohlížíte. Pakliže je web otevřený, ale nachází se na pozadí, může provést jen jedno javascriptové volání na pozadí za minutu a procesor smí vytížit na maximálně procento. Dosavadní omezení přitom počítalo s jednou akcí na sekundu a zůstává platné pro weby, které se na pozadí nachází méně než pět minut. Nejsou tím omezeny např. weby opírající se o WebSockets, dle dosavadních pozorování výrobce tím ale dochází k určité úspoře výkonu a tedy energie. Novinek pod kapotou se nachází mnohem více, v případě zájmu si prostudujte přehled na Chrome Platform Status.
Zdroje: Chrome Platform Status | Chrome Releases | web.dev via BleepingComputer | WebKit