Trable s bezpečností tudíž v největším procentu případů nezpůsobují samotná Windows, ale aplikace, jež si člověk do počítače sám doinstaluje. V roce 2011 třetí strany zodpovídaly za 78 % nalezených slabých míst v zabezpečení, v roce 2007 to bylo dokonce „pouze“ 57 %. Microsoft se zaměřuje na bezpečnost a jeho kontinuální snaha přináší ovoce.
Sluší se podotknout, že není podstatné, kolik děr se v jakém softwaru najde, ale jak rychle je vývojáři opraví. Výtky směřují často v Oraclu a jeho Javě. I on ale podniká kroky k tomu, aby případné aktualizace doručoval častěji a rychleji.
Podle Secunie se počet nalezených děr za posledních pět let zvýšil o 98 %. Současně přináší pozitivní odhalení, neboť podle ní v minulém roce v den veřejného odhalení díry byla rovněž dostupná oprava pro 84 % ze všech případů zranitelnosti. Uživateli tak víceméně stačí dodržovat pravidla aktualizování aplikací, zapnout automatické aktualizace ve Windows atp. (V roce 2011 byla záplata dostupná pouze v 72 % případů.)
V 18 aplikacích ze seznamu 50 nejoblíbenějších bylo nalezeno celkem 1 137 děr. V průměru připadá na jeden program 63 děr. Loni bylo dále v součtu objeveno 9 776 zranitelných míst v 2 503 produktech. Průměrem těchto hodnot jsou čtyři díry na jeden kus softwaru.
Cenu za produkt s nejvyšším počtem objevených děr dostává Chrome s 291 kousky, které byly nalezeny v minulém roce. Ze druhého místa se na něj dotahuje Firefox s 257 dírami. Ani iTunes z průzkumu nevyšla dobře, neboť v nich bylo napočítáno 243 slabých míst. Kdyby vás zajímalo, jak si vedly zásuvné moduly, tak Flash Player skončil s 67 dírami a Java jich měla 66.