Corel VideoStudio Pro X2: nejenom střih videa

26. 10. 2008

Sdílet

 Autor: Redakce

Pamatujete si na Ulead VideoStudio? Tento produkt z trhu nezmizel, jen se objevuje pod hlavičkou společnosti Corel, která Ulead pohltila. Video editor je stále zdokonalován, nejnovější verze nese označení Corel VideoStudio Pro X2, čímž trochu připomíná, že Corel nabízí i editor fotografií Corel PaintShop Pro Photo X2. Oba programy jsou tedy dvojkovou generací přejatých produktů.

VideoStudio Pro X2 je určen ke zpracování videa, ke stříhání videosouborů, k jejich spojování, doplňování titulků, hudby a podobně. Tím se prakticky neliší od konkurence. Video editory v tomto směru nabízí jen mírně odlišné grafické zpracování uživatelského prostředí a více či méně pohodlnou práci s jednotlivými, pro ně tak typickými, funkcemi.

Ve video editoru od Corelu najdete navíc nástroj pro dávkovou konverzi, animační nástroj Painting Creator a program pro kopírování DVD. Verze Ultimate navíc obsahuje známý přehrávač videa a disků DVD, WinDVD 9 Plus.

Tři kroky na cestě k videu

Uživatelské prostředí VideoStudia je velmi příjemné a myslím, že dokonale srozumitelné i pro ty, kdo s videem na počítači nepracují příliš často. Corel VideoStudio Pro X2 vás provede celým procesem ve třech fázích, které jsou zdůrazněny na záložkách v horní části okna.

Pokud nebudete pracovat s již hotovými videosoubory, musíte je do počítače nějakým způsobem dostat. VideoStudio Pro X2 podporuje kopírování videa z připojené kamery, import videa z různých médií (DVD, Blu-ray) a import z mobilních zařízení jako jsou telefony, fotoaparáty, ale i flash disky. Při importu máte možnost nastavit hranice a importovat tak jen část vybraného videa.

Do seznamu souborů připravených ke zpracování konkrétního projektu samozřejmě přidáte i videa, hudbu a obrázky z disku.

Úprava videa - střih

Jakmile importujete video a další materiály, ze kterých chcete sestříhat výsledný film, přepnete se na záložku očíslovanou dvojkou. Tady již VideoStudio Pro X2 připomíná klasické video editory - zobrazení projektu si tlačítky přepínáte do režimů časové osy a scénáře. Tady asi není potřeba bližšího popisu. Do projektu přetahujete připravené klipy, k dispozici máte šest překryvných vrstev, dvě vrstvy pro titulky, samostatné stopy pro zvuk z mikrofonu a zvuk přidaný formou souboru s hudbou.

V režimu editace možná není na první pohled patrné, jakým způsobem lze z vloženého klipu odstranit jednotlivé části. Stačí jej označit a klepnout na funkci Multi-trim Video. V novém okně pak uvidíte jednotlivé části klipu, přičemž můžete nastavit jednotlivé ořezové značky. Po potvrzení tlačítkem OK bude v projektu původní klip nahrazen ořezanou podobou.

Pokud upravujete video z televize, doporučuji vyzkoušet funkci Ad-Zapper, která ve videu vyhledá televizní reklamy.

Efekty a překryvy

Ve druhé části záložek není jen editace, ale i seznam různých efektů, kterými vybraný klip oživíte. Po přepnutí na záložku Effect vám Corel VideoStudio Pro X2 nabídne celou škálu deformací obrazu, úprav barev, přechodových efektů mezi jednotlivými klipy a další. Kromě efektů jsou k dispozici barevné filtry nebo dekorace v podobě rámečků. Nechybí ani různé zoomování, které je efektní především pro projekty pracující se statickými fotografiemi.

Překrývání je jiná zajímavá část úpravy videa. Díky různým připraveným šablonám a překryvům můžete vytvářet obraz v obrazu. Jednu ukázku vidíte na screenshotu výše, kde je video umístěné v šabloně s rámečkem a globusem. Jiným příkladem zajímavého použití je doplnění aktuální scény o záběry z jiného místa.

Titulky a zvuk

Oblíbeným doplněním videa jsou různé textové popisky na začátku, na konci, ale často i uprostřed videa. Corel VideoStudio Pro X2 nabízí několik připravených šablon včetně animací. Velice snadno tak vytvoříte například závěrečné titulky, kde uvedete, kde se na přípravě vašeho filmu podílel, nebo kde jste jej natáčeli.

K titulkům snad jen malé upozornění. VideoStudio Pro X2 není titulkovací program, takže nezaměňujte vkládání textových popisků nazývaných jako titulky s klasickým textovým překladem cizojazyčného filmu. Na druhou stranu můžete nahrávat titulky z textového souboru.

Žádný pořádný film se neobejde bez hudebního doprovodu. Součástí instalace VideoStudia je několik zvukových samplů - jedná se o necelou minutu dlouhé znělky, melodie nebo zvukové kulisy, jako je například déšť. Pro začátek vám budou stačit, později si můžete importovat zvukovou stopu z CD. Je tu i možnost nahrát mluvený komentář z mikrofonu.

Pomocí funkce Auto Music Corel VideoStudio Pro X2 dovede přizpůsobit zvukovou stopu obrazu. Zvuk můžete opatřit několika filtry. Další funkce si zpřístupníte po přepnutí do tzv. Audio View, kdy vám VideoStudio umožní měnit hlasitost zvuku, upravovat levý a pravý kanál pro stereo nebo přímo upravovat prostorové efekty pro 5.1 Surround.

Painter Creator

Zajímavé oživení videa nabízí nástroj Painter Creator. Je určen spíše pro ty uživatele, kteří jsou „umělecky" nadaní a jsou schopni za použití několika různých štětců nakreslit obrázek. Painter Creator pak zaznamená vaši činnost a sestaví z ní animaci, na které postupně vzniká cílový obrázek. Jak to může ve výsledku vypadat, se můžete podívat na několika připravených vzorcích, které jsou součástí instalace VideoStudia.

Export hotového videa

Až svůj projekt dokončíte, přepnete se na záložku Share označenou jako třetí krok. Zde vám Corel VideoStudio Pro X2 nabídne vytvoření videosouboru, uložení samostatné zvukové stopy, vypálení disku (SVCD, DVD, Blu-ray a jiné), vytvoření souboru vhodného pro přehrávání v mobilních zařízeních (iPod, iPhone, mobilní telefony a další), nahrání videa zpět do kamery, nebo jeho odeslání na YouTube. VideoStudio Pro X2 umožňuje střih HD videa, export ve vysokém rozlišení samozřejmě nechybí.

ICTS24

Corel VideoStudio Pro X2 je povedený editor, který je docela rychlý i na méně výkonném stroji se 2 GB operační paměti. Rozmístění jednotlivých komponent uživatelského prostředí si můžete téměř libovolně předělat, takže program se vám bude lépe ovládat. Určitě oceníte množství zajímavých efektů, stejně jako počet formátů videosouborů, do kterých lze projekt exportovat. Cena Corel VideoStudio Pro X2 se pohybuje okolo dvou tisíc Kč.

Jen je škoda, že se tento editor nedodává v české lokalizaci. To je ostatně problém i jeho konkurentů. Výrobci se zatím svou pozornost, co se lokalizace týče, směřují především na grafické editory. Zdůvodnění, které pochází od konkurenta Corelu, je takové, že ve video editorech je minimum termínů, takže jejich zvládnutí v angličtině není problém.