Digi TV a UPC Horizon: dva rozdílné přístupy k internetové televizi (vyzkoušeno)

18. 4. 2017

Sdílet

 Autor: Redakce
Pokračujeme ve srovnávání IPTV (OTT), neboli televize po internetovém drátě. Nezajímá nás ani tolik nabídka stovek stanic, jako spíše nadstandardní funkce a výhody proti běžnému terestrickému a kabelovému vysílání

Na konci minulého roku jsem vyzkoušel internetovou televizi od dvou našich operátorů a zajímaly mě praktické zkušenosti ve srovnání s běžným kabelovým vysíláním. A ač je jejich nabídka podobná jako vejce vejci (ostatně jako u telefonních tarifů), proti běžné televizi mají jejich internetové televize v mnohém navrch. O2 TV a T-Mobile TV ale nejsou jediní. V Česku už dlouho funguje také Digi TV, které dokáže vymazat hlavní výhodu O2 TV – totiž lukrativní sportovní přenosy. Internetovou televizi v trochu jiné hybridní formě nabízí už pár měsíců také kabelový operátor UPC pod názvem Horizon. [caption id="attachment_109687" align="alignnone" width="640"]img_4251 Grafika Digi TV nebyla po prvním spuštění hezká, ale stačilo set-top-boxu vnutit rozlišení 1080p[/caption] [caption id="attachment_109749" align="alignnone" width="640"]img_4958 Set-top-box od UPC už možná máte. Stačí jej zapojit do internetu (LAN)[/caption] Pro vysvětlení zkratek z úvodu: IPTV znamená internetovou televizi fungující ve vlastní sítí poskytovalete. Pokud běží přes jiné internetové připojení, jde o OTT. Pro uživatele v tom ale velký rozdíl není. V případě Digi TV tak jde o OTT.

Satelit vs. kabelovka

Digi TV provozuje už přes deset let satelitní vysílání a nyní spadá pod skupinu Lama Energy Group, která provozuje například také virtuálního operátora (v síti Vodafonu), a současně nabízí připojení přes ADSL. Jinak je rovněž poskytovatelem plynu a elektřiny. Původní satelitní Digi TV se od září 2016 rozšířilo o OTT pod názvem DIGI2GO a právě tato služba nás zajímá.

mockup_device_final-min

UPC je mnoho let kabelovým operátorem poskytujícím také vysokorychlostní internet po vlastních drátech (většinou po opto-koaxiálním kabelu). Jeho televize funguje také jako kabelová, jenže někdy od poloviny roku 2015 všem svým zákazníkům vyměnilo set-top-box za nový, který můžete připojit kromě kabelovky i do internetu a službu přejmenovalo na Horizon. Pro aplikace v mobilu a tabletu se jmenuje Horizon Go.

Lepší set-top-box je u UPC za poplatek (ale to i u Digi TV)

A podobně jako u O2 a T-Mobilu dostanete slevu, pokud od nich kromě televize odebíráte i internet, tak u Digi TV i UPC získáte nižší ceny, pokud od nich berete energie či jste zákazníkem Lama Mobile (Digi TV), nebo využíváte jejich internet (UPC).

Sportovní kanály a hybridní vysílání

Digi TV má velkou výhodu v exkluzivním obsahu sportovních přenosů. Zatímco O2 disponuje právy na české ligy fotbalu a hokeje, zápasy UEFA (a přibralo i tenis asociace WTA), Digi TV nabízí hlavně anglickou Premiere League, španělskou La Ligu, Formuli 1 a tenisové ATP World Tour. Sportovní fanoušci si tak musí pečlivě vybírat, jestli zvolí Digi TV nebo O2 TV. Obě společnosti investují hodně peněz, aby nabídly exkluzivní zápasy právě u sebe.

img_4982 Digi TV: La Liga

UPC Horizon zase těží ze spojení se svou kabelovou sítí. Zatímco vysílání funguje normálně přes koaxiální rozvody kabelové televize, funkce typické pro internetovou televizi jedou přes internet. Jejich set-top-box zvládne oboje a pokud by došlo k výpadku internetu, o samotné televizní vysílání nepřijdete (jen by nefungovalo např. zpětné zhlédnutí).

img_4955 Set-top-box UPC je připojený na koaxiál i k internetu

Nicméně i Digi TV může fungovat hybridně, jelikož kromě internetu vysílá i přes satelit. To může být výhodné pro diváky, kteří nechtějí čistě internetovou televizi, respektive nechtějí spoléhat na připojení k internetu. Můžete si třeba přikoupit jen variantu pro PC, mobil a tablet, zatímco televize pojede (mimo internet) přes satelit. UPC naproti tomu funguje pouze hybridně, bez jeho kabelové přípojky byste mohli využívat pouze službu Horizon Go pro mobil a tablet, ne už pro velkou televizi.

Na velkou televizi ale obraz i tak dostanete například z mobilu přes Google cast.

Hybridní vysílání je v principu i HbbTV, které ale žádné zajímavé funkce ve srovnání s internetovou televizí nepřináší.

img_4957

Set-top-boxy: jen pár platforem

Ke službě DIGI2GO dostanete set-top-box Arris VIP1113 a dálkový ovladač REX za měsíční poplatek 69 Kč. Stejný má i T-Mobile TV, ovšem se softwarem na platformě Nangu.TV (stejně jako O2 TV, který zase funguje na jiném hardwaru). Dálkové ovládání REX je na rozdíl od stejného u T-Mobile TV infračervené, musíte proto aspoň trochu mířit. T-Mobile má ovladač rádiový. A narozdíl od T-Mobilu nemá tento Arris Wi-Fi, což by někomu mohlo vadit, nicméně dotáhnout k televizi drátovou síť se vyplatí.

img_4977 img_4956

DIGI2GO funguje na platformě 4NET.TV a na obrazovce tedy máte zcela jiné prostředí. Set-top-box si můžete i koupit za 3000 Kč, protože jinak platíte pořád. To u O2 TV se set-top-box po dvou letech placení stane majetkem zákazníka, a ten tak vlastně získá výhodu za věrnost. Na druhou stranu už pak na zařízení nemá záruku, u Digi TV ji máte stále.

UPC má set-top-box Kaon. Když jej ale připojíte do internetu, získáte zdarma funkce navíc. Za internetovou televizi se nic nepřiplácí, jen ji nemusíte využívat; takto pravděpodobně funguje celá řada starších zákazníků kabelovky. UPC nabízí i vyšší model set-top-boxu s pevným diskem, ten už je ale za měsíční poplatek. Základní set-top-box je v ceně, za variantu schopnou nahrávat se již platí 50 Kč měsíčně.

Na obou zařízeních opět využijete hlavně LAN a HDMI, v televizi nepotřebujete nový tuner DVB-T2, vlastně nepotřebujete žádný tuner. Zapnutím Arrisu zapnete i televizi, ale u UPC takováto vymoženost funguje jen při připojení přes SCART (u základního set-top-boxu). Na podzim by to po updatu prý mělo již fungovat všude.

Počet softwarových platforem a set-top-boxů je mnohem menší, než počet provozovatelů internetových televizí. Prakticky všichni si nechávají hardware i software dodávat jinou firmou, ať už je to Alnair vytvářející nangu.TV nebo 4NET.TV (obě jsou to české firmy!).

Nabídka kanálů a tarifů

A jaké kanály obě televize nabízí? DIGI2GO má základní balíček (60 kanálů, 27 v HD) za 349 Kč, k tomu můžete mít balíček sportovních kanálů za 149 Kč a balíček HBO také za 149 Kč. Třetí balíček za 99 Kč vám dodá devatenáct dětských či dokumentárních kanálů. Za kompletní nabídku 88 kanálů (40 je jich v HD) dáte 799 Kč. Proti O2 TV je základní nabídka cenově stejná, jen ušetříte 40 Kč měsíčně na pronájmu set-top-boxu. V seznamu kanálů u DIGI2GO již nejsou zdvojené stanice v SD a v HD, vždy jen v tom lepším vyšším rozlišení.

O2 TV má ovšem sportovní kanály v ceně základního balíčku, zatímco Digi TV až jako doplňkový balíček za 149 Kč měsíčně. To cenově zase mluví pro O2, pokud vám ovšem nestačí tarif Sport Plus (dále v textu).

screenshot-2017-04-17-19-03-25

Velmi zajímavý je u Digi TV tarif Sport Plus, který obsahuje ČT1, ČT2, ČT24 a k tomu dvanáct sportovních kanálů. Prostě žádné telenovely, žádný bulvár, jen zprávy a sport. V nabídce je za stejnou cenu jako základní balíček, tedy za 349 Kč, ale trpí dvěma omezeními – není k němu možné doobjednat už nic, ani HBO. Ještě větším omezením je pak možnost sledovat vysílání jen na jednom zařízení. Digi TV chápe balíček tak, že jej objednají diváci, kteří už třeba nějakou televizi mají a chtějí jen sport. Já bych k tomu třeba HBO ocenil.

UPC má základní nabídku dokonce už za 299 Kč. Obsahuje také 60 kanálů (26 v HD) a k tomu máte tematický balíček dalších kanálů v ceně.  Střední nabídka čítá přes 100 kanálů za 499 Kč a kompletní nabídka 140 programů za 899 Kč. UPC je nejlevnější ze všech v případě základní nabídky, komplet i s HBO má proti konkurenci zase o něco dražší – i když počet kanálů je také o něco vyšší.

screenshot-2017-04-17-19-03-44

Sledování na mobilu a počítači

U Digi TV můžete vysílání sledovat na televizi, počítači, mobilu i tabletu. Pokud se obejdete bez televize, ušetříte za pronájem modemu (69 Kč měsíčně). Naopak pokud máte v domácnosti dvě televize, druhý set-top-box můžete mít za 99 Kč měsíčně; v tomto případě ale připojíte už jen dvě další zařízení, jelikož celkem na jednom účtu jich lze mít čtyři. Sledování televize ve webovém prohlížeči bohužel vyžaduje Flash (stejně jako u O2 TV), ale Digi TV plánuje přechod na HTML5.

UPC Horizon standardně spustíte na běžné televizi, aplikace pak existují pro Android i iOS a funguje i přehrávání na počítači. Momentálně ale vyžaduje nainstalovaný Silverlight. Tak UPC se pochlapilo a už běží na HTML5. (Digi TV stále vyžaduje Flash) Přechod na HTML5 se plánuje do poloviny tohoto roku. Také Horizon můžete mít levněji ve variantě bez televize, v tom případě se služba jmenuje Horizon Go.

Mobilní aplikace obou firem fungují spolehlivě. Akorát DIGI2GO nemá samostatné tlačítko pro sledování videa na šířku, takže na smartphonu budete muset nemít zakázané otáčení obrazu. UPC Horizon otočíte vždy, ale aplikace zase z nějakého důvodu zakazuje pořízení screenshotu při přehrávání videa.

Digi TV můžete také sledovat na více než jedné televizi, druhý set-top-box získáte za 99 Kč měsíčně (stejně jako u O2 TV). Také UPC můžete sledovat na více televizích, druhý set-top-box si lze pronajmout za 70 Kč měsíčně, tedy nejlevněji ze všech poskytovatelů.

Prostředí na obrazovce

Prostředí DIGI2GO na obrazovce mě potěšilo. Bál jsme se, že půjde o další klon Nangu.TV jako u obou operátorů a nebude o čem psát. Platforma od 4NET.TV vypadá stroze, ale je velmi svižná a přehledná. Jde zatím nejrychlejší prostředí, s jakým jsem se u internetové televize setkal. Jen při rolování seznamem stanic může být nezvyk zobrazení jejich seznamu na obrazovce. Potom mačkáte P+ „nahoru“ a seznamem rolujete dolů.

Ale to je drobnost, jinak se mi jednoduchost 4NET.TV velmi líbí. Základní obrazovka obsahuje jen čtyři položky a nastavení je velmi jednoduché. Více toho však potřeba není. Hledání pořadů je možné pomocí virtuální klávesnice jako na starých mobilech. DIGI2GO má hodně rychlý start i po restartu, takže by nebyl problém set-top-box úplně vypínat a šetřit těch pár wattů, které si jinak ve stand-by každý set-top-box bere.

UPC má menu na obrazovce spíše pomalejší, přepínání někdy trvá déle. EPG obsahuje i kanály, které jsou až ve vyšším tarifu a nespustíte je. Možná mají za cíl nalákat k přikoupení balíčku. Mnohem lépe se mi Horizon sledoval na tabletu, kde už je prostředí svižné. Podotýkám, že jsem měl k dispozici levnější set-top-box, UPC nabízí ještě DVR Mediabox.

Kromě televizního vysílání obsahuje Horizon ještě funkce navíc. Najdete zde aplikace, jejichž využití by ale nebylo nijak velké ani u jiných internetových televizí. Zaujala mě jenom možnost pustit si náladové obrazovky, jako je hořící krb nebo západ slunce, ty jsou zpracované pěkně. Ovšem několik malých her nebo pokus o Google Mapy na televizi je zde už vyloženě na sílu.

Videotéky

Celé filmy na vyžádání Digi TV zatím nemá, ale videotéku plánuje na konec roku 2017. Tlačítko VOD (Video on demand) na dálkovém ovladači nyní šikovně zobrazí nahrané pořady. UPC poskytuje službu MyPrime (přes 2000 titulů), která je u základního tarifu za 99 Kč měsíčně, u vyšších tarifů pak zdarma. Nabídka neobsahuje aktuální trháky, spíše o starší filmy. Je ale pravda, že aspoň trochu novější filmy nabízí dnes pouze O2 TV, kde se zase platí film od kusu. MyPrime funguje jen pro zákazníky, kteří mají internet od UPC, ne u služby Horion Go. V menu MyPrime ale najdete třeba i DVTV, takže kvalitní obsah navíc UPC neschází.

Zpětné zhlédnutí

To nejlepší nakonec: vysílání DIGI2GO funguje 3 dny do historie, čímž překonává O2 TV i T-Mobile TV (oba nabízí jen dva dny). Opět se řídí podle EPG a když stanice začne vysílat konkrétní pořad později, bude vaše nahrávka obsahovat i kus předchozího pořadu (to je prakticky vždy). Nahrávky uchovává po standardní dobu jednoho měsíce a uložit si můžete až 30 hodin záznamu. To je zase poměrně málo, nicméně subjektivně si myslím, že delší doba do minulosti je lepší, než více hodin záznamu. V seznamu nahraných pořadů ale chybí datum vysílání, takže třeba u Prostřena nepoznáte, který díl je který :)

img_4975img_4976

UPC Horizon nabízí dokonce týden do minulosti, čímž všechny své konkurenty deklasuje. Nenechte se odradit faktem, že tohle funguje „jen“ u 48 vybraných stanic (poznáte je tak, že v EPG mají piktogram). Jde o ty stanice, které mají vyšší sledovanost, a osobně si myslím, že to bohatě stačí. Všechny důležité stanice v seznamu jsou. Funkci zpětného zhlédnutí u UPC musíte nejdříve aktivovat a co se odvysílalo před aktivací, na to už se nelze podívat, což je trochu hloupé.

Horizon má prozatím jeden nedostatek – neumí nahrávat do cloudu a pro tuto funkci je potřeba připojit svůj externí disk (případně zakoupit lepší set-top-boxu s interním diskem). S ním vám sice nahrávku nikdo po 30 dnech nesmaže, ale komfort je vyšší u cloudového řešení. UPC cloudové nahrávání také zvažuje a ideální by samozřejmě bylo oboje.

Hodnocení

Doposud jsem vyzkoušel internetové televize od O2, T-Mobile, UPC a Digi TV. Každé řešení má svoje pozitiva i negativa, ale právě Digi TV bych označil za momentálního vítěze. Rozhraní není přeplácané, funguje svižně, programová nabídka je srovnatelná s ostatními (plus má sportovní kanály) a celkově se ovládá nejpříjemněji. Navíc nabízí tři dny zpětného zhlédnutí. I když UPC je v tomto ještě o kus lepší a týden zpět je skvělá nabídka, tak samotným pomalejším a trochu přeplácaným rozhraním si to zase kazí. Také ale platí, že se vyplatí vzít televizi a internet od jednoho poskytovatele.

Obě televize umožňují kombinaci s klasickým vysíláním přes satelit, respektive kabelovku. Webové rozhraní vysílání zatím funguje pouze ve Flashi, u UPC dokonce v ještě horším Silverlightu, nicméně obě televize už plánují přechod na HTML5. (UPC již na HTML5 přešlo)

Sportovní kanály u Digi TV jsou v ceně samostatného balíčku, což je na jednu stranu dobře, ne každý je chce. Ale na tu druhou je u O2 TV získáte celkově za nižší cenu. Hodně fanoušků by mohl zaujmout tarif Sport Plus, pokud překousnou daná omezení. Pokud vám ale stačí menší počet stanic, je cenově nejvýhodnější zase UPC Horizon.

DIGI2GO reklama

UPC Horizon reklama

 

partnerem rubriky IPTV je společnost CETIN a ZrychlujemeČesko.cz

Autor článku

Šéfredaktor Cnews.cz, dříve editor Computeru. Nadšenec do notebooků a příznivce kompaktních smartphonů. Najdete mě na Twitteru nebo LinkedInu.