Tim Berners-Lee v CERN na počátku vývoje World Wide Web s prvním prohlížečem na světě
Tento nápad pak Berners-Lee dále rozvíjel a na konci 80. let navrhl novou komplexnější službu. Vedení CERNu ji představil v březnu 1989, tehdy o ni mluvil jako o Meshi (pletivu). Další rok strávil tím, že Mesh vyvíjel.
Do Vánoc 1990 na svém počítači NeXT vytvořil nový komunikační protokol HTTP, značkovací jazyk HTML, první webový server a také prohlížeč. Ten se původně jmenoval WorldWideWeb, ale stejný název (avšak s mezerami) nakonec použil i pro původní Mesh. Aby se to nepletlo, prohlížeč později přejmenoval na Nexus.
Web tedy v CERNu běžel od prosince 1990, ale až 6. srpna 1991 dal jeho vynálezce o své práci veřejně vědět. Stručně o ni informoval v usenetovém skupině alt.hypertext. Služba WWW zatím nicméně nebyla veřejně přístupná, uživatelé mimo CERN si ji mohli vyzkoušet až 23. srpna 1991. Odtud den internautů a 25. výročí.
Čtěte také:
Klíčovým dnem pro úspěch webu byl až 30. duben 1993, kdy CERN uvolnil zdrojové kódy a řekl, že World Wide Web bude svobodný a pro všechny zdarma. To v rozletu zabrzdilo konkurenční službu Gopher, která se do světa rozšířila z amerických univerzit, ale ve své době byla placená.
Milníky webu
- 12. března 1989 – V březnu vzniká návrh na vytvoření World Wide Webu.
- 20. prosince 1990 – Okolo Vánoc byl vytvořen protokol HTTP 0.9, značkovací jazyk HTML, prohlížeč WorldWideWeb, webový server http://info.cern.ch a také první webové stránky.
- 6. srpna 1991 – Toho dnes dal Tim Berners-Lee světu vědět o existenci projektu World Wide Web.
- 23. srpna 1991 – WWW je otevřeno pro nové uživatele.
- 30. dubna 1993 – CERN uvolnil zdrojové kód a učinil WWW svobobným.
- 25. května 1994 – V CERNu byla organizována první konference WWW. Provázel jít kolega Berners-Leeho Robert Cailliau.
- 1. října 1994 – V říjnu vzniká World Wide Web Consortium (W3C), hlavní autorita a mezinárodní standardizační organizace webu.