Dozvuky CeBITu: nové chladiče a skříně Cooler Master

1. 4. 2011

Sdílet

 Autor: Redakce

Na apríla se výrobci zrovna nepředhánějí v představování novinek a ono je celkově v mezidobí CeBIT-Computex typické hardwarové sucho. Taky jsem trochu s hrůzou zjistil, že jsem úplně zapomněl publikovat fotky z návštěvy stánku Cooler Masteru – u nás jednoho z nejpopulárnějších výrobců skříní, chladičů a pomalu také zdrojů. Přitom novinek prost stánek CM rozhodně nebyl.

Série zdrojů Silent Pro je na trhu už delší dobu, Silent Pro Hybrid je však novinkou. Zdroje by měly být vybaveny stejným 135mm ventilátorem s ložisky HDB jako jejich předchůdci, nově tu však je plná manuální kontrola otáček (viz velké kroutítko u vypínače zdroje) a především hybridní chod. To znamená pasivní chlazení až do zátěže 200 W, teprve potom se ventilátor vůbec rozběhne. Pro milovníky tichých a přitom třeba ve hrách přeci jen energeticky náročných PC je to velmi chytré řešení. I když je fakt, že nízké otáčky (třeba až do více než poloviční zátěže) u kvalitnímu ventilátory vybavených zdrojů Seasonic nebo Enermax vaše uši také možná ani nepostřehnou.


Vortex 211Q má být efektivnější a tišší náhradou Box chladičů, díky výšce 58 mm se vejde s rezervou i do HTPC „jezevčíků“. Ově heatpipe mají přímý kontakt s rozvaděčem tepla procesoru, ventilátor má údajně jen 20 dBA při 1500 ot./min. Na těchto otáčkách má být teplota nejmenovaného procesoru pro LGA 1156 57,7 stupňů Celsia, zatímco stejný procesor s chladičem Intel Box z balení Core i7 na 2000 rpm údajně dosahuje až 61,8 C a chladič od Core i5 chladí jen na 63,2 C.


Hyper 412S je následníkem populárního Hyper 212 a nový je snad jen ventilátor s ložisky "DynaLoop". S dvěma adaptéry můžete nastavit namísto 1600 ot./min také jen 1000 rpm. Jediný adaptér pak zreguluje ventilátor na 1200 ot./min. Chladič usadíte jak na Intel LGA 775/1155/1156/1366, tak na AMD AM2/AM3.



Hyper 612S zvyšuje počet heatpipe ze čtyř na šest, ventilátor má také průměr 12 cm a ložiska DynaLoop. Je však trochu jiný a Cooler Master ho dokonce pojmenoval XtraFlo. Běží na 1300, s adaptérem na 900 ot./min. Kompatibilita je stejná jako u 412S.



Project A-L2 je konceptem malého all-in-one vodníka, zatím si Cooler Master není jist ani rozměry. Zřejmě půjde o vytvoření konkurence Corsairu.


Zatímco původní GeminII byl ve své době pojmem (viz ThermalRight IFX-14 vs. Cooler Master GeminII), GeminII S524 už vypadá tak nějak normálně. Třeba jako Noctua NH-C12P (Test chladičů (box + finále): Orochi, Noctua C12P…). Oproti prvnímu GeminII S ale určitě znovu zmasivněl.





Kde jsem jen Project V-A2 viděl? A, už vím, Scythe Shuriken. Když bude ještě levnější nebo třeba účinnější, tak proč ne.



Následuje pár demostrací barevných větráčků a hadiček vodních chlazení. A taky monitorovacích panelů.





Pro hráčské skříně, myši a další nezbytnosti typu podložky Cooler Master vytvořil značku CM Storm. Jedním z novějších modelů skříní je třeba Enforcer. Na odkazu najdete představení parametrů i video.



Elite 371 byla představena už koncem ledna a je pokračovatelem levné a přesto solidní série skříní. Do 371 se vejdou dokonce dva dlouhatánské Radeony HD 5970.



Nejvíce mě ale zaujala skříňka zatím označená jako Project Silent M. Decentní zevnějšek a la Fractal Design Define skrývá odhlučněnou bočnici. Cena má být bohužel asi podobná jako třeba u Define R3 a nejsem si tedy jistý úspěchem. Cooler Master demonstroval také pasivní chlazení Gulftownu na 4,3 GHz, vedle pasivního chladiče procesoru je ale také systémový ventilátor. Teploty přetaktovaného šestijádra dosahovaly v zátěži ale dosti vysokých hodnot a nevím, jestli to byla demonstrace úplně přesvědčivá.

bitcoin školení listopad 24