Emotikony vznikly ze smajlíků, se kterými poprvé přišel Scott Fehlman. Z původních znakových smajlíků je do podoby žlutých hlaviček převedl japonec Šigetaka Kurita a od té doby jejich počet narůstá. Už nevyjadřují pouze úsměv či zamračení, ale jde o sadu miniaturních obrázků všeho možného. Jejich smysl je však stále stejný – ukázat emoci prostřednictvím symbolu.
Designérka Soňa Juríková navrhla v rámci projektu Czemoji sadu emotikonů typických pro Česko, které v mezinárodních sadách zkrátka chyběly. Přestože jde o studentku na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě, emotikony nejsou zaměřené na Slovensko, ale na české reálie.
„Design a vizualitu emotikon sleduji již delší dobu a fascinují mě rozdíly v různých zařízeních a ilustrátorských přístupech - od stylizovaných Twitterových po extrémně detailní u Applu. Původním záměrem byl tedy redesign současných, ale postupně jsem si uvědomila, že bych přišla s pouze jiným přístupem a chyběla by přidaná hodnota projektu.
První Czemoji vycházeli hlavně z nejznámějších stereotypů (ponožky v sandálech, atd..), postupně jsem přidávala další a další tématické okruhy - nyní existuje přibližně 180 Czemoji,“ popisuje vznik emoji autorka. Mezi emotikonami tak najdete láhev plzeňského piva, řízek, Zemana ve člunu, koblihu, Jágra, Krtkův dort či Šumperák.