Jak ukazují rozborky společnosti iFixit, opravit dnes svépomocí chytrou elektroniku je skoro nemožné. Legislativcům proto nejspíš došla trpělivost. Nizozemský list Het Financieele Dagblad se dostal k údajnému návrhu Evropské komise, která chce donutit výrobce k tomu, aby elektronika déle vydržela, byla lépe recyklovatelná a opravitelná. Konkrétní plán prý představí první místopředseda Komise Frans Timmermans v polovině března.
Pokud je uniklý dokument pravdivý a aktuální, Komise výrobcům zakáže likvidovat neprodanou nebo vrácenou elektroniku. Komponenty i surové materiály by se měly účinněji recyklovat. Obdobný návrh již loni představila francouzská vláda. Sama komise chce připravit „systém pro sběr“ nepotřebných mobilů, tabletů či nabíječek.
Nejvíce kontroverzí nejspíš upoutá bod týkající se snadné výměny akumulátorů. Komisi prý vadí, že mobilům nebo bezdrátovým sluchátkám, kterým se opotřebují baterky, lidi vyhazují, přestože by po výměně článků mohly fungovat nadále.
TIP: Europoslanci opravdu chtějí jednotnou mobilní nabíječku, učinili první krok
Jak by Komise chtěla výrobce donutit, aby zjednodušili výměnu akumulátorů, ale zatím není jasné. Každopádně by muselo jít o politický i technologický kompromis. Zejména v případě špičkových voděodolných mobilů uživatelé nemohou snadno vyměnit akumulátor proto, aby nenarušili ochranu. V řadě případů ale neopravitelnost nemá žádné prakticky opodstatnění. Typickým příkladem, který zmiňuje i nizozemský list, jsou například sluchátka AirPods, do jejichž útrob se uživatel nedostane, aniž by je nezničil.