EU si všímá vysokých cen za volání v Česku a kárá ČTÚ

11. 12. 2012

Sdílet

 Autor: Redakce

Komise včera vydala zprávu, že pozastavuje návrh ČTÚ na regulaci velkoobchodních cen terminačních poplatků. To jsou ony sazby, které si mezi sebou účtují operátoři při volání do cizích sítí. Komise kritizuje metodiku pro výpočet poplatků, protože neberou v potaz účinné technologie založené na sítích nové generace, i jejich samotnou cenu.

Evropská komise se snaží o spravedlivou regulaci a nepochybně zajistí, aby regulované sazby za ukončení volání byly ve všech členských státech stanoveny bez zbytečného odkladu na přiměřené úrovni,“ říká místopředsedkyně Evropské komise Neelie Kroesová. V rámci EU jsou poplatky za ukončená volání nespravedlivé, neboť v některých zemích jsou i dvakrát nižší, než navrhuje ČTÚ.

V září vydal Český telekomunikační úřad návrh, jak by nové ceny mohl vypadat. Velkoobchodní ceny za ukončené volání by se v mobilních sítích měly snížit na polovinu ze současných 0,55 Kč/min na 0,27 Kč/min. V případě pevných sítí až na 0,04 Kč/min při slabém provozu.

Komise rovněž pokárala ČTÚ, že operátorům neměří stejným metrem. Navrhovaný změny se totiž týkaly pouze tří hlavních mobilních operátorů (O2, T-Mobile a Vodafone) a jednoho pevnolinkového (O2). Regulované ceny se podle návrhu českého úřadu nevztahují na ostatní operátory.

Ceny se ani tak nemusí změnit

Pro nás tedy platí, že v od začátku roku 2013 se ceny hovorů určitě nezlevní (maximálně díky zachované snížené sazbě DPH). Navrhovaný postup ČTÚ se ruší, úřad bude muset cenovou politiku přehodnotit, což si žádá odklad. Ale ani v případě, že dojde k vyšší regulaci terminačních poplatků, to neznamená, že hovory budou levnější. Terminační poplatky tvoří pouze část celkové velkoobchodní ceny, operátoři mohou do koncových cen zahrnout i další náklady a nic se tak vlastně nestane. Jen se jim zvýší marže. ČTÚ totiž nemůže regulovat maloobchodní ceny.

ICTS24

Z našeho pohledu je zajímavé, že v Evropě si vysokých českých cen všímají a kritikou ČTÚ nešetří. Už o prázdninách zrušila Evropská komise jiný návrh ČTÚ, podle kterého je český trh s širokopásmovým připojením (optika a pevné linky) dostatečně konkurenční a není jej už třeba tolik regulovat.

Zdroj: Europa.eu