Facebook připustil, že tento program existoval v roce 2019 pro politiky. Mělo jít ale i o celebrity, některé novináře či influencery. Nadstandardní přístup spočíval v tom, že si tito lidé mohli psát témeř cokoliv a žádný automat jim to nesmazal. Aby nebyly účty zcela bez kontroly, měl vzniknout tzv. XCheck tým, který nahlášené příspěvky těchto uživatelů kontroloval ručně. Podle Facebooku lépe proškolení lidé na plný úvazek ale zvládli kontrolovat jen malou část.
Podle uniklých dokumentů měl Facebook poskytovat VIP přístup neuvěřitelnému počtu 5,8 milionu lidí. To je v porovnání s celkovým počtem uživatelů asi tři desetiny procenta. Šéf komunikace Facebooku Andy Stone na to již reagoval na Twitteru, kde uvedl, že o tomto kontrolování (XCheck, neboli cross check) příspěvků informovali již dříve a že zkrátka pro některé profily a stránky funguje další vrstva kontroly.
Jinými slovy aby omylem nesmazali příspěvek někomu z významného média či politikovi. I tato informace z roku 2018 ale vyšla na povrch až po investigaci britského Channel 4.
https://twitter.com/andymstone/status/1437460926635126787
Facebook bude i nadále obyčejným uživatelům mazat příspěvky automaticky a bez možnosti se ozvat. Kontrolu nahlášených příspěvků VIP uživatelů a stránek teprve provádí reální lidé, kteří jich stihnou ověřit jen pár procent. Které konkrétní účty jsou takto vyjmuty z běžných pravidel nelze na pohled zjistit.
zdroj: WSJ, arstechnica