Generální finanční ředitelství se chce v následujícím období blíže zaměřit na online výdělky českých uživatelů OnlyFans, populární platformy pro šíření obsahu pro dospělé. Důvodem je upozornění na možné chyby v daňových přiznáních, kterých se mohou mnohdy nevědomky osoby s tímto druhem výdělku dopouštět.
Od 20 tisíc až po milion korun měsíčně
Průměrný český profil dokáže měsíčně vydělat na OnlyFans okolo 20 tisíc korun. Existují ale výjimky, u kterých příjmy dosahuji hranice milionu korun za měsíc. Se správou profilů a sociálními sítěmi pomáhá některým OnlyFans modelkám influencer Adam Kajumi, který se jim rovněž stará o právní i daňové služby.
„Bereme tento byznys profesionálně, a proto se snažíme jej budovat tak, aby měly jistý, důstojný, a hlavně dlouhodobý příjem a mohly si naplno užívat života,“ řekl Adam Kajumi magazínu iDnes.cz.
V otázce danění je třeba rozlišovat jednorázový nahodilý příjem a opakovaný pravidelný příjem. Pokud si někdo jednorázovou formou vydělá do 50 tisíc korun za rok, nemusí svůj výdělek danit, v opačném případě při pravidelném výdělku se řádnému daňovému přiznání a odvodům nevyhne.
Prevence před represí
Jak bylo řečeno výše, cílem finančního úřadu není „nachytat podvodníky na švestkách“, ale upozornit na případné chyby s možností nápravy bez sankcí. Pro magazín iDnes.cz řekl mluvčí Generálního finančního ředitelství Patrik Mandle: „Celkově chceme upřednostnit preventivní stránku Finanční správy před tou represivní. Očekáváme, že to zajistí zvýšení příjmů na daních, stejně jako se to podařilo Finanční správě na Slovensku.“
Finanční úřad má ze zákona právo od provozovatele dostat informace o výdělku jednotlivých osob, které může následně porovnat s údaji podanými v daňových přiznáních a snadno tak odhalit, zda osoba poctivě daní všechny své příjmy, či nikoliv. V první fázi finanční úřad osloví subjekty s datovou schránkou, později prostřednictvím jiných komunikačních kanálů dojde i na ostatní.