" frameborder="0" height="314" width="500">
Chvilku si počkáte…
Ano je to tak, Firefox potřebuje ke svému provozu spoustu výkonu a podporu instrukcí ARMv7, proto jej lze spustit jen na výkonnějších mobilech. Hardwarovou náročnost poznáte už při spuštění, které trvá několikanásobně déle než spuštění integrovaného prohlížeče. V číslech to je něco málo přes 6 sekund, ale i po této době je uživatelské rozhraní celkem zasekané a musíte tak ještě chvíli počkat. Možná pokud máte rychlejší telefon (testováno na Samsungu Galaxy S), pak celé spouštění může probíhat rychleji.
Bohužel rychlost není silnou stránku mobilního Firefoxu, při běžné používání se vám několikrát stane, že budete muset chvíli čekat.
Klasické UI s rychlým přepínáním oken
Samotné uživatelské rozhraní je jednoduché a přehledné. Zajímavostí je jednoduše dostupné přepínání mezi otevřenými okny, k tomu aby se zobrazil, stačí posunout stránku doleva a zprava se vysune panel s otevřenými okny a tlačítkem pro otevření nového okna.
Jde to i na druhé straně, kde se po odsunutí stránky doleva vysune zprava panel s tlačítky zpět, vpřed, nastavení a tlačítko na přidání webu do oblíbených.
Uživatelské rozhraní se celkově podobá většině mobilních webových prohlížečů. V horní časti je klasický adresní řádek, který lze použít také pro vyhledávání, spolu s tlačítkem obnovit a tlačítkem pro zjištění informací o právě prohlížené stránce.
Bez Flashe, ale za to s pluginy!
Firefox podporuje taky pluginy, z nichž stojí za zmínku například Adbolck plus, který dokáže blokovat otravné reklamy. Bohužel oproti integrovanému prohlížeči v Androidu postrádá podporu technologie Adobe Flash, kterou sice mnozí nemají rádi, ale na webu se občas může stát nepostradatelnou.
Firefox jsem otestoval ve dvou testech, jako první jsem zvolil známý ACID3 ve kterém Firefox získal 93 ze 100 možných bodů. Dalším testem byl HTML 5 test (www.html5test.com), v kterém získal Firefox 235 bodů ze 400 možných.
Závěr
Závěrem musím upřímně říct, že mě Firefox 4 pro Android zklamal. Hlavní vinu na tom má především rychlost, nejsem ochoten čekat několik zdlouhavých sekund, než bude prohlížeč schopen zobrazit webové stránky. Bohužel s rychlostí je spojena HW náročnost a ta u Firefoxu přerostla únosnou mez! Z kladných vlastností se mi velmi zalíbil systém přepínání oken, na něj jsem si ihned zvykl a doteď mi chybí i v jiných prohlížečích pro Android.
Rozhodnutí jestli Vy budete používat Firefox ve svých mobilech s Androidem nechám na Vás, ale já rozhodně zvolím jiný!