Fractal Design Define S: příjemné a nečekané překvapení od Švédů (recenze)

20. 4. 2015

Sdílet

 Autor: Redakce

Jestli se mi u nejnovějšího výtvoru společnosti Fractal Design, skříně Define R5, něco líbilo, tak to, že výrobce naslouchal lidem a mnoho věcí vylepšil. Co už se však mnohým lidem nelíbilo, byla oproti předchozí generaci vyšší cenovka. Nejvíce znatelné to bylo v Evropě a tím pádem i České republice, kdy cenu velmi negativně ovlivnil i propad eura vůči dolaru. V současnosti se cena Define R5 pohybuje od 3 000 Kč výše, což již pro mnoho lidí není přijatelné a hledají alternativy, například modely od společností Nanoxia, NZXT a dalších. Bývaly časy, kdy Define R stávala k 2 000 Kč.

Kritiky ohledně ceny si Fractal nejspíše všímal a nešlo ani přehlédnout velkou konkurenci ze strany ostatních výrobců, kdy například NZXT Source 340 na trhu uspěla a jedná se v současnosti o velmi oblíbenou skříň. Její specialitou je i to, že již nemá vůbec žádnou pozici pro 5,25" zařízení a je tedy ideální pro všechny odpůrce optických mechanik.

 

A s jakou odpovědí tedy Fractal přišel? Minimálně pro mě se jednalo o opravdu nečekaný krok a když jsem se o této novince od zastoupení společnosti dozvěděl, byl jsem velmi překvapen. Novinka se jmenuje Define S, kdy samostatné písmeno má zřejmě značit něco jako odlehčenou verzi.

Vzhledově jako by Define R5 z oka vypadla, ale po bližším ohledání jsem zjistil, že změny tam jsou a občas i velmi radikální. K nám se na recenzi dostala verze s průhlednou bočnicí, tedy ta tradičně mírně dražší.

Fractal Design Define S

Má se jednat o výrazně levnější model, který by měl atakovat na pozice NZXT Source 340, Phanteksu Enthoo Pro a Corsairu Carbide 330R. Jak toho dosáhli? Nejrazantnější, a asi ještě stále pro relativně velkou část čtenářů nejkontrovérznější změnou, je kompletní odstranění košů pro pevné disky a optické mechaniky z vnitřního prostoru. Správně, do nové Define S již neosadíte žádnou optickou mechaniku. U pevných disků se však bát nemusíte, pro ty jsou stále k dispozici tři pozice, jen trochu „speciálněji“ umístěné (více v samotném popisu interiéru).

S odstraněním 5,25" pozic souvisí i velká změna na předním panelu. Skříň již nedisponuje otevíratelnými dvířky, jedná se pouze o pevný kus plastu, který, stejně jako u Define R5, imituje kartáčovaný hliník. Stále se jedná o trochu rozměrnější middle tower a zatím bude na trhu pouze jedna barevná varianta a to černá. K dispozici bude verze s plnou i průhlednou bočnicí (s příplatkem 10 eur).

Fractal Design Define S
Formát skříně middle tower
Podporované formáty desek ATX, micro-ATX, mini-ITX
Počet 5,25" pozic žádné
Počet 3,5" (2,5") pozic 3 (3) + až dvě 2,5" pozice pro SSD za deskou
Výbava předního panelu 2× USB 3.0, 2× 3,5mm jack
Počet pozic pro 120/140/180/230mm ventilátory (140 mm i pro 120 mm) 0/9/0/0 (osazeny dvěma 14cm větráky GP14)
Počet pozic pro rozšiřující karty 7
Použité materiály ocel, plast
Velikost (d × š × v) 533 × 233 × 465 mm
Hmotnost 9,1 kg (8,5 kg s prosklenou bočnicí)
Doporučená cena [EUR] 80, resp. 90 s průhlednou bočnicí

 

Překvapení v podobě odlehčené Define S

Exteriér aneb jako by R5 z oka vypadla

Exteriér aneb jako by R5 z oka vypadla

Když se u Define R5 mluvilo o tom, že jsou změny oproti R4 na první pohled jen kosmetické, tak u Define S si člověk na první pohled řekne, že se jedná o identickou skříň jako R5. Pro odhalení rozdílů je potřeba jí trochu nahlédnout pod pokličku.

Fractal Design Define S

Okno v levé bočnici je poměrně velké a z estetických důvodů nesahá až do úplně spodní části, kde by zbytečně odhalovalo kabeláž od zdroje. U verze s plnou bočnicí samozřejmě počítejte s boční pozicí pro ventilátor, která je zakrytá systémem ModuVent. Všimnou si lze tradiční boční perforace u masky, přes kterou přední ventilátor nasává vzduch.

Fractal Design Define S

 

Maska je identická jako u Define R5. Co se však naopak dost výrazně změnilo, je zadní strana. Jde vidět, že lidi ve Fractalu naslouchají a konečně jsem se dočkal toho, že se již na zadní straně nenachází žádná zbytečná perforace! Věc, kterou jsem kritizoval u mnoha skříní a kterou výrobci nejčastěji zabili celý systém prachových filtrů. Oproti R5 chybí u pravé bočnice jednoduchý systém pro její vycvaknutí a byl nahrazen klasickými šroubky, v tomto případě však „neztratitelnými“ (po povolení zůstanou viset v plechu bočnice).

Fractal Design Define S Fractal Design Define S

Velkým krokem zpět je provedení spodní části. Chápu, že když nejsou vepředu otevíratelná dvířka, tak by přístup k prachovému filtru byl horší a také by to o trochu zvedlo cenu, ale dle mého názoru by to za ten příplatek stálo, jelikož zepředu vysouvatelný spodní prachový filtr byl jednou z nejvíce chválených věcí u R5. Nožičky jsou plastové, avšak s velmi silnou vrstvou gumy, která proti přenášení vibrací funguje velmi dobře.

Fractal Design Define S

Provedení vrchní strany je stejné jako u R5, kdy je v samotném plechu velmi rozměrná perforace, ke které lze uchytit až 420mm radiátor a v originálním stavu je zakrytovaná třemi krytkami vybavenými odhlučňovacím materiálem. Ty stačí nově vycvaknout pouze v jednom rohu a následně jen zatáhnout.

Fractal Design Define S
Fractal Design Define S

Fractal Design Define S

Změny se udály i na ovládacím panelu. Ten je ochuzen o dva porty, kdy přišel o dvě starší USB 2.0 a USB 3.0 byly otočeny podélně. Malinké změny doznalo i tlačítko reset, které je vystouplejší a snadněji mačkatelné. Bohužel stavová dioda indikující zapnutý počítač zůstala stejně jasná jako u R5 a je tedy jedním z bodů kritiky. Svítí až příliš jasně a v úplně tmě je její světlo otravné.

Fractal Design Define S

Prázdný interiér bez košů

Prázdný interiér bez košů

Interiér se dočkal opravdu radikální změny. Jak je již na první pohled patrné, zmizely kompletně všechny koše s 5,25" i 3,5" (resp. 2,5") pozicemi. Ve skříni je tak jeden obrovský volný prostor. Díky tomu lze Define S využít i pro opravdu high-endové custom vodní chlazení s velkými radiátory. Pro tyto účely si navíc Fractal připravil pár specialit, které vám popíšu na konci této kapitoly.

 Fractal Design Define S

Pod maskou se ukrývá víceméně jen jeden rozměrný prachový filtr zakrývající pozice pro až tři 140mm ventilátory. Konkurenční skříně pojmou vepředu maximálně dva tyto ventilátory, takže zde jasná výhoda Fractalu.

 

 

Menší výtku bych měl k uchycení prachového filtru. Na jedné straně jsou pouze tři zobáčky pro zaklopení do děr v plechu a na druhé straně dva magnety. Ty, ač jsou poměrně silné, nestačí pro stoprocentní zajištění filtru, jelikož jsem po rozbalení skříně zjistil, že je filtr v úplně jiné pozici, než by měl být.

Fractal Design Define S Fractal Design Define S

Na čem se nešetřilo, jsou oba použité ventilátory. Jedná se o model Dynamic GP-14 využívající hydraulická ložiska. Jejich maximální rychlost je 1000 ot./min., při které by měly mít průtok vzduchu až 68,4 CFM a úroveň hluku „pouze“ 18,9 dB(A). Běžně tyto ventilátor v obchodech stojí okolo 400 Kč. Jen by je Fractal ještě mohl vybavit regulací pomocí signálu PWM.

Fractal Design Define S

Konečně odstraněnou zbytečnou perforaci vedle pozic pro rozšiřující karty chválím. Přední ventilátor z vnitřního pohledu vypadá bez přítomnosti košů velmi osamoceně. Pryžové průchodky pro kabely jsou nyní hranatého tvaru a jsou oproti R5 mírně rozměrnější. 

Fractal Design Define S

Fractal Design Define S Fractal Design Define S

Nyní se dostáváme k další velmi zásadní části. Tou je prostor pro 3,5" pevné disky. Fractal zvolil opravdu netradiční řešení, kdy se disky nacházejí mezi pravou bočnicí a plechem pro základní desku. Toto místo je pro ně speciálně rozšířeno. Odšroubujete plech, k němu přišroubujete pevný disk a i s ním zase plech uchytíte zpátky. Elegantní a jednoduché řešení, díky kterému navíc disky nebudou narušovat vnitřní prostor. Nesmí samozřejmě chybět silikonové podložky pro zredukování přenosu vibrací.

Pro vedení kabeláže jsou k dispozici celkem čtyři suché zipy, které se při vývazu opravdu hodí. SSD můžete uchytit i na další dva plechy, které se nacházejí přímo za trayem základní desky.

Fractal Design Define S Fractal Design Define S

Fractal Design Define S

Prostor pro vedení kabeláže je u Define S oproti R5 malinko omezen. Mezi trayem základní desky a bočnicí je sice necelých 25 mm místa (něco málo užírá odhlučnění na bočnici), ale po celé ploše a nekoná se tedy rozšíření až na 35 mm ve spodní části. I tak je to však naprosto dostatečné a v případě nouze se dá využít prostor pro pevné disky.

Fractal Design Define S

O délku grafické karty se opravdu bát nemusíte. I s osazeným předním ventilátorem je k dispozici 425 mm místa, což žádný dnešní model nemá.

Fractal Design Define S

Co je opravdu velká škoda, je nepodpora základních desek formátu E-ATX. Na jednu stranu pochopitelné, jelikož by se jinak nevlezly z druhé strany pevné disky, na druhou stranu to Fractal mohl vyřešit nějak lépe, jelikož bych si klidně nějakou takovou základní desku v Define S představil (byť ne zrovna Rampage V Extreme, kterou vidíte na ilustrační fotce níže).

Fractal Design Define S

Typickým znakem řady skříní Define je odhlučnění, v tomto případě bitumen s textilní vrstvou. U běžné verze jsou tímto odhlučňovacím materiálem vybaveny obě bočnice, ale u verze s oknem je to pouze pravá. Když jsem zkoušel vliv bitumenu na odhlučnění staršího disku WD VelociRaptor, byl rozdíl velmi znatelný.

Fractal Design Define S

Konečně se dostáváme ke specialitám ohledně vodního chlazení. Pokud jste si všimli drážek v plechu, kde jsou umístěny také pevné disky, tak se opravdu nejedná o žádný způsob větrání, ale o drážky pro uchycení expanzní nádoby vodního okruhu. Na dně skříně navíc ještě naleznete dvě sady montážních otvorů pro vůbec nejpoužívanější čerpada Laing DDC a D5. Za tohle si Fractal rozhodně zaslouží velkou pochvalu.

Fractal Design Define S Fractal Design Define S

Instalace sestavy, verdikt

Instalace sestavy

Pro názornou ukázku instalace sestavy jsem využil základní desky Gigabyte Z97X-SOC Force, dlouhé grafické karty Gigabyte GTX 470 SOC a hlavně zdroje Antec HCP-1200, jehož kabeláž je extrémně dlouhá a prověřila tak důkladně možnosti vyvázaní kabeláže u Define S.

Fractal Design Define S

Fractal Design Define S

Část popisu zkopíruji od Define R5, jelikož bych se prakticky jen opakoval:

Průchodky pro odvibrování pevného disku nejsou z tvrdší pryže, ale ze silikonu – pevný disk testovací sestavy byl tímto systémem zbaven vibrací účinně (tedy přesněji vibrace nebyly přenášeny dále do konstrukce).

Ventilátory je možné zregulovat až na 380 ot./min (zapojíte-li je do základní desky a použijete-li UEFI či k desce dodávaný software), nevydávají žádné pazvuky a čistě subjektivně je zde oproti ventilátorům v R4 slyšitelný pokrok směrem k tiššímu chodu. V naprostém tichu uslyšíte první známky aerodynamického hluku zhruba někde mezi 600 až 700 ot./min, zřetelněji je uslyšíte až někde mezi 800 a 900 otáčkami za minutu.

Fractal Design Define S Fractal Design Define S

Fractal Design Define S

Osadit je možno chladič procesoru s výškou až 180 mm, což je dostatečné pro snad všechny chladiče, které se v současnosti vyskytují na trhu. I s Noctuou NH-D15 je stále velká rezerva na výšku.

Vzhledem k tomu, že se víceméně jedná o Define R5, nezaměřoval jsem se ani tolik na samotné teploty komponent jako spíš na to, jak si nové uchycení disků poradí s extrémně vibrujícím a hlučným VelociRaptorem. Hlučnost byla výborně tlumena bočnicí a vibrace byly také velmi výrazně zredukovány díky silikonovým průchodkám, avšak ne úplně a stále se jich malá část dostala na konstrukci.

Verdikt

Z mého pohledu je Define S opravdu velmi příjemným překvapením od společnosti Fractal Design a jsem rád, že se našel někdo další, kdo dostal odvahu na odstranění pozic pro optické mechaniky. Chápu však, že tenhle krok nevítají zdaleka všichni uživatelé a někdo naopak k této změně může mít velmi kritický postoj a je tedy o osobních preferencích. Obzvláště chválím odstranění přebytečných zadních perforací a vychytávky pro vlastníky custom vodního chlazení, které je mnohem náročnější na prostor než obyčejný all-in-one vodník.

 

Po kvalitativní stránce nemám Define S co vytknout. Tradičně je zpracování na velmi vysoké úrovni, vše lícuje velmi dobře, nic nerezonuje, nic se nerozpadá, apod. Co je opravdu škoda a co vidím jako velké negativa této skříně, je návrat k horšímu spodnímu prachovému filtru (zřejmě za účelem snížení ceny) a nepodpora základních desek formátu E-ATX. Další drobnou kaňkou na kráse je tradičně kritizovaná modrá LED indikující zapnutý počítač, což se však dá velmi jednoduše vyřešit kusem tmavé pásky.

Cenový rozdíl podle doporučených cen výrobce je mezi Define R5 a Define S (oboje základní verze s plnou bočnicí) 25 eur, což při aktuálním kurzu dělá nějakých 700 Kč. Když vezmu do úvahy, že se R5 dá zakoupit již od nějakých 3 000 Kč, dostávám se na částku 2 300 Kč u nového Ska. To je znatelný rozdíl, zvlášť pro běžné lidi, jelikož v košíku při objednávání PC vypadá částka jen mírně nad 2 000 Kč mnohem lépe.

Fractal Design Define S

+ odstranění přebytečných perforací
+ kvalitní zpracování
+ příprava pro jednotlivé komponenty vodního chlazení
+ prachové filtry na všech vstupních perforacích
+ prostor pro mohutné vodní chlazení
+ silikonové podložky pro odvibrování disků
+ možnost osadit velmi dlouhé grafické karty
+ dva kvalitní ventilátory v ceně
+ dobré možnosti vedení kabelů
+ skvěle udělané záslepky pozic ventilátorů (ModuVent)
+ jednoduchá instalace komponent
+ propracovaný instalační návod
+ povedený a decentní design 

? odstranění pozic pro optické mechaniky a jiné 5,25" zařízení 

− větší rozměry než většina middle tower
– modrá LED indikující zapnutí svítí příliš ostře
– horší uchycení předního prachového filtru
– spodní prachový filtr se opět vytahuje zezadu
– nepodporuje základní desky formátu E-ATX
− pro pozice osazené z výroby záslepkami (ModuVent) by se hodily prachové filtry


Doporučená cena: 80 EUR, resp. 90 EUR za verzi s prosklenou bočnicí


ICTS24

Za zapůjčení skříně Define S děkujeme společnosti Fractal Design