Pokud do vyhledávače napíšete např. torre, našeptávač ani Instant nenabídnou výsledky vztahující se k torrentům, dokud nebude termín torrent dopsán celý. Pak už lze pohodlně dohledat torrent a k tomu klíčové slovo, kupříkladu název filmu.
SNEP se toto chování nelíbilo, u dvou menších francouzských soudů ale žalobce nepochodil. Jenže nejvyšší soud uznal, že by Google měl tyto tři termíny cenzurovat. Až odvolací soud definitivně rozhodne, jestli dva roky táhnoucí se spor skončí nařízením k blokování výsledků.
Pro Google by to pochopitelně znamenalo velkou prohru. Jednak by neměl kontrolu nad tím, co sám bude (ne)blokovat, a jednak by se případně vítězství mohlo stát impulzem k dalším sporům, ve kterém budou chtít odstranit i další slova týkající se stahování, úložišť atd.
A to by se nelíbilo provozovatelům služeb. Klíčová slova ve vyhledávači totiž musíme chápat v kontextu. Torrent je technologie pro P2P výměnu souborů (jakýchkoliv), Rapidshare je úložiště, stejně tak Megaupload (no teď už vlastně ne). Vše lze využívat i k legálním účelům. Nehledě na to, že i výraz „matrix torrent“ nemusí znamenat, že chci něco stahovat. Podle SNEP a francouzského soudu to ale znamená, že Google má na nelegálním sdílení svůj malý podíl.
PS: Žádný z termínů nemá Google mazat z výsledků, pouze z dynamického vyhledávání a našeptávače. Po odklepnutí Enterem se zobrazí výsledky „bez cenzury“.
Zdroj: TorrentFreak