- Test Radeonů HD 6870 a 6850: hry, spotřeba a teploty
- Radeony HD 6800 (Barts): architektura, technologie
Gigabyte se jako řada jiných výrobců, jmenovitě zatím například Sapphire či Asus, pustil do přípravy své karty a představuje svůj Radeon HD 6850, který se chlubí zejména chladičem Windforce 2X. V čem vyniká?
Radeon HD 6850 v podání Gigabytu by měl být při stejném hluku lépe chlazen, čili prakticky to samé, čím se chlubí většina nereferenčních chladičů. Dva ventilátory s PWM regulací ofukují pasiv protkaný měděnými heatpipe, a listy pasivní části jsou vlastně zahnuty do jakéhosi protiturbulenčního tvaru. Při stejném hluku tak venntilátory vyvinou až dvakrát vyšší průtok vzduchu. Procenta neberte jako dogma, Gigabyte počítal trochu šibalsky:
Jak vidíte, samozřejmě se nepočítá s absolutní teplotou, ale dokonce zde nezačínáme ani na nule Celsiovy stupnice. Grafy začínají na 27°C a počty začínají také tam, 29,5 % je tedy rozdíl mezi dvěma pruhy grafu, který ani zdaleka nezačíná na nule :-) Na druhou stranu, patnáctistupňový rozdíl přeci jen stojí za řeč.
Karta má referenční parametry, to jest jádro Barts s 960 stream procesory (5D supersk. jednotky) na frekvenci 775 MHz a 1 GB pamětí typu GDDR5 na 256bitové sběrnici v efektivní rychlosti 4000 MHz. Jak můžete vidět v naší recenzi a jak Gigabyte nastínil i ve své prezentaci, výkon karty by měl zhruba oscilovat kolem výkonu GeForce GTX 460 1 GB, spíše o něco výše. Karta není příliš náročná na elektřinu, vystačí si s jedním PCIe šestipinem.
Obligátní technologie - karta podporuje DirectX 11 a OpenGL 4.1 (driver bude připravený až v roce 2011), všechny krásné věci jako HD3D, EyeFinity, CrossFireX a vkládá se do slotu PCI Express 2.1 ×16 (starší verze samozřejmě podporuje taky).
Z portů najdete na I/O plechu DVI-D, DVI-I, HDMI 1.4a a DisplayPort 1.2. Karta začíná na příjemné ceně kolem 4500 Kč.
Zdroj: Gigabyte TZ