Hodně silný ARM desktop: Gigabyte uvádí 64jádrovou pracovní stanici s CPU ThunderX2

24. 3. 2018

Sdílet

 Autor: Redakce
Vývojářská stanice ThunderXStation může mít jeden nebo dva procesory Cavium ThunderX2 architektury Vulcan s 32 jádry a 128 vlákny, běžící na taktu 2,2 GHz.

Už hodně let leží na stole téma, že by v osobních počítačích nemusely být jen tradiční procesory s architekturou x86 (tedy od Intelu, AMD nebo Zhaoxinu), ale i jiné instrukční sady, dnes především ARM. Výrobci počítačů nebo základních desek však se dosud neměli k tomu, něco takového nabídnout. Ovšem začíná se to měnit: společnost Gigabyte nyní uvedla potenciálně hodně výkonnou pracovní stanici založenou na procesorech Cavium ThunderX2, takže ARM na „desktopu“ už neznamená jen minipočítače typu Raspberry Pi. Mělo by jít vůbec o první regulérní pracovní stanici založenou na CPU s 64bitovou instrukční sadou ARMv8.  

Dvě 32jádra s 256 vlákny

Pracovní stanice ThunderXStation má klasickou desktopovou skříň typu tower (pravda, je instalovatelná do racku, což prozrazuje, že se zde jedná o hardware původně určený pro servery) a je dokonce dvouprocesorová. Pořídit si ji lze s jedním nebo dvěma procesory Cavium ThunderX2. Jde o ta CPU, do kterých Cavium integrovalo jádra Vulcan pocházející od Braodcomu a která se objevila v superpočítači Cray XC50. Parametry těchto procesorů jsou bohužel stále dost mlhavé a ani výrobce o nich na svém webu moc neříká, ovšem víme, že v ThunderXStation jsou k dispozici procesory ThunderX2 s 32 jádry běžící na 2,2 GHz a s čtyřcestným SMT. Jedno tedy zpracovává 128 vláken a plně obsazená stanice s dvěma CPU dává 256 vláken.

Frekvence je relativně nízká, ale odpovídá tomu, co nabízejí s podobným počtem jader Intel a AMD (Xeon Platinum 8180: 2,5 GHz s 28 jádry, Epyc 7601: 2,2 GHz). Není zmíněno, jestli mají procesory i nějaké turbo a také neznáme TDP. Gigabyte uvádí, že na základě poptávky je možné ThunderXStation prodávat i s jinými modely procesoru ThunderX2, ale pro ty specifikace neuvádí a těžko říct, jak velký musí zákazník být, aby mu firma tuto službu udělala.

Procesor Cavium ThunderX2 v socketu, zdroj: ServeTheHome Procesor Cavium ThunderX2 v socketu, zdroj: ServeTheHome

Procesory mají osmikanálový řadič pamětí DDR4 na 2666 MHz a ke každému CPU je možné osadit osm modulů DIMM, celkem tedy 16. Procesory se osazují do socketů (LGA 4077), ale zdá se, že u jednoprocesorové konfigurace není druhý socket vždy osazen (i když dle informací výrobce lze asi při objednání vyžádat i desku připravenou pro 2S konfiguraci jen s jedním CPU). Z každého procesoru jsou vyvedeny tři sloty PCI Express 3.0 (×16, ×8 a ×16 Type-1 Type-1 OCP) a dvě rozhraní PCIe 3.0 ×4 pro NVMe SSD. Ty ale nejsou ve formě slotu M.2, ale konektoru SAS pro disky U.2. Deska má také dva porty SATA a do skříně lze zepředu instalovat dvojici 2,5" nebo čtyři 3,5" disky.

Další konektivitu tvoří čtyři porty USB 3.0, sériový port, dva 10Gb/s síťové adaptéry QLogic (podporují i gigabitový režim, ale zřejmě ne 2,5Gb/s a 5,0Gb/s Ethernet). Jelikož jde o původně serverovou desku, je osazen i BMC čip Aspeed AST2500 pro vzdálenou obsluhu, který má vlastní gigabitové síťové rozhraní, zároveň ale poskytuje základní grafický výstup (1920 × 1080 bodů) přes analogový D-Sub. Pro standardní práci má ale ThunderXStation regulérní grafickou kartu, kterou je GeForce GT 710. Ta je na architektuře ARM provozovatelná jen pomocí komunitního ovladače Noveau vzniklého reverzním inženýrstvím; proč nebyl použitý nějaký Radeon, pro které jsou otevřené (a tedy na ARMu použitelné) Linuxové ovladače AMDGPU obecně rozvinutější a s oficiální účastí AMD, těžko říct. Podle FAQ jsou ale Radeony na této platformě otestované.

Vnitřek stanice ThunderXStation prezentované na OCP Summit 2018 (foto: ServeTheHome) Vnitřek stanice ThunderXStation prezentované na OCP Summit 2018 (foto: ServeTheHome)

Gigabyte prezentuje ThunderXStation zejména jako pracovní stanici určenou pro nativní vývoj softwaru pro platformu ARM, ať už klasický serverový Linux, nebo i pro Android a mobilní zařízení. Jako operační systém je použit CentOS 7.4, Ubuntu 17.10 nebo OpenSUSE. Počítač už lze objednat, první série je ale rozebrána, takže další objednávky jsou na druhé kolo výroby někdy v druhém čtvrtletí. Cenu se dozvíte jen přes email, což znamená, že bude docela vysoká, dost možná i vyšší než třeba u stanice Talos II založené na čipech Power9.

ICTS24

Na trh jde i levnější 24jádrový Edge Server SynQuacer

Shodou okolností ve stejný čas jinak přichází ještě další desktopová vývojářská stanice. Možná si vzpomínáte, že jsme před časem psali o stroji založeném na Socionext SynQuacer SC2A11 s 24 jádry Cortex-A53. Také na tomto projektu se podílela firma Gigabyte a nyní jde současně na trh jako „Edge Server SynQuacer E-series“.

Deska vývojářské stanice s procesorem Socionext SynQuacer SC2A11 Deska vývojářské stanice s procesorem Socionext SynQuacer SC2A11

MicroATX deska počítače umožňuje instalaci čtyř modulů DDR4 bez ECC, tří karet PCI Express a dvou disků SATA (přímo na desce by mělo být 32GB úložiště eMMC) a pro zobrazení je vybaven opět grafikou GeForce GT 710, kterou kupodivu vyrábí Asus. Cena je 1250 dolarů (31 100 Kč s DPH), v čemž je zahrnuta deska, skříň s 300W zdrojem, 1TB pevný disk a 4 GB paměti DDR4 – dodávka by měla být ve formě stavebnice. Přes o dost skromnější hardware tedy Edge Server SynQuacer E-series pořád není nijak levný, což je daň za malý objem výroby a „extrabuřtovost“.