Aktualizováno 27. června 2019
Po téměř dvou měsících od oznámení začal Google postupně zpřístupňovat funkci pro automatické mazání historie polohy a aktivit na webu a v aplikacích. K funkci se dostanete na počítačích i mobilech přes myaccount.google.com/activitycontrols, kde u zvolených položek kliknete na Spravovat historii.
Standardně se historie nemaže, volitelně si ale můžete zvolit, aby se odstranila automaticky po 3 nebo 18 měsících.
Původní článek z 2. května 2019
Že se Google snaží ukládat všechna možná data, která o uživatelích dokáže zjistit, není třeba opakovat. Je ale fér přiznat, že nabízí také nástroje, jak tato data smazat. Ukládání lze zcela vypnout, uložená data pak jde mazat jednotlivě i hromadně. Viz náš návod Google vás sleduje, i když to nechcete. Jak ukládání polohy vypnout?.
V nadcházejících týdnech do nastavení přidá ještě jednu možnost. Historii polohy a aktivit na mobilu či webu budou uživatelé moci nechat mazat automaticky po 3 nebo 18 měsících. O která data jde?
- průběžné ukládání polohy na časovou osu
- vyhledávané dotazy na Googlu nebo Mapách
- interakce s reklamami
- historie navštívených webů v Chromu
- aktivita na webech a v aplikacích, které využívají služby Googlu
- historie použitých aplikací nebo vyhledávaných kontaktů na mobilu
- IP adresa, typ prohlížeče nebo zařízení
Větší možnosti nastavení vítáme, neřeší ale hlavní problém, který (nejen my) dlouhodobě vytýkáme. Nastavení ukládaných informací je roztříštěné do mnoha položek a informace o jejich využití jsou nesrozumitelné. Vypnutí ukládání polohy se navíc netýká automaticky všech služeb. Někde zase takové vypnutí může znefunkčnit jiné služby, aniž by k tomu byl zjevný důvod.
Evropské spotřebitelské organizace včetně tuzemského Dtestu kvůli tomu loni na podzim podaly stížnosti úřadům. Google prý drží uživatele v pasti a všemožně se brání, aby lidé sledování nevypínali.
TIP: Google sabotoval konkurenční prohlížeče
Zdroj: Google