Podle Googlu lidé loni zhlédli 25 miliard hodin videa ve VP9. Je to hodně? Ve statistikách firma uvádí, že každý den lidé zhlédnou stovky milionů hodin denně. Za rok to může být mezi 36,5 miliardy až 328 miliardami hodin v závislosti na tom, jaké velké ty stovky miliardy Google myslí. VP9 s 25 miliardami hodin tak dělá mezi 8 až 68 % všech zhlédnutí.
VP9 vs. H.264 u videa s datovým tokem 600 kb/s
Poměr ve prospěch VP9 teď ještě poroste. VP9 funguje v rámci HTML5, a ten je teď na YouTubu nově standardně aktivní i ve Firefoxu. V Chromu a na Chromiu založených prohlížečích už kombinace HTML5 + VP9 dávno běží. Jen Internet Explorer a Safari nemají na rozšíření VP9 zájem a tento formát neimplementují.
Velká rezerva je na mobilních zařízeních. Ta obsahují hardwarové dekodéry H.264 a jen minimum zařízení zvládne akcelerovat i VP9. Mobilní aplikace proto běží s H.264, protože dekodóvání speciálním obvodem spotřebuje méně energie než softwarové přehrávání procesorem. Akcelerovat VP9 dokáže například Samsung Galaxy S6, a to až do rozlišení 1440p. Google ale slibuje, že podporu VP9 letos přinesou i výrobci TV a přehrávačů Sony, LG, Sharp a 20 dalších.
Co to znamená pro uživatele? Podle Googlu přinese VP9 rozlišení 720p tam, kde dosud bylo jen 480p. VP9 má efektivnější kompresi než H.264, takže při stejném datovém toku nabídne lepší kvalitu, případně mu na stejnou kvalitu stačí menší bitrate.
VP9 také pomůže u nejzákladnější internetových připojení. Například v Turecku teď více než polovina videí, která kvůli slabému připojení běžela jen s rozlišením 240p, teď může fungovat i v 360p. Chtělo by se říct, jak je ten VP9 zázračný. Stejné finty ale dokáže i HEVC (H.265). O tom ale Google nemluví a raději jej s VP9 ani nesrovnává.
Zdroj: Google