Balónový internet Googlu dosáhl dalšího milníku. Loony se umí spojit na rekordní vzdálenost

12. 9. 2018

Sdílet

 Autor: Alphabet

Před rokem se Google pochlubil, kterak dokáže cíleně navést své stratosférické balóny na místo a nechat je kroužit nad jedním místem celé tři měsíce. Balón kvůli tomu musel 20 000krát změnit výšku a naskočit na ten správný vzdušný proud, který by jej neodvál někam pryč.

Teď se inženýři projektu Loon pochlubili dalším milníkem. Dokázali úspěšně spojit dva balóny na vzdálenost 600 km (rekord z roku 2016 byl 100 km). Google to přirovnává k tomu, kdybyste se na 100 metrů chtěli trefit zmačkaným papírem do koše. A ten koš by se ještě musel hýbat, protože balóny létají do všech stran, nahoru i dolů. Nový systém řízení antény se ale ukázal být velmi přesným.

bitcoin školení listopad 24

Ještě důležitějším milníkem je komunikace na vzdálenost 1000 km napříč sedmi balóny. Datové packety putovaly z pozemní stanice v americké Nevadě do prvního balónu ve výšce 20 km a následně do dalších šesti balónů nacházejí se nad pouští a horami. Proč je to tak důležité? Signál směrovaly balóny nejen mezi sebou, ale dokázaly šířit internet také pod sebe, tudíž jej s patřičnou výbavou mohli „naladit“ běžní uživatelé. Díky směrování navíc Google nebude muset budovat tak hustou síť pozemních stanic, protože přístup k internetu si mezi sebou nasdílí samotné balóny.

Google Loon 100 km Balóny Loon mezi sebou posílaly data na vzdálenost 1000 km

Google již pomalu finišuje fázi prototypu a příští rok chce odstartovat komerční provoz. Jako první se balónového internetu dočkají v Keni. Google by pomocí balónů chtěl pokrývat i další místa a dostat tak internet k miliardám lidí, kteří jej ještě nemají nebo kteří o něj v důsledku různých katastrof dočasně přišli. Velkou konkurencí mu bude Facebook a SpaceX, obě firmy chtějí zaplavit oběžnou dráhu minisatelity, kterou budou rovněž šířit internet do celého světa.