Tým Google Research na svém blogu uvádí tzv. Structure Snippets. Jde o součást znalostní databáze Knowledge Graph, která se stará o přímé odpovídání na dotazy. Vyhledávač přitom nahlíží do otevřených zdrojů jako Wikipedia, Freebase nebo CIA World Factbook. Nově umí na cizích webech zpracovávat tabulky. Dokáže odlišit, která tabulka slouží k layoutu webu a která obsahuje užitečný obsah.
Jednou z prezentovaných funkcí je například popis komiksových postav. Pokud vyhledáte Supermana, Google ve výsledcích zobrazí i to, kdo jej vytvořil, odkud pochází a kde se prvně objevil. Totéž funguje třeba i na Batmana nebo Wonder Woman ze stejné stáje DC Comics. Překvapivě ale tato funkce nezabrala na postavy Marvelu jako Iron Man, Spider-man, Kapitán Amerika apod.
Druhým příkladem je výpis některých parametrů foťáku. U Nikonu D7100 Google zobrazí rozlišení a typ přijímače, displeje plus hmotnost přístroje. Data pochází z populárních stránek Dpreview.com, které patří Amazonu. Tudíž už nejde o svobodný zdroj. Funkci se mi ale nepodařilo ověřit na žádném konkurenčním přístroji, typicky třeba Canonu 70D.
Google zatím tají, jaké tabulky a u jakých dotazů zpracovává. Jistotou pouze je, že novinka zatím nefunguje v české verzi vyhledávače. Vyzkoušet si ji můžete pouze v anglofonní na google.com/ncr.
Sestavovat data do tabulek mimochodem neumí jen Google. Proslul tím vyhledávač Wolfram Alpha anebo česká firma Wikidi od Michala Illicha. Schválně vyzkoušejte Magic Table a Tech Specs.
Zdroj: Google