Hlavní navigace

Google Play Music je za dveřmi. Nechybí obsah od Čechů i pro Čechy

20. 11. 2012

Sdílet

 Autor: Redakce

Stále je našim velkým dlužníkem. Google se u nás sice prioritně snaží zlepšovat vyhledávač, mapy a e-mail, ale to jen proto, že zde má silnou konkurenci – Seznam. Trh s obsahovými službami je u nás ještě tak malý, neúplný a roztříštěný, že se sem nikdo s výjimkou Applu příliš nežene. Jistě za to může také složité vyjednávání autorských a distribučních práv. Přesto to vypadá, že už brzy bychom se mohli hudebního obchodu dočkat.

Máš smůlu, uživateli z blbé země
Máš smůlu, uživateli z blbé země
  

Vize EU: sjednocený hudební trh

Evropská komise v létě vyjádřila nespokojenost, že na kontinentu působí desítky autorských svazů, které chrání práva umělců a producentů. Takže když chce Apple, Google, Microsoft či jiní vyjednat práva pro jeden trh, musí vše řešit s každým svazem zvlášť. Komise si přeje, aby alespoň v EU existoval jednotný systém správy práv.

 

Na tomto základě už staví první autorská sdružení. Armonia je nově vzniklá aliance SACEM, SGAE a SIAE, což jsou svazy (jako naše OSA) ve Francii, Španělsku a Itálii. Spolupracují s jihoamerickou pobočkou Sony Music, vydavatelstvími Peermusic, Universal a celkově spravují okolo 5,5 milionu skladeb.

Prvního listopadu Armonia uzavřela první velkou dohodu a propůjčila práva Googlu, který bude moci oněch 5,5 milionu písniček distribuovat do 35 zemí světa včetně Česka a Slovenska.

Google Play Music míří do Evropy

Google (Play) Music byl od začátku čistě americkou záležitostí. Až 13. listopadu služba překročila Velkou louži a dostala se do Británie, Německa, Francie, Itálie a Španělska. Odtamtud je to už kousek do srdce Evropy.

Český obsah už nechybí
Český obsah už nechybí

Obchod je už od startu také v češtině, byť si jej bez zahraniční adresy ani neotevřete. Zajímavostí však je, že v něm už přibývá také tuzemský obsah. Náhodným vyhledáváním jsme narazili na Tomáše Kluse, Jarka Nohavicu nebo Petru Janů, všichni „dělají“ pro Columbia Records, divizi Sony Music Entertainment. V katalogu ale nechybí ani Gott, Bílá a další, kteří své desky vydávají u českého Supraphonu. Jasně, Karel je světový, ale i tak bude poptávka po naší hudbě ve světě hodně mizerná. Přibývající obsah musí znamenat, že Google už disponuje právy, jen obchod ještě neotevřel.

bitcoin_skoleni

Zástupci firmy nechtějí chystané novinky komentovat, takže musíme jen doufat, že Den D nastane už brzy. Google už nikdo nebrzdí, má to ve svých rukou.

Zdroj: BusinessWeek