Aktualizováno 15. listopadu 2019
Google na svém blogu konečně oficiálně oznámil, že textovkový standard RCS opravdu rozjíždí tak, aby fungoval i bez asistence operátorů. Zopakoval, že novinku už spustil v Británii a Francii, později se přidalo i Mexiko. Do konce roku budou funkci moci využívat všichni v USA a firma slibuje rozšíření do dalších zemí i v příštím roce. Snad se dočkáme také v Česku, protože místní operátoři jsou v podpoře RCS zcela nečinní.
Na webu už jsou návody, jak RCS vynutit ručně i v ostatních zemích, ale proces – zdá se –není příliš spolehlivý.
Původní článek z 2. července 2019
Standard Rich Communication Services (RCS) by se konečně mohl rozšířit tak, jak si zaslouží. Postará se o to Google, který RCS integroval do výchozího editoru zpráv v Androidu a postupně bude funkci spouštět po celém světě.
RCS je považován za skutečného nástupce SMS a MMS. Nestojí za ním jedna společnost, ale konsorcium GSMA, kde najdeme stovky firem od operátorů, přes výrobce mobilů až po softwarové tvůrce. Díky tomu jde o univerzální řešení, které bude fungovat všude. Jenže realita je jiná.
Jak už jsme informovali v loňském článku, RCS se stále vyvíjí a operátoři mohou podporovat pouze zastaralou verzi protokolů. Nebo hůř, standard nepodporují vůbec, přestože se podílejí na jeho vývoji. To je případ i tuzemské trojky. Jediný Vodafone sice RCS podporuje, avšak pouze omezeně v rámci vlastní aplikace Message+.
Google rozjíždí RCS i bez operátorů
Nejinak je tomu ve světě, proto se Google rozhodl zakročit. Jak jeho zástupci potvrdili pro magazín The Verge, Google rozšíří RCS i bez ohledu na operátory. Novinka je zatím dostupná jen v Británii a Francii. Uživatelům, jejichž operátoři RCS nepodporují, Google pošle upozornění, že by si mohli aktivovat služby RCS (které firma nazývá prostě Chat). Pokud tak učiní, budou moci ostatním uživatelům s aktivními RCS posílat rozšířené zprávy, které jsou na rozdíl od SMS zdarma. Navíc umožňují chatovat ve skupinách, posílat soubory, zobrazit stav adresáta nebo informovat o tom, že druhá strana právě píše.
TIP: Na Androidu lze posílat SMS z počítače
Stejné funkce již roky nabízí i iMessages od Applu. U něj to funguje automaticky i bez souhlasu nebo asistence operátora, takže mezi dvěma iPhony se standardně pošle iMessage místo SMS. Řešení Applu má navíc tu výhodu, že zprávy jsou šifrovány (end-to-end) a díky centralizované databázi je jasné, kdo iMessages přijímat může a kdo ne.
RCS jsou šifrované pouze při cestě na a ze serveru, na něm jsou uloženy v čitelné podobě. Google říká, že obsah zprávy uchovává jen po nezbytně nutnou dobu, než je doručí. Pak je automaticky odstraní. Delší dobu ale ponechává metadata (kdo, komu a kdy píše), k čemuž jej ale zřejmě nutí zejména zákon o data retention. V případě, že je v telefonu SIM karta od operátora podporujícího RCS, služba se přepne ze serverů Googlu na ty od operátora. Pokud odesílat i adresát mají RCS (od Googlu či operátora) a jsou v dosahu internetu, pošle se RCS, v opačném případě SMS.
A proč vlastně zavádět RCS, když už se lidi naučili psát přes Facebook Messenger, WhatsAppe, Skype a další služby? Právě kvůli oné univerzálnosti a decentralizaci. Komerční aplikace spravované jednou firmou mohou ze dne na den skončit. Změní se jejich podmínky. Mohou zrušit podporu některých platforem.
TIP: Allo končí. Google bude mít na vykecávání jen čtyři aplikace
RCS takto omezeny nejsou. Vážou se na telefonní číslo, takže se nemusí nikam registrovat. Fungovat by měly i bez instalace další aplikace. Dostupné budou na všech možných platformách, pokud tam bude kompatibilní editor zpráv. A výpadek jednoho serveru neohrozí zbytek sítě. Zkrátka jako SMS.