Huawei se kaje a už nebude podvádět. Uživatelům nabídne kouzelné tlačítko

10. 9. 2018

Sdílet

 Autor: Redakce

Kvůli podvádění ve výkonnostních testech společnost Futuremark vyřadila z výsledkové listiny 3DMarku několik telefonů značek Huawei a Honor. Čínský výrobce s odpovědí nečekal dlouho. Ještě minulý pátek vydal prohlášení, že s Futuremarkem jednal a navrhl řešení přijatelné pro obě strany.

V systému EMUI 9.0, který se bude následujících týdnech a měsících rozšiřovat na telefony obou značek, už nebude přítomen automatický „Performance Mode“, ale uživatelé si jej budou moci spustit manuálně. Někde v nastavené bude tlačítko, kterým vynutí maximální výkon.

3DMark Sling Shot Extreme Huawei Honor Futuremark dokázal, že Huawei podvádí

Huawei dostal přes prsty poté, co Anandtech zjistil, že firma v systému detekuje název benchmarků (týká se to minimálně 3DMarku a GFXBenche) a v průběhu testování se zapne režim maximálního výkonu bez ohledu na spotřebu a teplotu zařízení. Výsledky mohou být až dvakrát vyšší než při běžném používání, kdy se systém snaží vejít to nastaveného tepelného limitu telefonu (TDP).

ICTS24

Výhra pro všechny

Kauza přinesla dvě pozitivní zjištění. Jednak Huawei dokáže v krizových situacích rychle jednat. A jednak oznámil spolu s Futuremarkem, že chtějí vytvořit standardizované testovací metodiky, které mají dobře sloužit výrobcům, médiím i uživatelům. Vzhledem k tomu, že Futuremark se o to už snaží a má jasně stanovená pravidla, to může znamenat například to, že Huawei nabonzuje, kdo v branži výsledky také ovlivňuje. V prohlášení pro Anandtech totiž firma řekla, že podváděla, protože to v Číně dělají všichni.

Honor Play podvod Příkon Honoru Play v běžné zátěži a při podvádení

Jedna nejasnost ale zůstává. Huawei v obhajobě na svému webu tvrdí, že používá umělou inteligenci pro lepší plánování úloh a přidělování výpočetních prostředků tam, kde jsou potřeba. Tento popis by ale seděl k funkci GPU Turbo, která v 3DMarku nefunguje. Turbo umí trochu zvýšit výkon a zároveň trochu snížit spotřebu. Funguje na principu scénářů, které se musí napsat pro každou aplikaci či hru zvlášť. Performance Mode naproti tomu výrazně zvýší výkon, ale i spotřebu a teplotu. Navíc musí teoreticky fungovat v každé aplikaci i hře.