Zatím je na to sám. Ostatní čínští výrobci (u nás hlavně Xiaomi či Realme) Google mít mohou a přestože by klidně mohli předinstalovat i App Gallery, žádné čínské spojenectví se v této oblasti (na přímý dotaz Cnews) nechystá. Dceřinka Honor pak telefony bez Googlu do Česka vůbec nedováží a soustředí se teď kromě omlazování starších telefonů na jiné portoflio.
Honor zatím smartphony jen vylepšuje. Nebo nechává v Číně
Posledním modelem Honoru s podporou GMS byl Honor 20 Pro z května 2019. V Číně od té doby vyšlo asi 27 nových telefonů značky Honor, z čehož se tři dostaly do Česka. A všechny mají podporu GMS. Jak je to možné?
Honor 8S se začal prodávat v červnu 2019, jenže v Číně měl (pod názvem Honor Play 8) premiéru už v dubnu. Nešlo tak o nový telefon. Jde však o levný mobil ještě s napájecím microUSB, MediaTekem či pomalou Wi-Fi. Brzy se očekává jeho faceliftová verze Honor 8S 2020.
V listopadu 2019 přišel Honor 9X, jež byl i v Číně představen až v polovině roku a na GMS by tedy neměl nárok. Jde však o upravený starší Huawei P Smart Z, takže i tento telefon vlastně není nový.
A tento měsíc se na trh dostal Honor 9X Lite. I on má Android včetně služeb Googlu. Důvodem je, že jde o vylepšený starší Honor 8X, přičemž jeho Kirin 710 ještě GMS mít může.
Honor tedy telefony, které GMS mít nemohou, do Česka vůbec nepřivezl. Namátkou View30 nebo Honor 30 Pro. Zda bude následovat Huawei a začne u nás prodávat i smartphony bez Googlu je neznámou. Zatím to vypadá, že se spíše začal orientovat na širší portfolio a chytrou domácnost.
Tip: Honor kromě MagicBooku Pro představil televizor, router, konvici na vodu…
Tip: Huawei se chystá na éru po Googlu. Uživatelé Androidu se bez něj prý obejdou
Huawei jde do HMS již naplno
Poslední Huawei se službami Googlu byl P30 Pro z dubna 2019. Od té doby přišel v Číně se 45 novými modely a zhruba 12 se jich dostalo i do Česka. Z toho polovina včetně služeb Googlu.
Jako první Huawei Mate 20X v září díky tomu, že v Číně byl představen už na konci roku 2018. Následoval P Smart Z, jež byl však pouze vylepšeným modelem P Smart, stále s procesorem Kirin 710. V případě další Novy 5T byl Google zachován tím, že šlo o převlečený Honor 20.
Na začátku roku 2020 následovaly další tři smartphony s podporou Googlu: P Smart Pro 2019 byl převlečený Honor 9X (a ten je zase upravený Huawei P Smart Z), levný Huawei Y6s má starý hardware a P30 Lite New Edition je jen paměťové omlazení stejnojmenného telefonu.
V té době to ale změnilo a v Česku se nesměle a jen v pár obchodech začal prodávat první Huawei bez Googlu: Mate 30 Pro. K němu se časem přidaly telefony P40 Lite, P40 Lite E a P40 Pro. Nedávno pak ještě levné Y5p a Y6p. Celkem je tedy na našem trhu šest smartphonů Huawei bez Googlu, po odečtení těch levných jsou to dva. Mate 30 Pro a P40 Pro. Objevit se měl i skládací Mate Xs.
Tip: Huawei bude konkurovat obchodu Google Play, v Evropě spustí vlastní Appstore
Jejich kvality jsou jasné, mají špičkový foťák, dlouhou výdrž i opravdu rychlé nabíjení. Jak je to ale s aplikacemi?
Nejdůležitější aplikace jsou ty, které používáte VY
Aplikace od Googlu se na nové smartphony od Huawei oficiálně nainstalovat nedají. Huawei se podle svých slov snaží vývojáře i společnosti přesvědčit, aby své aplikaci umístili i k nim do App Gallery. Například i tím, že si bere výrazně menší procento ze zisku než Google. Svůj obchod v Evropě spustil již v roce 2017
Huawei se nyní chlubí, že má v obchodě již 113 českých aplikací a brzy se dostane na číslo 200. Těch zahraničních je samozřejmě mnohem více. Že ale nejde jen o číslo je jasné na příkladu Windows Phone, který svého času zaplavily naprosto zbytečné aplikace vzniklé pro to, aby vývojáři dostaly od Microsoftu příspěvek.
Tip: Huawei vás nasměruje na APK aplikací, které v jeho App Gallery nejsou
Drobným bonusem je, že App Gallery nenutí otrocké a nepovedené překlady do češtiny u cizích aplikací, jako to dělá Google Play. Všiml jsem si však, že když aplikace vyžadují určitá oprávnění, nemůžete selektivně povolit jen některé (třeba zakázat zjišťování polohy).
Osobně používám zhruba stovku aplikací a některé z nich jsou pro mě zásadních, tj. bez možné náhrady. Prošel jsem si tedy své aplikace na druhém telefonu a začal je hledat v App Gallery od Huawei.
Tyto aplikace jsou v App Gallery:
- Mapy.cz
- MX Player
- Telegram
- Business Calendar
- Office (od Microsoftu)
- Alza.cz
- Heureka
- Mall TV
- O2 TV
- LepšíTV
- Open Camera
- WiFi analyzer
- Alieexpres
- Televize Seznam
- Můj Vodafone (i další operátoři fungují)
- Protractor
- GIF Maker
Bez problémů můžete nainstalovat i další aplikace, které sice nejsou přímo v App Gallery, ale jejich APK mají na svých stránkách a Huawei je do App Gallery umístil formou odkazu. Jako uživatel v tom velkou překážku nevidím. Jsou to třeba:
Další aplikace jde používat jako webové s tím, že vám je App Gallery nabídne a přes prohlížeč k nim vytvoříte na ploše ikonku. Takto jsem objevil:
- Uber
- Flixbus
Poté jsem narazil na aplikace, které se v AppGallery zřejmě objeví, neboť je možné si o ně již zažádat. Až budou ke stažení, měli byste obdržet notifikaci. Takto jsem našel aplikace, na které se prý již mohu těšit:
- Feedly
- Bazoš
- Pulsar
- Spotify
- SledováníTV
- Messenger
- NaVlak
- Waze
- Sonos
- Rohlík
A tady máte zatím smůlu
Pominu všechny aplikace od Googlu, tedy Gmail, Mapy, Youtube, Analytics či Keep. Ty prostě mimo Google Play nebudou. Zkusím vynechat i ty specializované, které vás nejspíše zajímat nebudou.
Chyběli mi tak hlavně aplikace Firefox, Dropbox, LinkedIn, Kasa (k zásuvce od TP-Linku), Telly (Digi TV), Kuki, Airbank, Revolut či Paypal. Z bankovnictví ale již funguje třeba Komerční banka, Česká spořitelna a připravuje se Raiffeisen.
Dále chybí dopravní aplikace Iris, Pubtran, Můj Vlak (od ČD), Jízdenky Regiojet, Liftago, Sejf, Poseidon. Neexistují zatím ani dovážkové služby Wolt či Dáme jídlo. Některé tyto apliakce se tváří, že v App Gallery jsou (viz Dáme jídlo), jelikož u nich funguje našeptávač.
Gmail funguje
Zmínil jsem Gmail, ale u něj je to jiné. Nelze stáhnout aplikaci Googlu, ale svůj e-mail na této službě si normálně můžete přidat do jiného klienta. A třeba ten již předinstalovaný funguje dobře.
Je podle vás v App Gallery již dost aplikací?
App Gallery můžete mít i na telefonech s GMS. V tom případě může obsahovat i aplikace, které třeba na Huawei P40 Pro nenajdete. App Gallery na telefonech bez GMS tyto aplikace (jsou to ty, jež nějakým způsobem využívají služby Googlu) nezobrazuje.
Huawei čeká ještě dlouhá cesta. Jeho obchod se plní a rozhodně to nevypadá, že by tam aplikací bylo málo. Ale přestože tohle je subjektivní, tak těch zásadních není zase tolik. Ty však chybět nesmí, případně musí být v nabídce kvalitní alternativa. Což třeba u bankovních aplikací nejde. V mém případě bych si Huawei P40 Pro mohl naplnit zhruba polovinou aplikací, na které jsme zvyklý. A to zatím nestačí.
Gmail řeší jiný klient, mapy Googlu se dají částečně nahradit těmi od Seznamu. Hlavní sociální sítě nainstalovat jsou, snad až na Instagram. Chybět bude hlavně Youtube. Některé české internetové televize již fungují, včetně té největší.