Ideální PC sestava podle redaktora Cnews

1. 9. 2013

Sdílet

 Autor: Redakce

Proč ne notebook?

Notebook již z principu své konstrukce nemůže nikdy dosáhnout kvalitní ergonomie. Může mít dostatečný výkon i velký disk, ale malý (a pouze jeden) displej a úzkou klávesnici bez myši, které z něj v porovnání s pořádným desktopem dělají jen nouzový pracovní nástroj. Sice mobilní, ale bez dostatečného komfortu.

Ovšem valná část dnešních PC sestav této výhody nevyužije a nabízí vlastně jen vyšší výkon za nižší cenu ve velké skříni pod stolem.Nebo se zaměřují na náročné hráče, kteří potřebují velké šasi pro dvě velké grafické karty. Proto čest výjimkám, které se občas na Cnews.cz objeví.

Pokusil jsem se na počítač podívat trochu jinou optikou. Představit si vlastní ideál a poté jej co do největší míry zrealizovat. Předem avizuji, že nepůjde primárně o herní mašinu, přetaktované sestavy s více grafickými kartami opravdu raději nechám jiným. Chci jen výkonný počítač s moderními porty, vynikající ergonomií, který bude tichý s nízkou spotřebou. Nezajímá mě tolik bedna pod stolem, ta by tam teoreticky vůbec nemusela být, potřebný hardware může být klidně v krabičce od sirek. Zajímají mě vlastně hlavně periferie a vlastnosti počítače.

Nebránil bych se situaci, ve které by hlavní roli hrál slušný notebook, který bych ovšem doma jen zapojil do soustavy periferií s nějakou externí grafickou kartou přes jednoduchý dock. Žádné opravdu ideální a univerzální řešení mezi současnými dokovacími stanicemi bohužel nevidím, ač některé velmi drahé notebooky k tomu mají nakročeno.

Začínáme od periferií

Ideální stolní počítač je nepřenosný ne kvůli tomu, že to není notebook, ale kvůli periferiím. Teď se mnou možná nebudete souhlasit, ale možná jen proto, že jste to ještě nezkusili: k počítači je nutné mít pořádný monitor s rozlišením alespoň Full HD, ovšem takové monitory to chce rovnou dva. A klidně i tři, tato drahá legrace je silně návyková. Sám používám tři a už se rozhlížím po vyšším rozlišením. A nemusí být dotykové, stolní počítač dneška je vlastně workstation sloužící k tvoření, ne pouze ke konzumaci obsahu.

Jako základní periferie beru dva až tři monitory s rozlišením 1920 × 1200 px (ne 1080 px), které mají IPS, rozhraní DisplayPort a jsou matné. Při lepším rozpočtu bych klidně šel i do lepšího rozlišení, zato doplňkový třetí monitor může být menší. Konkrétní model si už vyberte podle vlastních preferencí na http://extrahardware.cnews.cz/monitory, základní premisy zůstávají:

  • 1920 × 1200 px nebo vyšší
  • IPS, matný
  • výškově polohovatelný
  • DisplayPort

autorova aktuální soustava monitorů

Dále velká podsvícená klávesnice a kvalitní myš s přídavnými tlačítky, to zatím žádný touchpad nenahradí (ač se k tomu třeba takový MacBook svými propracovanými gesty blíží). Klávesnice se bude dobře vyjímat Gigabyte Aivia Osmium, jeden z vítězů našeho testu podsvícených klávesnic. Myš už nechám na vás, to je velmi osobní záležitost.

 

Monitory, klávesnice, myš. Tohle jsou prvky, které dělají počítač počítačem. K nim to chce už jen výkonný a tichý hardware s nízkou spotřebou. Pokud to bude notebook přes dokovací stanici, budiž, nicméně tři monitory přes (mini)DisplayPorty, (externí) grafickou kartu a všechny ostatní periferie přes jednoduchý dock k žádnému lehkému tenkému notebooku snadno připojit nejde.

Výchozí stav

Rozumný výkon bez nejdražších komponent postavím na platformě Ivy Bridge nebo Haswell s procesorem Core i5, netopící tichou, ale výkonnou grafickou kartou a kombinací SSD a HDD. To vše v kvalitní malé skříni, která narozdíl od notebooku poskytne dostatečnou konektivitu periférií i výkon.

ilustrační obrázek, takto Intel NUC bohužel nevypadá. zdroj: internet

Čím menší tím lepší, ovšem Intel NUC a podobné minipočítače jsou zatím spíš takové hračky. Jelikož chci kromě výkonu co nejvíce moderních portů typu USB 3.0, DisplayPort, případně Thunderbolt apod, od malých krabiček bylo nutné ustoupit až na formát microATX.

 

Oproti miniITX, který by teoreticky také šel použít, nakonec není microATX tak obrovský rozdíl a jelikož ideálem je stejně malá krabička velikosti Mac Mini, můžu si tento cíl nechat pro příště, až bude na trhu nějaký lepší hardware pro miniskříně. MicroATX je i vzhledem k požadovanému tichému chlazení a proudění vzduchu tak akorát.

Cílem je sestava dostatečně malá, ale ne na úkor výkonu a konektivity. Proto bude výsledkem počítačová sestava celkem normální velikosti. Cenově bych se rád vešel do průměrného platu – bez započítání periferií, které bych stejně musel dokupovat i k variantě s notebookem.

Děkujeme partnerům za poskytnutí námi vybraných komponent.

Partneři projektu:

HAL3000

 

Alza.cz

 

Kingston

 

Fractal Design

Gigabyte

Poděkování za inspiraci

Impulzem k vytvoření sestavy Cnews PC byla zajímavá sestava HAL3000 Rychlý tichošlápek.

Jednotlivé komponenty

Skříň

Ze všech testovaných skříní za poslední měsíce nás nejvíce zaujala značka Fractal Design, která má v nabídce velmi kvalitní modely. Pro mé účely se naprosto ideálně hodí Fractal Design Define Mini, sám mám doma větší Define R4. Define Mini je těžká (9 kg) microATX skříň s velmi pevnými plechy a perfektním odhlučněním pomocí vyložení absorpčním materiálem. Je dostatečně široká, takže veškeré kabely můžete vést v prostoru za základní deskou.

Čelo skříně je schováno za dvířky – dnes už není potřeba mít v 5,25" pozicích až na výjimky žádná zařízení. Fractal obsahuje dva velmi tiché 12cm ventilátory vpředu a vzadu a na horní straně nabídne užitečný port USB 3.0. Vedle má ještě dvojici USB 2.0, audiokonektory a zapínací tlačítko.

Jinak utěsněná skříň nasává vzduch žebrováním kolem čela, na spodní straně má výsuvné prachové filtry. Proti větší skříni Define R4 má navíc v jedné 5,25" pozici redukci pro zařízení o velikosti 3,5". Kdybyste tedy nějaké chtěli osadit, v mém případě zůstaly záslepky na svém místě – s optickými disky za mnou nechoďte. Define Mini nemá ve své kategorii daleko k dokonalosti.

SKŘÍŇ zapůjčil cena eshop
Fractal Design Define Mini Fractal Design 2169 Kč Alza.cz

 

Základní deska

Při výběru desky jsem se snažil zkombinovat požadavky na slušnou konektorovou výbavu s faktem, že k ničemu nepotřebuji přetaktovávací funkce ani vyšší propustnost pro více grafických karet. Chci nějakou osvědčenou kvalitu a současně zde byl prostor ušetřit. Výběr padl na čipset Intel H77 a desku MSI H77MA-G43, která poskytuje vše, co potřebuji, za výhodnou cenu.

Stejně jako ostatní desky má spíše něco nepotřebného navíc: dvojice PS/2 už nové počítače spíše hyzdí a divím se, že se u nich ještě neozvala loby výrobců periferií. Grafické porty také k ničemu nevyužijeme, ovšem stejný model desky bez jejich vyvedení se u nás neprodává. Naopak bych ocenil o pár USB portů více, což se ale dá elegantně vyřešit pomocí přídavné záslepky. MSI H77MA-G43 mi dá vše co potřebuji za zhruba 1800 Kč.

ZÁKLADNÍ DESKA
zapůjčil cena eshop
MSI H77MA-G43 100Mega 1779 Kč HALshop.cz

Procesor a chladič

Haswell je příliš čerstvý a přes veškerá vylepšení toho zrovna pro desktop příliš nového nenabízí. Těží z něj spíše mobilní zařízení, proto jsem zůstal u osvědčeného a i levnějšího Ivy Bridge. Core i5 bylo jasnou volbou, a protože mi stačil model bez integrovaného grafického čipu, padla volba na velmi výhodný Core i5-3350P v ceně kolem 4250 Kč. Přibalený chladič šel rovnou do koše a místo něj jsem osadil osvědčený a tichý Gelid GX-7. Za nižší cenu můžete mít Gelid Tranquillo s podobným výkonem, ale GX-7 se mi prostě líbil více.

Recenze: Core i5-3350P: nejlevnější čtyřjádro Intelu. Zn.: Neplatíte grafiku

PROCESOR a CHLADIČ
zapůjčil cena eshop
Intel Core i5-3350P Alza.cz 4194 Kč Alza.cz
Gelid GX-7 100Mega 1045 Kč HALshop.cz

Paměť

Pokud netaktujete, nemají různé paměťové moduly na celkový výkon prakticky žádný vliv. Zde jde prakticky jen o kapacitu a samozřejmě i o spolehlivost, proto naše volba padla na osvědčenou značku Kingston, který mi dodal dvojici 4GB modulů HyperX Grey. Ty se prodávají i jako HyperX Anniversary Edition v ceně kolem 1750 Kč. U pamětí není co dál řešit, jen náročnější uživatelé sáhnou zřejmě po modulech 2× 8 GB.

PAMĚŤ
zapůjčil cena eshop
Kingston 8GB KIT DDR3 1600MHz CL9 HyperX Anniversary Edition Kingston 1769 Kč Alza.cz

Disky

Pokud nestavíte počítač pro babičku v ceně rovnající se jednomu důchodu, nelze se vyhnout SSD disku. Současně za něj není třeba utrácet majlant, velikost stačí na operační systém, programy a hry. Data už dáte na běžný pomalý disk. Jako ideální velikost se nám dlouhodobě osvědčilo 128 GB.

Není nutné brát ten nejdražší SSD, jeho výhody poznáte i u levnějších. Jako nejlepší poměr cena/výkon s větším přihlédnutím k ceně se jeví Kingston SSDNow V300 s kapacitou 120 GB v ceně kolem 2400 Kč. S teoretickou možností instalace tohoto disku do notebooku někdy v budoucnu je možná lepší vzít model s výškou 7mm, jelikož stojí prakticky stejně. Jinak je to krabička velikosti 2,5" určená do rozhraní SATA III s řadičem SandForce. Za příplatek lze mít i Upgrade Kit.

 

Narozdíl od SSD je pro datový disk zbytečné koukat na rychlost. Důležitější je kapacita, spolehlivost, tichý provoz a nízká spotřeba. Vyšší výkon a tedy vyšší otáčky by byly spíše na škodu, takový disk by v tichém počítači byl více slyšet. Kapacita je samozřejmě na vás a lze se rozhodnout i pro více disků v poli RAID1 či RAID5, ale toto řešení jsem ponechal pro externí NAS. Jeden datový disk o velikosti 1 TB proto bude stačit.

Inspiroval jsem se sestavou od HAL3000, která použila jako datový disk překvapivě malý 2,5" model a osadil tentýž od WD s kapacitou 1 TB a pouze 5400 otáčkami. Použití notebookového disku má samé výhody: je mnohem tišší s mnohem nižší spotřebou a teoreticky i o něco spolehlivější. Jedinou nevýhodou je vyšší cena – ovšem jeden terabajt zde přišel na 2000 Kč, zatímco 3,5" disky stejné kapacity jsou jen asi o tři sta korun levnější.

DISKY
zapůjčil cena eshop
Kingston SSDNow V300 120GB Kingston 2409 Kč Alza.cz
WD Blue 1TB WD10JPVX 100Mega 1906 Kč HALshop.cz

Grafická karta

Tento počítač nebude pro extrémní hráče, kteří počítají každý FPS a holdují vícekartovým řešením. Přesto chci, aby občas zvládl i novou hru se slušnými detaily. Kromě herního výkonu ovšem požaduji tichý chod, nízké zahřívání a rozumnou spotřeba. A neobejdu se bez DisplayPortu.

Konektorová výbava s jedním výstupem od každého není to pravé. Pro jeden monitor snad ano, vybere si každý, ale to není můj případ. Pro tři monitory potřebuji moderní rozhraní a nejraději bych právě trojici DisplayPortů. Takové karty jsou však zbytečně předražené.

O tom, že DisplayPort je mnohem lepší, než HDMI, o starších DVI a D-Sub ani nemluvě, tento článek není. Existují asi jen dvě grafické karty, které mají i šest miniDisplayPortů a žádný jiný – ale jsou extrémně drahé. Nutným kompromisem tedy vznikl výběr karty s alespoň jedním DisplayPortem. Nechci připlácet jen kvůli jiným konektorům.

Osobně mám velmi dobrou zkušenosti s kartou HD5700 Vapor-X od Sapphire, která kromě slušného výkonu nabízí velmi účinné a tiché chlazení. Je však již staršího data, a tak jsem vybral Sapphire HD 7770 Vapor-X za slušnou cenu kolem 3300 Kč.

GRAFICKÁ KARTA
zapůjčil cena eshop
Sapphire HD 7770 VAPOR-X OC 100Mega 3250 Kč HALshop.cz

Po poslední vlně zlevňování se ovšem jako výhodnější ukazuje Sapphire HD 7790 OC Dual-X za prakticky stejnou cenu. Přinese vyšší výkon, někde se prodává i s plnou hrou a v klidu by měla být stejně tichá. Jen v zátěži je mírně hlučnější.

Recenze: Sapphire Radeon HD 7790 OC Dual-X v testu: nová karta pro masy

 

Zdroj

Výběr zdroje jsem podřídil testům na Extrahardware.cz. Kromě vysoké účinnosti mi šlo o odnímatelnou kabeláž a tichý chod. Zde jsem po kratší debatě vybral bezvětrákový Seasonic, který se nám hodně osvědčil ve velkém testu a jiný podobně kvalitní zdroj s ventilátorem by zase o moc levnější nebyl. Některé kousky lehce pískají, ale měl jsem štěstí. Seasonic byl nakonec výbornou volbou.

 

ZDROJ
zapůjčil cena eshop
Seasonic 460W Platinum-X460 (SS-460FL) 100Mega 3230 Kč HALshop.cz

 

 

Doplňky, instalace od šroubků po Grumpy Cat

Nehledejte zde DVD vypalovačku, nedejbože Blu-ray. Optické disky jsou dávno mrtvé, nikdo v redakci je nepoužíváme, nebo nechceme používat a jen občas musíme kvůli některým výrobcům a jejich ovladačům mechaniku zapojovat. Většina z nás před deseti lety vypalovala prakticky každý den, ale ta doba je pryč. Moderní počítač z roku 2013 optickou mechaniku zkrátka nemá a klidně se se mnou hádejte.

Naopak zatím jsem ještě nezmínil čtečku karet: skříň od Fractalu ji nemá, žádný model do 3,5" se mi nezalíbil a desítky otvorů pro všechny možné typy karet také není to, co hledám. Souboj mezi kartami navíc v podstatě vyhrál formát SD/microSD a ostatní jen paběrkují.

Takto rychle kopíruje čtečka karet do USB 3.0

Velmi dobrou čtečku karet nabízí Kingston: model MobileLite G3 disponuje dvěma sloty pro microSD a SD, přičemž do toho většího lze zasunout i MemoryStick. Má konektor do USB 3.0, čímž nabídne vysoké přenosové rychlosti pro nejnovější typy karet. A můžete ji mít přes USB 3.0 kabel vyvedenou kolem monitoru na stůl, čímž si ušetříte ohýbání ke skříni. Kingston MobileLite G3 je zkrátka momentálně můj favorit v oblasti čteček SD karet.

Kingston MobileLite G3: rychlá dvojčtečka karet pro USB 3.0 (recenze)

Posledním doplňkem počítače je záslepka se čtveřicí USB 2.0, která ovšem nejde moc sehnat. Nakonec jsem ji ani nevyužil, počet USB na desce MSI byl dostatečný.

Operační systém a shrnutí

Vzhledem k tomu, že tento počítač není dotykový, ale ovládá se klávesnicí a myší, zvolil jsem Windows 7 64b. Naprosto čistý systém je samozřejmostí, byli bychom blázni instalovat trial verze antivirových programů. Cena za Windows 7 64b OEM se pohybuje okolo 2200 Kč.

Veškeré komponenty přišly na 24 286 Kč a víc bych za desktop už asi nedal. Přijde mi lepší investovat peníze navíc už spíše do periferií, NASu a monitorů.

 
zapůjčil cena eshop
SKŘÍŇ Fractal Design Define Mini Fractal Design 2169 Kč Alza.cz
DESKA MSI H77MA-G43 100Mega 1779 Kč HALshop.cz
PROCESOR Intel Core i5-3350P Alza.cz 4194 Kč Alza.cz
CHLADIČ Gelid GX-7 100Mega 1045 Kč HALshop.cz
PAMĚŤ Kingston 8GB KIT DDR3 1600MHz CL9 HyperX Anniversary Edition Kingston 1769 Kč Alza.cz
SYSTÉMOVÝ DISK Kingston SSDNow V300 120GB Kingston 2409 Kč Alza.cz
DATOVÝ DISK WD Blue 1TB WD10JPVX 100Mega 1906 Kč HALshop.cz
GRAFICKÁ KARTA Sapphire HD 7770 VAPOR-X OC 100Mega 3250 Kč HALshop.cz
ZDROJ  Seasonic 460W Platinum-X460 (SS-460FL) 100Mega 3230 Kč HALshop.cz
ČTEČKA KARET Kingston MobileLite G3 Kingston 269 Kč Alza.cz
OS Microsoft Windows 7 HP 64 b Microsoft 2266 Kč Alza.cz
celkem    24 286 Kč

Vše je na stole, jen to složit

Popisováním samotného skládání bych vás unudil, takže jen napíšu, že se skříní Define Mini od Fractal Design je radost pracovat. Chladič na procesor Gelid GX-7 vyžaduje zadní plát, což jde díky výkroji provést přímo ve skříni. Na ventilátoru najdete malý přepínač, kterým se aktivuje modré podsvětlení. Jakožto zbytečné jej vypínám, ale líbí se mi možnost volby.

 

Skříň má kolem zapínacího tlačítka jedinou LEDku a místo indikace zapnutí jsem ji zapojil na piny pro disk. Líbí se mi, že tlačítko nebude jen tupě svítit, ale místo toho blikat v případě činnosti disku. Všechny kabely jsem protáhl za plechem za základní deskou a odmontoval střední koš na disky.

V BIOSu je nutné ztišit všechny ventilátory, a protože kvalitě komponent věřím, dávám vše na minimum, přičemž přední ventilátor rovnou odpojuji. V BIOSu ještě čistě z principu zakazuji COM a LPT.

Instalace operačního systému Windows 7 64b probíhá z 8GB flashdisku. Microsoft nabízí jednoduchý nástroj pro vytvoření takového flashdisku a originální cédéčko pak může skončit ve sklepě. Z flešky je instalace Windows na disk SSD hotová velmi rychle. Následuje instalace veškerých aktualizací a servisního balíčku SP1, což si vyžádá delší dobu. Nakonec změním prostředí Aero na tmavé, jako obrázek na plochu dám Grumpy Cat a je hotovo. Následuje série zátěžových testů a benchmarků.

 

Druhá varianta pro nehráče – více procesoru, více disku, více monitorů

Integrované grafické čipy už dnes nejsou vůbec špatné. Alespoň pro uživatele, kteří hrajou jako já, tedy minimálně. Proto jsem sestavu po otestování ještě přestavěl, tentokrát jen s integrovanou grafikou.

Změna čtyř komponent

Ušetřených 3250 korun za vyhození grafické karty Radeon šlo tedy investovat jinak. Neexistuje žádná deska, která by měla přímo dva či tři DisplayPorty, tak si pomůžeme Thunderboltem, který má stejný tvar konektoru a kombinuje v sobě DisplayPort s rozhraním PCIe. Přes Thunderbolt lze mj. poslat až 10 W.

Zajímavá základní deska Gigabyte Z77MX-D3H TH, která disponuje dvojicí Thunderboltů. U formátu microATX jde o unikát. I v případě, že by se Thunderbolt ve světě počítačů neprosadil, rozhraní pořád funguje i jako DisplayPort – vícemonitorové řešení má tedy u této desky žně.

Příklad zapojení monitorů podle Gigabyte

Buď můžete vyvést z každého Thunderboltu přímo miniDisplayPort, konektor je shodný, nebo použít (drahý) adaptér, který z jednoho Thunderboltu/DP udělá dva plnohodnotné DisplayPorty. Anebo lze rovnou připojit Thunderbolt monitory, jež však má v nabídce prakticky jen Apple.


Dva Thunderbolty/miniDisplayPorty přímo na desce

Zadarmo (bez drahého adaptéru) dostanete tři digitální výstupy (2× miniDP, HDMI) a současně by měl fungovat i D-Sub. DVI je v případě zapojení Thunderboltu deaktivován. Při zapojení adaptérů do Thunderboltu získáte z každého dokonce dvojici miniDP, což by celkem mělo dát pět digitálních výstupů pro monitory. Tolik jich tu na vyzkoušení ale nemám.

Jediná deska s dvěma Thunderbolty

Dražší základní deska Gigabyte stála o 1601 Kč více, než levnější MSI. To je skoro dvojnásobek, nicméně je to dáno hodně tím, že MSI je velmi levná. Jediným, ale hlavním ziskem pro mne bylo rozhraní Thunderbolt – na novém počítači nehodlám zapojovat velký monitor do zastaralého VGA ani kdyby tam to rozhraní měl.

Deska Gigabyte má hůře umístěný konektor na přední ventilátor, který ale zapojený stejně nemám. Současně má PWM regulaci, která trojpinovým ventilátorům nedokázala předat informaci o změně otáček přímo z BIOSu. Tyto drobnosti ale zastínila radost z pořádného rozhraní.

ZÁKLADNÍ DESKA
zapůjčil cena eshop
Gigabyte Z77MX-D3H TH Gigabyte 3380 Kč Alfa.cz

 

Nutný procesor a výkonější SSD

Dále bylo potřeba osadit jiný procesor, který obsahuje grafický čip. Nejlevnějším dostupným procesorem, jež má alespoň HD 4000, je Core i5-3570K. Ten přišel na 5499 Kč, tedy o 1305 Kč více.

Zbylé peníze jsem vložil do výkonnějšího SSD. Mnohokrát oceněný Crucial M4 má asi dvojnásobný hrubý výkon a nakonec je po poslední vlně zlevnění momentálně jen o 160 Kč dražší, než Kingston V300. Jeho reálný přínos celkovému výkonu bude sice minimální, nicméně se jedná o velmi výhodnou koupi.

DISKY
zapůjčil cena eshop
Crucial M4 128GB 7mm Alza.cz 2569 Kč Alza.cz

Celkově jsem se u druhé sestavy dostal na pěkných 24 102 Kč, jen o pár korun níže, než u první sestavy. Přišel jsem o výkonnou grafiku, ale získal silnější procesor, o něco rychlejší disk a bohus v podobě Thunderboltů.

 

Testy, zhodnocení

Už podle základního Windows Indexu podává první sestava vyrovnaný výkon a nejslabším prvkem je procesor s bodovým ohodnocením 7,5. Všechny ostatní mají 7,6, tedy jen o stupínek vyšší skóre.


 

Grafická karta netrhá rekordy a komerční sestavy za podobné peníze nabídnou i o kousek vyšší herní výkon, přesto má přesně to, co jsem po ní chtěl. Zahrajete si, aniž byste vytápěli byt, sponzorovali ČEZ a nosili naslouchátko. Spíše mi vadí nucené použití redukcí pro HDMI a DVI jen proto, že výrobci karty přemýšlí při výběru konektorů jinak.

Výkon systémového disku SSDNow V300 jsem čekal vyšší, podle benchmarků jde o mírně slabší kousek. Jenže benchmarky jsou jedna věc a praxe druhá – díky SSD od Kingstonu je sestava pekelně rychlá. Byla by rychlá i s jiným SSD za více peněz, ale rozdíl byste tolik nepoznali. Druhý 2,5" datový disk plní svou úlohu výborně a není k němu co dodat. Snad jen, že není problém do sestavy přidat další pevné disky podle libosti. K velkým 3,5" diskům mě momentálně netáhne nic zpátky.

Celá sestava je příjemně tichá až téměř nehlučná. Spotřeba v klidu pouhých 33 W mně příjemně překvapila a v herní zátěži vyskočí na 125 W, což považuji za slušné hodnoty.

Porovnání obou sestav v komplexních testech hovoří ve prospěch sestavy s grafickou kartou, kde se projevuje síla Radeonu. U více aplikačních testů má naopak převahu druhá sestava se silnějším procesorem a rychlejším SSD. Větší podíl na tom má procesor, vliv rychlejšího SSD je už jen velmi malý. Lepší SSD by se projevilo až v mnohem výkonnější sestavě.


 

Grafický výkon je u první sestavy dostatečný na hraní při plných detailech – alespoň u naší sady her, kdy se průměrné FPS pohybovalo mezi 30 a 60 snímky. Hry na monitoru s rozlišením 1920 × 1200 px byly v průměru o 4 snímky pomalejší oproti 1080 px na výšku. O přesném změření grafické karty ale tento článek také není.

Sestava s integrovaným grafickým čipem by také měla být ještě úspornější. Už 33 W u první je moc pěkná hodnota, bez dedikované karty jsem naměřil klidovou spotřebu pouhých 26 W a maximální vytížení procesoru nepřekročí 75 W. Teploty ani v horkých letních dnech nepřekračovaly 50–60 °C při dlouhodobém zatížení, a to byly všechny ventilátory na minimu.

komplexní testy Cnews PC #2 (neherní) Cnews PC #1 ("herní")
PCMark 8 (home) 3 640 bodů 4 332 bodů
PCMark 8 (creative) 3 094 bodů 4 180 bodů
PCMark 7 5 122 bodů 4 990 bodů
testy systémového disku  
PCMark 8 (storage) 4 880 bodů 4 694 bodů
AS SSD Benchmark (sekvenční čtení/zápis) 491/196 MB/s 175/89 MB/s
AS SSD Benchmark (4K čtení/zápis) 25/57 MB/s 14/58 MB/s
AS SSD Benchmark (skóre) 698 bodů 330 bodů
Skutečná kapacita systémového / datového disku 119 GB / 931 GB 111 GB / 931 GB
HDTune Benchmark
 

 
testy procesoru  
Cinebench R11.5 (xCPU) 6,03 bodů 5,17 bodů
Cinebench R11.5 (1CPU) 1,60 bodů 1,31 bodů
testy grafiky  
3DMark (Cloud Gate) 5343 bodů 11288 bodů
3DMark 11 (Performance) 791 bodů 4366 bodů
3DMark (Fire Strike) 637 bodů 2787 bodů
Crysis, max. detaily  (1920 × 1080 px) 6 fps 30 fps
World in Conflict, max. detaily  (1920 × 1080 px) 7 fps 47 fps
Stalker: Call of Pripyat, max. detaily  (1920 × 1080 px) neproběhlo 52 fps
Trackmania, max. detaily  (1920 × 1080 px) 18 fps 60 fps
testy spotřeby
Spotřeba v klidu 26 W 33 W
Spotřeba v max. zátěži 75 W 125 W
max. počet displejů 3–5 / DisplayPorty z Thunderboltu a HDMI 3 / DisplayPort, HDMI, DVI

 

Zhodnocení

U obou sestav jsem se dostal na prakticky stejnou cenu kolem 24 000 Kč, přičemž ta druhá nabídne mnohem nižší herní výkon, ale naopak o kousek vyšší pracovní výkon. Možnosti připojení více monitorů jsou u sestavy s deskou Gigabyte nedostižné.

Pokud bych dnes kupoval hlavní pracovní počítač, byl by to jeden z těchto dvou a skoro ani o šroubek jinak. Na vánoce vyjde na Cnews.cz test počítačových sestav a já doufám, že se zde výrobci lehce inspirují. Ne ve všem, uživatelé jsou různí, chtějí různé věci a výrobce se musí přizpůsobit většině, aby vydělával. Ale aspoň trochu.

 

Desktop ještě dlouho nevymře, ale aby mohl konkurovat notebookům, musí se změnit.

I přes formát microATX jde u obou sestav Cnews PC stále o velké bedny. Dnešní úroveň miniaturizace by dovolovala podobný počítač v mnohem menším balení, realita je však stále trochu jinde a možnosti těchto sestav se do malé krabičky nevejdou. Ne tolik kvůli výkonu jako spíše variabilitě.

bitcoin_skoleni

Oboum sestavám dávám neskromně hodnocení 99 %, přičemž je mi jasné, že se najde řada lidí s jiným vkusem a touhou po zcela jiném hardwaru. Za rok se zde možná objeví další pokus o ideální sestavu, zase o kus menší i lepší.

Autor článku

Šéfredaktor Cnews.cz, dříve editor Computeru. Nadšenec do notebooků a příznivce kompaktních smartphonů. Najdete mě na Twitteru nebo LinkedInu.