Hlavní navigace

Intel kvůli poptávce nestíhá vyrábět procesory. Hrozí nedostupnost a zdražení všeho 14nm

2. 9. 2018

Sdílet

 Autor: Intel

Letos se poněkud probral trh s osobními počítači a jejich prodeje stouply o pár procent, místo aby zažívaly setrvalý útlum jako v poslední době. Z tohoto oživení bude mít prospěch Intel coby hlavní dodavatel jejich procesorů, ale zdá se, že možná takové štěstí ani nečekal. Údajně totiž nemá pro vzniklou poptávku dostatečné kapacity a mohlo by dojít k situaci, kterou prakticky nepamatujeme. Továrny Intely prý letos asi přestanou stíhat a na trhu nebude dostatek procesorů. To by mělo mít dopad na celý trh s počítači ve zbytku letošního roku (a nejspíš i části toho nového).  

Všechny 14nm linky jedou naplno a nestíhají

Intel se v současnosti dostal do situace, která se mu v minulosti neděla. Od roku 2014 už má prakticky čtyři roky na trhu 14nm CPU. Dříve se výrobní proces střídal po dvou letech, což znamenalo, že nějaké angažmá vždy zbývalo i na o generaci starší proces. Ovšem tím, že má firma velké zpoždění s 10nm výrobou, se dostala do situace, kdy byly všechny 22nm produkty nahrazeny novějšími generacemi – dokonce už i čipové sady. Před časem jsme tu měli zprávu, že Intel kvůli tomu nemá pro nové 14nm čipsety dost kapacit. Zdá se, že tento problém ještě zesílil a Intelu obecně přestává stačit kapacita 14nm linek, které nyní musí obstarávat výrobu prakticky všeho, zatímco na 10nm linkách stále ještě probíhá příprava na rozjezd.

Tchajwanský web DigiTimes nyní píše, že dle jeho zdrojů v tamním počítačovém průmyslu už tato situace nastala a Intel přestal stačit na poptávku výrobců PC po 14nm procesorech. Jejich dodávky různým výrobcům počítačů údajně budou tímto nedostatkem negativně postiženy. Navíc se nyní očekává obecné sezónní zvýšení prodejů počítačů, protože během období „back to school“ a poté podzimní předvánoční prodeje bývají prodeje nejvyšší. Že se zásobováním budou potíže, uvedl například CEO Aceru Jason Chen, nebo šéf ODM výrobce Compal CP Wong (Compal zajišťuje fyzickou výrobu notebooků pro řadu velkých značek). Dodávky procesorů dokonce prý momentálně působí větší nejistotu než doutnající obchodní válka Spojených států a Číny, která by měla vliv hlavně na marže a zisky.

Velcí výrobci počítačů budou patrně těmto hrozbám čelit tím, že budou CPU objednávat déle dopředu. Ovšem fyzický nedostatek procesorů se při vyčerpání zásob prostě musí projevit. Logicky toto také musí dopadnout na koncový trh s komponenty, na kterém nakupují běžní zákazníci a samostavitelé počítačů. Vzhledem k tomu, že zde zákazník na rozdíl od velkých výrobců nemá silnou pozici, bychom asi právě my mohli nést negativní efekty nejsilněji.

Wafer s procesory Coffee Lake Wafer s šestijádrovými procesory Coffee Lake (~150 mm²)

Nedostupné nebo předražené procesory v retailu?

Situace by mohla být nepříjemná zejména kvůli vydání osmijádrových procesorů, na které se asi hodně lidí těší. Již šestijádrové Coffee Lake mělo po vydání problémy s dostupností, tehdy to ale bylo ještě jen tím, že ho Intel vydal časně a nečekal, až bude mít větší zásobu a objem výroby. Osmijádro teď navíc ještě bude větší čip, takže na jeden kus vezme Intelu více výrobních kapacit. Větší čipy znamenají méně CPU vyrobených na jeden wafer, přičemž objem vyrobených waferů je přitom pevně omezený kapacitou továren. Pokud ale každopádně dojde k celkovému nedostatku 14nm waferů, může být v obchodech málo i jiných levnějších modelů. Nedostatek procesorů by pak pravděpodobně vedl ke zvýšení jejich cen vlivem zákona poptávky a nabídky.

WT100

Wafer s čipy Kaby Lake-R Wafer s čipy Kaby Lake-R (~120 mm²). Menších čipů se se stejným počtem waferů dá vyrobit víc

Podobně jako výrobci grafických karet během krypto bubliny nebo výrobci pamětí během jejich nedostatku by tak Intel asi na situaci mohl vydělat. Sama situace, kdy jsou továrny vytížené na 100 %, je pro firmu ekonomicky ideální a vyšší prodejní ceny by byly ještě bonus. Výrobci počítačů a koncoví zákazníci by sice teoreticky měli mít k dispozici alternativu v podobně procesorů AMD, coby náhradní zdroj. Ale dosavadní zkušenosti říkají, že zejména výrobci počítačů nejsou příliš ochotní na procesory AMD přecházet a navíc nové řady počítačů založených na Ryzenech nemohou přichystat a začít prodávat nějak rapidně.

Tudíž nelze automaticky čekat, že by nedostatek procesorů Intel mohlo AMD plně vykrýt. A případně na tom vydělat (a získat vyšší tržní podíl) na jedné straně a na straně druhé tím zabránit v tom, aby se pro nás ceny procesorů Intel nějak výrazně zvedly. Asi nezbývá než doufat, že ona potenciální cenová krize nebude až zas tak hrozná nebo že nebude trvat příliš dlouho. Po Vánocích by každopádně měla poptávka opadnout vzhledem k sezónním vlivům, takže by Intel mohl deficit dohnat a situace by se mohla uklidnit.