Koncem minulého týdne oznámil Intel finanční výsledky. Kromě číslech o tržbách, ziscích a maržích (které šly nezanedbatelně dolů) přitom firma také sdělila novinky víc technického a pro spotřebitele zajímavého rázu. Firma už má funkční první procesory vyráběné 4nm procesem „Intel 4“, tedy procesory Core 14. generace „Meteor Lake“ používající čipletovou konstrukci. Znamená to, že by tato CPU mohla vyjít dříve, než se čekalo.
Intel se u příležitosti kvartálních výsledků pochlubil tím, že v Q1 byl úspěšně zapnut první „disagregovaný produkt“. Tím se myslí procesor, kde budou CPU jádra, integrovaná grafika a IO funkce vždy na zvláštním čipletu, patrně za použití nějaké pokročilé pouzdřicí technologie, která to propojí dohromady. A prvním procesorem, který takto Intel označuje, je Meteor Lake (technicky vzato by to asi mělo být stejně koncipované GPU Ponte Vecchio, ale Intel asi má v tomto kontextu na mysli procesory).
Ono spuštění konkrétně znamená, že pokročil tzv. bringup a vzorky těchto procesorů jsou už v dostatečně funkčním stavu na to, aby na nich úspěšně nabootovaly operační systémy – a to údajně hned tři – Windows, Linux a ChromeOS (což je nicméně v praxi hodně blízko klasickému desktopovému Linuxu).
CEO Intelu Pat Gelsinger k tomu řekl, že tento mezník v přípravě Meteor Lake na komerční výrobu byl dosažen poměrně rychle a ukazuje, že 4nm proces je v dobrém stavu. Komplexní OS totiž vyžadují docela vysokou stabilitu. Pokud se úspěšně spustí a běží, neznamená to sice ještě, že už jsou CPU, platforma a firmware plně funkční, ale už jsou k tomu na velmi dobré cestě. Ze začátku čerstvě vyrobené první vzorky procesorů Windows nebo Linux boot úspěšně nedokončí.
Meteor Lake bude nicméně tvořené nejen 4nm křemíkem z továren Intelu (ten by měl obsahovat jádra CPU). Separátní kus křemíku by měl obsahovat jeho „integrované“ GPU, které má údajně až 1536 shaderů (192 EU), a tato část by se snad měla vyrábět 3nm procesem TSMC. Dále by snad měly být separátními čiplety tvořeny části SoC (patrně integrovaný čipset, jenž byl dosud zvlášť) a I/O.
Bude tu tedy ta komplikace, že nestačí dokončit jeden křemík, ale finální procesor musí čekat na všechny. Intel oznámil, že proběhl tape-out (respektive jak říká Intel, tape-in) samotného CPU křemíku, již loni na jaře. Přitom fabless firmy často mají od tape-outu produkt na trhu do 12–15 měsíců.
- Více: Intel ukázal snímky budoucích procesorů včetně 4nm Meteor Lake. Má 3D čiplety ležící na sobě
- Více: Jaké chystá Intel procesory? Arrow Lake a Lunar Lake potvrzené na 2024–2025, 20A a 18A proces
- Více: Intel poodhalil procesory Meteor Lake: zvláštní CPU a GPU čiplety, grafika má až 1536 shaderů
Vyjde Meteor Lake dřív, než se čeká?
Jak jsme nadhodili v úvodu, Meteor Lake nejsou procesory, které by byly přímo za dveřmi, Intel je vydá až jako 14. generaci, zatímco teď pořád čekáme na třináctou – pod tímto číslem vyjdou stále ještě 7nm procesory Raptor Lake, které přinesou více E-Core a také asi vyšší IPC a frekvence velkých jader P-Core. Je možné, že tuto generaci Intel vsunul do roadmapy až tehdy, když vyhodnotil, že Meteor Lake na 4nm procesu (dříve měl ovšem být označen jako 7nm) nebude hotové včas.
Pokud by Intel dodržoval jednoleté odstupy, vyšlo by Raptor Lake pro desktop letos na podzim (to asi celkem platí, ale mohlo by to být o něco dříve, možná už v září) a pro notebooky v Q1 roku 2023. Pokud by pak generace Meteor Lake měla vyjít zase až po roce, kladlo by ji to do Q4, nebo na konec Q3 2023. Intel oficiálně uvádí, že vyjde v roce 2023. Ale to by zase mohl být desktop s tím, že bychom pak na notebookové modely čekali opět až do první poloviny roku 2024.
Ale to, že jsou vzorky v už docela funkčním stavu takto brzo před domnělými termíny vydání, svádí k domněnce, jestli by Intel nemohl příchod této nové generace uspíšit a naopak životnost Raptor Lake na trhu trochu zkrátit – podobně, jako nakonec životnost procesorů Rocket Lake v desktopu byla jen půlroční, než vyšlo Alder Lake (samozřejmě se ovšem prodávaly dál i po vydání jejich nástupce). Třeba se tak těchto novinek s lepším výkonem a zejména energetickou efektivitou dočkáme dřív – notebookových třeba už na podzim příštího roku a desktopových také třeba o něco dříve, možná již v první polovině roku 2023.
Otázka nicméně je, zda třeba opět nedošlo k tomu, že architektura sice hotová je, ale její vydání čeká na to, až uzraje výrobní proces – pak by to, že tape-in a bringup už jsou hotové takto dlouho předem, v ničem nepomohlo. To se stalo u procesorů Ice Lake, které byly ve formě vzorků funkční opravdu dlouho před svým vydáním, ale Intel pořád nemohl dokopat 10nm proces k potřebným frekvencím a asi také výtěžnosti. Vydání této nové generace tak bylo blokované výrobním procesem.
To, že tape-in a funkční provoz operačních systémů na Meteor Lake proběhly tak brzo před předpokládaným vydáním, by teoreticky mohlo mít podobné vysvětlení. Tedy že procesory by byly připravené k dřívějšímu vydání (možná dokonce i místo toho Raptor Lake), ale Intel musí počkat, až se mu podaří na 4nm výrobě dosahovat vyšší takty a ucházející výtěžnost.
Zdroje: Intel, VideoCardz