Pokud jste se někdy zajímali o hardwarový enkodér videa Quick Sync, jenž je počínaje generací Sandy Bridge součástí procesorů Intel, asi víte, že tato funkce je dostupná jen u vybraných modelů. Intel funkci Quick Sync povolil pouze u procesorů tříd Core i3, i5 a i7 nesoucích grafické jádro s označením HD 2000/2500/3000/4000 a tak dále. Levné čipy Celeron a Pentium, které mají své GPU označeno prostě jen jako „HD Graphics“, enkodér Quick Sync nedostaly. Tedy až doposud. Intel se totiž rozhodl k pozoruhodnému kroku a u části lowendových CPU tuto technologii zpětně zapne pomocí aktualizace ovladačů.
Tato změna je součástí nových ovladačů z 22. února (februára) nesoucích číslo verze 15.33.14.64.3412. V poznámkách k vydání se ve výčtu nových funkcí lze dočíst, že Quick Sync je novým ovladačem reaktivován na některých, ne však všech Celeronech a Pentiích. Dost možná je důvodem to, že enkodér videa se hodí při videohovorech a videokonfereních; poznámky k ovladači totiž právě při těchto úlohách slibují zlepšení. Podle tabulky poskytnuté Intelem patří šťastlivci, kteří kódování videa přes Quick Sync zpětně dostanou, do generace Haswell; nicméně i v jejím rámci se jedná o omezenou skupinu modelů.
Z desktopových kousků by mělo jít o Celerony G1820, G1820T, G1820TE (E značí verzi pro sektor embedded), Celeron G1830 a dále Pentia G3220, G3220T, G3320TE, G3420, G3420T a G3430. Z mobilních procesorů se pak Quick Sync dostane modelům Pentium 3358U a 3561Y a dále čipům Celeron 2957U, 2981U a 2961Y. Zatímco v případě desktopových procesorů pro socket LGA 1150 je (pokud dobře vidím) podporován celý v současnosti dostupný sortiment, u mobilních Haswellů Intel vybral jen některé modely. U čipů předchozích generací (Sandy/Ivy Bridge) se žádný návrat Quick Sync nekoná.
Pentium G3420 je jedním z čipů, které s novým ovladačem dostanou podporu technologie Quick Sync
Enkodér Quick Sync lze použít k rychlé konverzi videa, či také k nahrávání obsahu obrazovky nebo pro videohovory. Vedle obligátní podpory daného softwaru je podmínkou, aby měl počítač zapnuté integrované GPU, neboť enkodér tvoří jeho součást. Dle různých testů by si měl Quick Sync na poměry hardwarových enkodérů – které mají obecně nižší efektivitu a kvalitu obrazu než ty softwarové – vést relativně dobře. V generaci Haswell byl také údajně zvýšen jeho výkon.
Ovladače dále opravují různé chyby, ale také přidávají podporu pro určitá rozšíření OpenGL. Aplikace či hry napsané nad OpenGL by údajně měly dostat určitá (ale nespecifikovaná) kvalitativní zlepšení) Poznámky k vydání aktuálního ovladače také uvádějí, že byla přidaná podpora pro tvorbu vlastních rozlišení obrazovky, vlastní definice lze přidat v dialogu nastavení pod položkou „Custom Resolutions“. Tato funkce je ale podle všeho součástí ovladačů již nějakou dobu (našel jsem ji například ve verzi z října/októbra), takže by nemělo jít o úplnou novinku.
Zdroje: The Tech Report, Intel (1, 2)