Intel stíhá ARM. Pět řad 22- a 14nm mobilních čipů jde v rychlém sledu

22. 8. 2013

Sdílet

 Autor: Redakce

Když nový šéf Intelu Brian Krzanich koncem června (júna) prohlásil, že firma zrychlí vývoj procesorů Atom, nejednalo se o žádná prázdná slova k uchlácholení akcionářů. Že Intel už nemůže rostoucí trh tabletů a mobilů ignorovat, je víc než jasné; a již se ukazuje, že firma uspíší vývoj čipů pro tyto trhy jak to jen půjde. Již během nadcházejícího podzimu a zimy mají přijít mobilní čipy vyráběné 22nm procesem, ještě v roce 2014 je ale Intel začne nahrazovat novou 14nm generací.

Z 22nm generace mobilních čipů SoC již známe docela podrobně rodinu Bay Trail, jejíž nejúspornější odnož Bay Trail-T určenou pro tablety uvede Intel údajně začátkem září (septembra). Nejspíše to bude na IDF 2013, tedy 10. až 12. září. Tyto SoC budou založeny na nové out-of-order procesorové architektuře Silvermont.

Pro mobily bude mít Intel ovšem separátní na míru uzpůsobenou rodinu 22nm čipů na bázi stejné architektury CPU. Tyto kousky se interně jmenují Merrifield a Intel s nimi taktéž docela spěchá. Ačkoliv původně se mluvilo o uvedení zhruba rok od 32nm Medfieldu, nyní již server DigiTimes uvádí, že tyto procesory pro chytré telefony procesorová jednička vyšle na trh ještě letos, zřejmě v závěru roku. Oproti současné generaci Clover Trail+ má mít Merrifield výkon vyšší o polovinu a zlepšit se má i výdrž na baterii.


Atom Z2580 (Clover Trail+)

Skoro vzápětí má dle DigiTimes (zdrojem informací jsou tchajwanští výrobci hardwaru) kupodivu přijít ještě další, stále 22nm rodina čipů pro telefony, nazvaná Moorefield, a to někdy v první polovině příštího roku. K Moorefieldu bohužel neznáme žádné další detaily, takže nevíme, zda nepůjde o brzký refresh platformy. Více pravděpodobné je ale, že tyto čipy jsou zamýšleny pro jiný segment trhu, než který bude pokrývat Merrifield, a to asi lowend. Pak by šlo o analogii 32nm Lexingtonu, alias čipu Atom Z2420. Již slajdy Intelu z MWC 2013 (viz obrázek) mimochodem naznačovaly, že Intel chystá pro mobily dvě platformy (dražší a levnější), a proto bych se osobně přikláněl k tomuto vysvětlení.

 

Již v prvním kvartále dalšího roku (tedy léta Páně 2015) přijde do mobilů na bázi Intelu 14nm výrobní proces, a to v rámci rodiny procesorů nazvané Morganfield. K tomuto čipu SoC pro telefony bohužel mimo to nic dalšího nevíme; lépe jsme na tom ale, co se týče 14nm procesorů pro tablety. Ty přijdou ještě v roce 2014, a to opět ve dvou větvích. V třetím kvartále (tedy za nějaký rok ode dneška) má být hotová rodina čipů s označením Cherry Trail. S mírným zpožděním ji údajně v čtvrtém kvartále bude následovat (také 14nm) rodina Willow Trail.

 

Od čipů Cherry Trail bude mít Intel údajně první vzorky hotové ještě do závěru roku (14nm výrobní proces by měl ostatně být letos připraven alespoň na omezenou výrobu). Na Computexu 2014 v červnu (júli) by pak došlo k oficiálnímu odhalení, nicméně uvedení na trh by bylo až v v třetím kvartále, jak již bylo řečeno. Intel přechází u Atomů na režim Tick-Tock, takže čipy již budou mít novou procesorovou architekturu Airmont, a také nové grafické jádro, označené „Gen8“. Nevíme přesně, zda se tím myslí grafika odvozená z Broadwellu, nebo z Haswellu (který by ale teoreticky měl být velmi blízko architektuře Gen7 z Ivy Bridge). Pravděpodobnější asi bude druhá, konzervativnější možnost.

Legrace nastává u čipu Willow Trail, který má přijít hned v následujícím čtvrtletí – pokud tedy DigiTimes nemá chybu v letopočtu a nejedná se ve skutečnosti o produkt roku 2015. Pokud ne, bude se asi opět jednat o SoC pro odlišný segment trhu (v úvahu připadá například rozdělení písečku mezi tablety a konvertibilní PC a na druhé straně různá drobná zařízení jako jsou chytré brýle nebo hodinky). Tento SoC má podle DigiTimes mít odlišnou architekturu CPU, nazvanou Goldmont, a architektura integrovaného grafického jádra má povýšit o generaci na „Gen9“ (to jest, pokud Gen8 byl Haswell, toto bude derivát Broadwellu).

Povýšení architektury jak CPU, tak GPU dle mého názoru skutečně nasvědčuje spíše tomu, že by se u Willow Trail mohlo jednat o další generaci, kterou od čipů Cherry Trail reálně bude dělit podstatně delší čas, než uváděné tři měsíce.

V mobilní oblasti tedy Intel očividně hodlá dělat maximum a nepůjde jen o zrychlení nástupu modernějších výrobních postupů (v nichž je teoreticky o krok na před, tuto výhodu však dosud v podstatě používal jen v oblasti čipů pro PC). Jak se zdá, hodlá Intel pro telefony a mobilní zařízení dokonce vyrábět několik různých rodin čipů, možná dokonce založených na na míru upravených architekturách (Goldmont a Airmont). To je jistě dobrý nápad, neboť v konkurenčním táboře procesorů ARM panuje veliká míra diverzity, které by se Intel měl alespoň trošku přizpůsobit.

ICTS24

Zdroj: DigiTimes