. Říká jim Windows Modern Drivers, na tento pojem ale klidně rovnou zapomeňte, protože hrozí, že se vám to bude plést s dnes obecně používaným pojmem univerzální ovladače pro Windows (Universal Windows drivers).
Krátká verze zní, že Microsoft ve Windows 10 nepřidává pouze průsvitnost a jiné efekty do uživatelského prostředí. V tichosti pracuje i pod kapotou a jednu z relativních novinek představuje nový model pro ovladače, který hlavně zaručuje, že nové balíky s ovladači bude možné aplikovat na libovolném kompatibilním typu zařízení, tj. tablety, desktopy, vestavěné systémy apod.
Tyto balíky tedy obsahují soubor INF a binární soubory (smí využívat modely KMDF, UMDF 2 či WDM). Podle Intelu pak Microsoft použití těchto balíků už přímo vyžaduje od Windows 10 v1809. Přiznám se, že jsem o tom předtím neslyšel, což tvrdí mj. i kolega Jan Olšan. Lze pochopit, že Microsoft nemá potřebu podobné změny komunikovat se širokou veřejností, přesto mě trochu překvapuje, že se o tom více nerozpovídal při vývoji v October Updatu.
Zajímavé je, že k tomuto ovladači se případná spotřebitelská aplikace pro správu zařízení (tj. Intel Graphics Control Panel) již stáhne skrze Microsoft Store. Proč je nový formát ovladače výhodný? Můžete ho nainstalovat např. i ve Windows 10 S, ačkoli to nebude běžné, když se tento systém neprosadil. Z mého pohledu si Redmondští nechávají otevřené dveře pro možné další varianty Windows, které mohou v budoucnu přijít – a oproti plnohodnotné edici Windows 10 mohou být různě upravené a ořezané.
Intel už bude vydávat jen nový typ ovladačů
Od listopadu 2018 už budou všechny nové verze ovladačů Intelu vydávány právě v nové podobě univerzálního ovladače pro Windows. (To se ovšem týká jen Windows 10.) Intel i Microsoft spolupracovali, aby byl přechod na nové ovladače maximálně bezbolestný.
Kdybyste dnes chtěli zase přejít zpátky na starý typ ovladače, nejprve ten nový odinstalujte, neboť by podle výrobce mohlo dojít ke katastrofickému selhání – nový typ ovladače není zpětně kompatibilní. Proto po omezenou dobu nové ovladače nejsou a nebudou vydávány v archivech ZIP. Intel vyžaduje, abyste použili jeho instalační program, jenž vás na konflikt dokáže minimálně upozornit.
Pokud je to možné, Intel doporučuje, abyste nové ovladače používali. Primárně je máte získat od výrobce počítače, sekundárně přes Windows Update. Je také možné využít nástroj Intel Driver and Support Assistant. Jakl nový ovladač poznáte? Vedle číslem verze firma vždy uvádí UWD, viz grafický ovladač verze 25.20.100.6444.
Jaký hardware podporují nové ovladače?
Nové ovladače nepodporují zrovna širokou škálu produktů, jedná se pouze o tyto mladé grafické čipy:
- Intel UHD Graphics 620/630 (Coffee Lake),
- Intel Iris Plus Graphics 655 (Coffee Lake),
- Intel UHD Graphics 600/605 (Gemini Lake),
- Intel HD Graphics 620/630 (Kaby Lake),
- Intel Iris Plus Graphics 640/650 (Kaby Lake),
- Intel HD Graphics 610/615 (Gemini Lake),
- Intel HD Graphics 500/505 (Apollo Lake),
- Intel HD Graphics 510/515/520/530 (Skylake),
- Intel Iris Pro Graphics 580 (Skylake),
- Intel Iris Graphics 540 (Skylake).
Nový typ ovladače je pak možná nainstalovat pouze do 64bitových edic Windows 10 verze 1709, 1803 a 1809, případně později do novějších vydání.
Nově podporované ladění výkonu her
Již nějakou dobu Intel poskytuje funkci pro automatické nastavení grafických předvoleb, aby hry na vašem hardwaru běžely pokud možno plynule. Ovladač verze 25.20.100.6444 přidává podporu automatického ladění výkonu pro tyto herní tituly:
- Fallout 4,
- Far Cry 5,
- FIFA 18,
- Paladins,
- Path of Exile,
- The Sims 4,
- Smite,
- Borderlands 2,
- Euro Truck Simulator 2,
- Playerunknown’s Battlegrounds,
- Rocket League,
- Witcher 3.