Na letošním veletrhu Cisco Live ve španělské Barceloně vystavovala i česká technologická firma Prozeta. Její byznysová řešení možná neznáte, ale pořádá i Hackathony a jeden z jejích produktů XensorHub – ač pro běžného smrtelníka neviditelný – je zajímavý také pro koncové uživatele. Hlídá totiž kvalitu piva v hospodách.
XensorHub se skládá z centrální jednotky, soustavy čidel napojených přímo na výčepní zařízení, cloudového softwaru pro sběr a vyhodnocení dat a front-endových aplikací. Software i hardware se vyvíjí u nás, samotná krabička také. Výroba pak probíhá buď u nás nebo v zahraničí v závislosti na množství kusů.
Čidla měří celou řadu parametrů – od těch jednoduchých jako je teplota piva, vlhkost vzduchu či otáček chladícího okruhu, až po ty složitější jako je například detekce druhu tekutiny v okruhu či detailní informace o průběhu sanitace. To vše ale musí probíhat bezkontaktně kvůli hygieně, takže žádné „lopatky v trubce“, ale senzory přidělané zvenku. A pokud například sanitace (čištění okruhu) neproběhne pořádně, systém vše detekuje a nahlásí. Pokud pivovar předepíše určitý počet průchodů čistící houbičky trubkou, senzor dokáže každý jeden průchod trubkou zaznamenat. A ošizené čištění potom nahlásit.
Výstup ze zařízení a další analytické výstupy je pak možné si zobrazit například ve webovém rozhraní nebo aplikaci na mobilním telefonu. A může ho mít k dispozici třeba někdo přímo z pivovaru nebo servisní organizace. Stojí za zmínku, že celý systém je integrovaný i s Cisco Kinetic a je možné tak použít i výstupy v Kineticu.
XensorHub komunikuje přes NarrowBand IoT a data směřují do cloudu (což je další část Prozety, která produktu poskytuje infrastrukturu).
NarrowBand je specifické úzké pásmo určené pro internet věcí (IoT). Můžete v něm přenést omezené množství dat a přestože běží na síti LTE, omezuje se na kanál široký 200 kHz. Jeho velkou výhodou je ale prakticky 100% pokrytí, a to včetně sklepů a dalších obtížně přístupných prostor. Rychlost přenosu dosahuje maximálně 250 kb/s, ale zcela dostačuje.
Tip: PicoBrew: nasypte chmel, zadejte požadovanou hořkost a máte pivo (video)
NB-IoT tarif si běžný smrtelník koupit ani nemůže a ceník není nikde veřejný. Cena za jednu SIM se pohybuje v řádu jednotek až desítek korun měsíčně a stejně jako u konkurenčního Sigfoxu pracuje s omezeným množstvím přeneseným dat (ač proti Sigfoxu mnohonásobně větším). Slouží tedy opravdu jen pro průmyslové využití a IoT a na mobilu byste si s ním nestáhli ani maily.
XensorHub není určený přímo pro hospodské, ale spíše pro pivovary či jeho servisní organizace, které chtějí mít přehled a kontrolu nejen nad kvalitou piva a čištěním trubek či výtočí, ale potřebují s daty dále pracovat
Tip: Google ani Apple neví, jak vypadá pivo
XensorHub je zajímavým produktem v IoT, který se zatím rozvíjí velmi živelně. Na veletrhu Cisco Live ukazovalo Cisco i aplikaci určenou pro baristy. Ta si vás vyfotí a aplikace podle určitých bodů vaší tváře určí, jak silné kafe potřebujete. Informace pak putuje přímo do kávovaru.
Cestu redaktora na konferenci Cisco Live hradila společnost Prozeta.