iPhone 14 Pro: letošní rok ve znamení Dynamic Islandu (recenze)

26. 10. 2022

Sdílet

 Autor: Cnews
Představení nové vlajkové lodi Applu bylo doprovázeno zklamáním a nadšením zároveň. Zklamání pramenilo ze stejného a okoukaného designu, nadšením pak z vylepšeného fotoaparátu společně s novým výřezem v displeji honosně pojmenovaným Dynamic Island. Jsou ale vylepšené fotoaparáty a funkcemi nabitý "ostrůvek" jediné letošní novinky?

Obsah balení:

Apple už roky razí strategii, že napájecího adaptéru není v krabičce potřeba a mimo samotný iPhone tak v balení naleznete pouze metrový napájecí kabel s koncovkami Lightning/USB-C. V balení se dále nachází pár příruček a ikonická samolepka s logem společnosti. Přestože obsah balení za svoji cenu nenadchne, chválím alespoň absenci plastu a snahu minimalizovat dopady na životní prostředí.

Obsah balení Obsah balení nikterak nepřekvapí. Apple už roky do krabičky nedává napájecí adaptér (zdroj: Cnews)

Parametry:

Rozměry a hmotnost: 147,5 × 71,5 × 7,9 mm, hmotnost 208 g
Zpracování: přední displej krytý sklem Ceramic Shield, záda z ochranného skla Corning, rám z nerezové oceli, odolnost IP68
Displej: 6,1" Super Retina XDR OLED displej, 2556 × 1179 px, 19,5:9, 120 Hz, jemnost 460 PPI
Procesor: Apple A16, 6jádrový, frekvence až 3,46 GHz, grafický akcelerátor Apple GPU
RAM a paměť:

6 GB RAM + 128/256/512/1000 GB interní paměti

bez slotu pro microSD karty

Selfie kamera: 12 Mpx, f/1.9, PDAF, OIS, HDR, video až ve 4K@60fps
Zadní fotoaparáty:

hlavní: 48 Mpx, f/1.8, 24 mm, Dual Pixel PDAF, OIS

širokoúhlý: 12 Mpx, f/2.2, 120°, 13 mm, PDAF

teleobjektiv: 12 Mpx, f/2.8, 77 mm, 3násobný optický zoom, PDAF, OIS

Nahrávání videa: 4K@60fps, 1080p@60/240fps, 10-bit HDR, Dolby Vision HDR, ProREs
Baterie a nabíjení: 3200 mAh, rychlonabíjení (50 % za 30 minut), MagSafe bezdrátové 15 W, Qi bezdrátové 7,5 W
Operační systém: iOS 16
Konektivita a funkce:

5G (sub-6 GHz), LTE, GSM, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3 (ALAC, FLAC, LC3, LE)

GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS

Lightning 2.0, NFC, dual nanoSIM/eSIM, Face ID, Apple Pay, Dynamic Island

Vzhled a celkové zpracování:

Po vzhledové stránce nečekejte žádné velké změny. Nové modely včetně verze Pro se od předchozí generace liší prakticky v drobnostech – jinými barevnými kombinacemi a výřezem v displeji, o kterém ale později. Mnou testovaná varianta s černými zády vypadá na první pohled decentně, avšak stále stylově a prémiově. Co už tak prémiově nevypadá, jsou otisky prstů na ocelovém rámu a šmouhy na matném skle na zádech. Při používání bez krytu se tak častému čištění nevyhnete.

Displej iPhonu 14 Pro vypadá jako vždy nádherně (zdroj: Cnews)
Displej iPhonu 14 Pro vypadá jako vždy nádherně (zdroj: Cnews)
Matná záda telefonu nenadchnou a neurazí  (zdroj: Cnews)
Matná záda telefonu nenadchnou a neurazí (zdroj: Cnews)

Menších změn doznal modul fotoaparátů, který malinko nabyl co do objemu. Moduly stále vystupují oproti plochým zádům o 4,3 mm, paradoxně ale používání na stole není až tak špatné a iPhone se na stole moc neviklá. Ne tak, aby se na stole nedal používat. Rozvržení tlačítek je stejné jako u loňské generace, takže na pravém boku najdete pouze zapínací tlačítko, zatímco tlačítka pro změnu hlasitosti společně s ikonickým přepínačem našly své místo na levém boku.

Detail na Super Retina displej (zdroj: Cnews)
Detail na Super Retina displej (zdroj: Cnews)
Detail na modul fotoaparátů
Detail na modul fotoaparátů

Záda telefonu kryje odolné sklo Corning, displej pak sklo Ceramic Shield. Telefon disponuje zvýšenou odolností IP68, která jej chrání proti prachu a vniku vody. S iPhonem můžete manipulovat až 6 metrů pod hladinou po dobu 30 minut. Paradoxně však Apple neuznává záruku, pokud vám do telefonu vnikne voda.

Pravý bok iPhonu ukrývá pouze zapínací tlačítko (zdroj: Cnews)
Pravý bok iPhonu ukrývá pouze zapínací tlačítko (zdroj: Cnews)
Na levém boku se nachází přepínač režimů a tlačítka pro změnu hlasitosti (zdroj: Cnews)
Na levém boku se nachází přepínač režimů a tlačítka pro změnu hlasitosti (zdroj: Cnews)
Spodek obligátně obydluje Lightning, mikrofon a jeden ze stereo reproduktorů (zdroj: Cnews)
Spodek obligátně obydluje Lightning, mikrofon a jeden ze stereo reproduktorů (zdroj: Cnews)

Displej:

Naprostou špičkou letošního modelu je displej. 6,1" Super Retina XDR OLED displej s rozlišením 2556 × 1179 pixelů nabízí celkovou jemnost 460 PPI a mírně protáhlý poměr stran 19,5:9. Nádherné a živé barvy doprovází vysoký maximální jas 1000 nitů, na přímém slunci pak krátkodobě až 2000 nitů (s HDR dostanete jas okolo 1600 nitů). Bohužel však musíte počítat s poněkud většími rámečky okolo displeje, neboť zabírá "pouze" 87 % celkové plochy. Takové rámečky pochopím u smartphonu nižší třídy, ne u prémiové vlajky v roce 2022.

Displej iPhonu 14 Pro Displej iPhonu 14 Pro (zdroj: Cnews)

OLED panel nabízí technologii ProMotion, což ve skutečnosti znamená adaptivní obnovovací frekvenci od 0 do 120 Hz v závislosti na zobrazovaném obsahu. Osobně mi chybí možnost volby mezi mezi pevnou nebo adaptivní obnovovací frekvencí, podobně jako je tomu u Androidu. V nastavení máte pouze možnost natvrdo omezit snímkovou frekvenci na 60 snímků.

S obnovovací frekvencí se však pojí novinka v podobě Always On, v češtině nesoucí název "vždy zapnuto". Po její aktivaci zůstane po uzamčení telefonu vždy rozsvícený displej s aktuálním časem, ale bohužel to je vše. Žádný přehrávač médií či notifikace. Při aktivním Always On se obnovovací frekvence sníží na 1 a z nepochopitelného důvodu zobrazuje i aktuální tapetu (k čemu?). Je fajn, že Apple konečně do iOS implementoval tuto funkci, stále má však oproti konkurenci co dohánět.

Dynamic Island:

Hojně diskutovanou novinkou je Dynamic Island. Apple se tímto krokem zbavil již ikonického notche a nahradil jej oválným výřezem, do kterého zároveň uschoval selfie kameru a biometrické senzory. Podrobnějším zkoumáním a na přímém slunci jsou senzory stále vidět, jinak si jich ale prakticky nevšimnete. Hlavním lákadlem nového řešení není pouhé přesunutí kamery a senzorů do vytvořeného "ostrůvku", ale softwarové funkce s výřezem spojené.

Dynamic Island ve zmenšené podobě při přehrávání hudby (zdroj: Cnews)
Dynamic Island ve zmenšené podobě při přehrávání hudby (zdroj: Cnews)
Podržením na Dynamic Island při přehrávání hudby otevřete přehled (zdroj: Cnews)
Podržením na Dynamic Island při přehrávání hudby otevřete přehled (zdroj: Cnews)

V určitých situacích funguje Dynamic Island jako proměnlivý widget zobrazující dodatečné informace nebo ovládací prvky převážně k aplikacím běžícím na pozadí. A funkcí spolupracujících s výřezem není zrovna málo. Namátkou zmíním například zobrazení zbývajícího času při nastavení časovače, rychlé upozornění při hovoru, ukazatele při spuštěné navigaci, oznámení o připojených sluchátkách, přehrávané hudby a spousty dalšího. Podržením prstu na výřezu pak dojde k rozbalení okna s dalšími informacemi nebo otevření dané aplikace.

Rychlá minutka v Dynamic Islandu (zdroj: Cnews)
Rychlá minutka v Dynamic Islandu (zdroj: Cnews)
Při zapnuté navigaci zobrazuje Dynamic Island rychlé pokyny (zdroj: Cnews)
Při zapnuté navigaci zobrazuje Dynamic Island rychlé pokyny (zdroj: Cnews)
Po rozkliknutí zobrazí více detailů (zdroj: Cnews)
Po rozkliknutí zobrazí více detailů (zdroj: Cnews)

Celkově vzato funguje Dynamic Island dobře, i když na můj vkus zabírá až moc místa na displeji.  Hlavně pak v rozbaleném stavu, kdy si dokáže ukousnout přibližně pětinu celkové plochy displeje. Navíc si neustálým saháním do prostředí Dynamic Islandu špiníte přední kamerku a Face ID senzor. Nejedná se o vyloženě špatnou novinku, stále zde ale vidím prostor pro zlepšení a odladění některých funkcí.

Uživatelské rozhraní a ovládání:

iPhone 14 Pro přichází s verzí iOS 16, která s sebou nese všechna vylepšení a novinky představené na Keynote na WWDC 2022. Za zmínku stojí vylepšená zamykací obrazovka, oznámení notifikací a živých aktivit, zjednodušený režim soustředění nebo zpětné zrušení odeslaných zpráv do 2 minut. Novinek v iOS 16 je spousta, a pokud chcete všechny do detailu prozkoumat, dovolím si vás odkázat na web Applu.

Stále se jedná o extrémně propracovaný a do detailu odladěný systém, který buď milujete, nebo nesnášíte. Při testování mi nějakou dobu trvalo, než jsem se jako "androiďák" s iOS sžil a naučil se jej efektivně ovládat. Jakmile se však člověk se systémem jednou naučí, dokáže velmi efektivně pracovat a vyřizovat vše, co potřebuje.

Výkon:

Srdcem iPhonu 14 Pro je procesor Apple A16 Bionic s 6 jádry (2× 3,46GHz Everest + 4× 2,02GHz Sawtooth) a 4nm výrobním procesem. Procesor má při běžné práci výkonu na rozdávání a nezadýchá se ani v případě, kdy se snažíte ždímat jeho výkon nahráváním 4K videa nebo hraním náročných her. V mezigeneračním porovnání vzrostl hrubý výkon přibližně o 19 %, větším skokanem se ale překvapivě stal grafický čip, jehož výkon mezigeneračně narostl o úctyhodných 28 %.

Výkon procesoru lze demonstrovat v benchmarcích a hrách. Vynikající hrou, která dokáže ždímat výkon procesoru na maximum, je můj oblíbený titul Genshin Impact. Zatímco většina procesorů s výjimkou špiček od Snapdragonu nedokázala rozjet tuto hru na vyšší než vysoké nastavení, Apple A16 neměl problém s nejvyšším možným nastavením včetně povolení maximálních 120 FPS.

I při maximálním grafickém nastavení běžela hra plynule a bez záseku I při maximálním grafickém nastavení běžela hra plynule a bez záseku (zdroj: Cnews)

Po celou dobu hraní běžela hra neskutečně plynule a k mému velkému překvapení se záda telefonu nijak extra nezahřívala. Pocitově bych řekl, že ještě méně, než při hraní na nedávno testovaném Galaxy Z Foldu 4 se Snapdragonem 8+ Gen 1. Apple tímto krokem jasně ukazuje, jaká síla tkví v tom mít kompletně v režii software i hardware.

Pokud si výkon nového Apple A16 nedokážete ve spojitosti s hrami představit a preferujete raději čísla, mám pro vás výsledky několika benchmarků. Antutu Benchmark naměřil výsledné skóre 950 743 bodů, GeekBench poté ukončil testování CPU s výsledkem 1884 bodů v oblasti jednojádrového výkonu a 5378 bodů v oblasti testu všech jader. Compute benchmark testující výkon grafického čipu ohodnotil GPU celkem 15 774 body.

Antutu Benchmark V9 (zdroj: Cnews)
Antutu Benchmark V9 (zdroj: Cnews)
Geekbench 5 CPU benchmark (zdroj: Cnews)
Geekbench 5 CPU benchmark (zdroj: Cnews)
Geekbench 5 Compute benchmark (zdroj: Cnews)
Geekbench 5 Compute benchmark (zdroj: Cnews)
Výsledky 3DMark Wild life Extreme (zdroj: Cnews)
Výsledky 3DMark Wild life Extreme (zdroj: Cnews)

iPhone 14 Pro jsem zkoušel otestovat i programem 3DMark, konkrétně s benchmarkem Wild Life a Wild Life Extreme. Podle očekávání předčil výkon procesoru možnou hranici benchmarku Wild Life a bylo potřeba test opakovat v kategorii Wild Life Extreme. Zde program naměřil výsledné skóre 3135 bodů a průměrný počet snímků 18,8.

Antutu Benchmark V9 GeekBench CPU GeekBench Compute 3DMark (Wild Life Extreme)
950 743

Single core 1884

Multi-core 5378

15 774 3135

Výdrž:

Uvnitř telefonu se nachází baterie s kapacitou 3200 mAh. Ta dokáže při střídmém používání udržet telefon v chodu něco málo přes den, a pokud se uskromníte, můžete se dostat i na den a půl až dva dny bez nabíječky. Záleží ale na mnohých faktorech, jako je například používání funkce Always On (která ukrojí přibližně 15 % baterie za den), používání režimu nízké spotřeby nebo způsobu, jakým smartphone používáte. Stále se však jedná o lehce nadprůměrnou výdrž vzhledem ke kapacitě baterie, kterou telefon obsahuje.

V oblasti nabíjení už to taková sláva není. Zatímco ostatní výrobci se průměrně shodují na nabíjecím výkonu okolo 40 W, Apple stagnuje u maximální rychlosti 20 W, krátkodobě až 23 W první půl hodinku nabíjení. Vzhledem k tomu, že k telefonu dostanete pouze napájecí kabel zakončený USB-C konektorem, zákonitě potřebujete také kompatibilní nabíječku s USB-C portem.

Mimo nabíjení přes Lightning máte k dispozici také 15W bezdrátové MagSafe nabíjení. iPhone podporuje i Qi standard, u něj se ale dostanete maximálně na 7,5 W, což je na dnešní dobu opravdu málo. Pro účely testování jsem pro nabíjení smartphonu používal originální 18W napájecí adaptér od Applu, který dobil 50 % kapacity baterie přibližně za 28 minut, nabití do plna pak trvalo hodinu a 20 minut. Vítanou funkcí je možnost optimalizovaného nabíjení. Po jeho aktivaci bude iPhone s ohledem na životnost nabíjet baterii maximálně na 80 % její původní kapacity.

z 0 na 50 % kapacity z 0 na 80 % kapacity z 0 na 100 % kapacity
28 minut a 30 sekund 48 minut 1 hodina a 20 minut

Fotoaparát:

Nenechte se zmást na první pohled stejnými fotoaparáty jako u loňské verze. V případě hlavního fotoaparátu poskočilo rozlišení na 48 Mpx, zbylé fotoaparáty si zachovávají rozlišení svých předchůdců, tedy 12 Mpx. Výsledné snímky všech fotoaparátů patří jednoznačně mezi špičku, kterou v oblasti mobilních fotografií můžete dostat.

Širokoúhlý fotoaparát (zdroj: Cnews)
Širokoúhlý fotoaparát (zdroj: Cnews)
Hlavní fotoaparát (zdroj: cnews)
Hlavní fotoaparát (zdroj: cnews)
3násobný optický zoom (zdroj: Cnews)
3násobný optický zoom (zdroj: Cnews)

Hlavní 48Mpx fotoaparát s velikostí snímače 1/1.28" nabízí světelnost f/1.8, laserové ostření a optickou stabilizaci obrazu. Za denního světla dostanete vynikající fotografie, které nepostrádají barevnou dynamiku a dostatek ostrosti. Stejně dobré výsledky přicházejí i za zhoršených světelných podmínek nebo ve tmě, kdy dojde k aktivaci nočního režimu.

Širokoúhlý fotoaparát
Širokoúhlý fotoaparát
Hlavní fotoaparát (zdroj: cnews)
Hlavní fotoaparát (zdroj: cnews)
3násobný optický zoom (zdroj: Cnews)
3násobný optický zoom (zdroj: Cnews)

12Mpx širokoúhlý fotoaparát se světelností f/2.2 a úhlem záběru 120° si s kvalitou snímků vede podobně jako hlavní fotoaparát. Pochválit musím širokoúhlý fotoaparát za výbornou ostrost i v rozích, kde mnoho jiných fotoaparátů tápe. Při focení v noci si pak s širokoúhlým snímačem moc neporadí ani noční režim a výsledné fotografie mají celkem znatelný digitální šum.

Širokoúhlý fotoaparát (zdroj: Cnews.cz)
Širokoúhlý fotoaparát (zdroj: Cnews.cz)
Hlavní fotoaparát (zdroj: cnews)
Hlavní fotoaparát (zdroj: cnews)
3násobný optický zoom (zdroj: Cnews)
3násobný optický zoom (zdroj: Cnews)

Teleobjektiv nabízí rozlišení 12 Mpx, světelnost f/2.8 a 3násobný optický zoom. Opakoval bych se s výrokem, že jeho snímky dosahují stejně vysoké kvality jako snímky z hlavního fotoaparátu. V aplikaci fotoaparátu máte nově možnost pořizovat 2násobně přiblížené snímky. Ty neobstarává teleobjektiv, jedná se pouze o výřez z hlavního fotoaparátu. Scénu lze maximálně přiblížit až 15krát, nicméně s přibývajícím digitálním zoomem logicky razantně klesá kvalita fotografií a přichází velký digitální šum.

Širokoúhlý fotoaparát P50 Pro
Širokoúhlý fotoaparát P50 Pro
Hlavní fotoaparát (zdroj: cnews)
Hlavní fotoaparát (zdroj: cnews)
3násobný optický zoom (zdroj: Cnews)
3násobný optický zoom (zdroj: Cnews)
Širokoúhlý fotoaparát
Širokoúhlý fotoaparát
Hlavní fotoaparát (zdroj: cnews)
Hlavní fotoaparát (zdroj: cnews)
3násobný optický zoom (zdroj: Cnews)
3násobný optický zoom (zdroj: Cnews)
Širokoúhlý fotoaparát s nočním režimem (zdroj: Cnews)
Širokoúhlý fotoaparát s nočním režimem (zdroj: Cnews)
Hlavní fotoaparát s nočním režimem (zdroj: Cnews)
Hlavní fotoaparát s nočním režimem (zdroj: Cnews)
Noční režim dělá svoje (zdroj: Cnews)
Noční režim dělá svoje (zdroj: Cnews)

Přední selfie kamera pokračuje s rozlišením 12 Mpx, světelností f/1.9 a podporou HDR. I zde platí mé tvrzení o vysoké kvalitě fotografií a "selfíčkáři" si opravdu přijdou na své. Přední kamera stejně jako zadní disponuje ostřením a optickou stabilizací, kterou využijete hlavně při natáčení až 4K videí při 60 fps.

Selfie kamera bez portrétového vylepšení (zdroj: Cnews)
Selfie kamera bez portrétového vylepšení (zdroj: Cnews)
Záběr na detail hlavním fotoaparátem (zdroj: Cnews)
Záběr na detail hlavním fotoaparátem (zdroj: Cnews)
Záběr na detail hlavním fotoaparátem (zdroj: Cnews)
Záběr na detail hlavním fotoaparátem (zdroj: Cnews)

iPhone 14 Pro exceluje i v nahrávání videa. To je možné natáčet až ve 4K při 60 fps u všech fotoaparátů, případně ve Full HD při 240 fps při natáčení zpomaleného záběru. Optická stabilizace pracuje na výbornou a výsledné video je perfektně stabilní i při kymácení telefonu, například při chůzi. Dobře si vede i automatické přeostřování při rychlých změnách scén. K dispozici navíc máte i natáčení videí s podporou 10bitového HDR v Dolby Vision nebo ProRes nebo natáčení ve filmovém režimu.

Závěr:

iPhone 14 Pro je velmi těžké objektivně zhodnotit. Na jednu stranu je škoda neustále se opakujícího a okoukaného vzhledu, na stranu druhou se jedná o špičkový smartphone s extrémním výkonem a jednou z nejlepších fotovýbav současnosti. Posouzení vzhledu je čistě subjektivní záležitost, kterou nechám na vás. Pochválit však musím nádherný displej s nejvýraznější letošní novinkou Dynamic Island, funkcemi prošpikovaným ostrůvkem se zajímavým potenciálem.

ICTS24

Co nejvíce zamrzí, je cena. Základní verze se 128GB úložištěm vás vyjde na více než 33 tisíc. Za 256GB verzi si připlatíte další 4 tisíce a verzi s 512GB úložištěm pořídíte rovnou za 43 tisíc. A pokud stále nemáte dost, můžete si za astronomických 50 tisíc koupit iPhone 14 Pro s 1TB úložištěm. Vzhledem k cenám loňských iPhonů Pro tak mezigenerační upgrade moc smysl nedává, pokud ale přecházíte ze staršího modelu, může být nový iPhone 14 Pro vynikajícím upgradem na dlouhá léta dopředu.

Líbilo se mi: Nelíbilo se mi:
+ OLED displej s nádhernými barvami - vyšší cena
+ nekompromisní výkon - širší rámečky okolo displeje
+ kvalita fotografií a videa - pomalé nabíjení
+ nový Dynamic Island
+ zvýšená odolnost IP68
+ dobrá výdrž baterie

 

Autor článku