Větší a tenčí
Živě mám v paměti, kdy jsem před dvěma roky poprvé vzal do rukou iPhone 5. Do té doby jsem používal iPhone 4 kombinující masivní kovový rámeček a sklo. Hmotnost tedy rozhodně nebyla nejnižší. Skok mezi čtverkou a pětkou byl tedy úžasný. Ač obsahují modely 5 a 5S kovový rámeček, jsou velmi lehké a tyto materiály by asi při potěžkání nikdo netipoval.
U iPhonu 6 však žádný podobný šok nezažijete. Oproti modelu 5S je šestka o chlup těžší (112 g proti 129 g) a i vzhledem k tenkosti působí prakticky stejně jako konkurenční modely s Androidem. Výjimkou je pouze HTC One M8, což je cvalík o 31 g těžší a 3 mm tlustší.
Velkým tématem bylo zakulacení telefonu, které navázalo na designový trend stanovený iPodem Touch a především prvním iPadem mini. Největším rozdílem jsou zakulacené hrany bez ostřejších rohů. Na renderech i v reálu je vzhled opravdu povedený, avšak praktická stránka poněkud utrpěla.
Po dlouhodobém používání iPhonu 5 mě nemile překvapila lehkost, s jakou je iPhone 6 ochotný vypadnout z ruky. Za hrany se nedá pořádně opřít, na zádech chybí skleněné proužky s vyšší přilnavostí a vinou přechytávání kvůli větším rozměrům je pád otázkou času. Dřív nebo později musí potkat i sebeopatrnějšího uživatele. I těm, co pouzdra na telefony odmítají, bych jejich používání doporučil.
Závěr je tedy jasný – iPhone už není ten telefon s ideálním rozměrem pro lidskou ruku, ale obouruční stroj. Stejně jako drtivá většina high-endových Androidů. O důvodech zvětšení toho už bylo napsáno hodně – asijský trh zkrátka miluje velké telefony. Příznivce si však velký iPhone najde i mezi uživateli u nás. Ani v redakci jsme se nevyhnuli sporům o ideálním velikosti telefonu. Jde tak především o preference daného uživatele.
Shodli jsme se však v názoru na nový odstín zlaté barvy iPhonu. U modelu 5S tuto barvu Apple nazval Champagne, u šestky však najdete prosté Gold. Barva je o něco výraznější a teplejší s větší dávkou červené. Výsledkem je tedy bronzovější odstín. A bohužel iPhonu úplně nesluší – jemnější Champagne u předchozího modelu byla zkrátka elegantnější.
Zaoblený displej a rychlejší Touch ID
Zaoblené okraje displeje, které usnadňují horizontální gesta nás poprvé překvapila u Nokie N9. Telefon se díky nim opravdu používá lépe a také dobře doplňuje nové gesto Zpět. Pokud však dám na své subjektivní dojmy, iPhone vypadá s kulatým displejem a velmi lesklým předním panelem poněkud plastovým dojmem. To je však pouze případ bílé verze, tmavá Space Gray s černým předkem působí stále stejně elegantně.
Příjemnou novinkou je vylepšený senzor Touch ID, který je rychlejší i díky procesoru A8. U předchozího modelu 5S bylo třeba pro odemknutí prst na snímači alespoň chvíli přidržet. U šestky prostě stačí tlačítko zmáčknout. Konečně se tedy jedná o nejbezpečnější ochranu telefonu, které si prakticky nevšimnete. Vadit bude snad jen po restartu telefonu, kdy je třeba zadávat čtyřmístný PIN. Příjemnou kompenzací je ale zpřístupnění Touch ID vývojářům – už nyní s ním pracují aplikace jako 1Password a zabezpečení aplikace otiskem prstu oznámila nejedna banka nebo třeba PayPal.
Špičkový foťák
Skok v kvalitě fotoaparátu mezi modely 5 a 5S nebyl nijak zásadní a největší novinkou tak asi bylo přidání dvojité LED diody pro přirozenější barvu „blesku“. U šestky se ale Apple opravdu předvedl a fotoaparát tak může být vlastností, která rozhodne o nejednom uprgadu z předchozích modelů na nový.
Apple se na keynote chlubil především rychlým auto-focusem, jenž je prakticky okamžitý. Mnohem výraznějším vylepšením jsou vlastnosti foťáku při focení v horších světelných podmínkách a také dynamický rozsah.
V Applu se rozhodli, že do nového iOS zakomponují digitální odstraňování šumu, zvedla se světelnost a také přibyla vylepšená stabilizace. Sice se nejedná o tu optickou jako v případě iPhonu 6 Plus, ale výsledkem jsou mnohem nižší čísla ISO v šeru a iPhone si věří i na delší časy. Při srovnání s iPhone 5 se automatické přisvětlení diodou aktivovalo mnohem později – prakticky až ve tmě. Níže si můžete prohlédnout několik snímků pořízených iPhonem 6.
Ukázkové fotografie (iPhone 6)
Velkou novinkou je možnost natáčet zpomalené záběry s frekvencí 240 FPS nebo 120 FPS. Apple tvrdí, že jsou záběry natáčeny v rozlišení 720p, mnozí zahraniční kolegové však tento údaj popírají s tím, že jde o převzorkování z nižšího rozlišení. Ani to však nemusí být úplně pravda. Všechna srovnání zatím probíhala tak, že byly pořízeny stejné záběry ze dvou různých zařízení, kdy u jednoho byla jistota rozlišení 720p.
Velkou roli však může hrát stabilizace, která je u Slow-motion záběrů použitá. iPhone pravděpodobně nevyužívá celou plochu snímače a nechává si manipulační prostor pro digitální stabilizaci. Výsledné video tedy může vznikat v rozlišení 720p, ale bude ovlivněno právě digitální stabilizací obrazu. Při pohledu na surové video je však patrné, že se nebude jednat o převzorkování z rozlišení 480p, ke kterému pravděpodobně docházelo u modelu 5S.
Především stabilizace při zpomalených záběrech však funguje perfektně. Odpadá tak nutnost použití stativu nebo jiné stabilizační pomůcky. Pokud takové video natočíte v dobrých světelných podmínkách, nebude nikterak daleko od profesionálních záběrů s použitím steadicam. Přesvědčit se ostatně můžete na videích níže – všechna videa byla točena z ruky bez řádné opěry.
Kompletní recenze s hodnocením výkonu, dojmů z nového iOS 8, podrobnějším rozebráním všech vlastností a testem displeje je plánována na příští týden.
Za zapůjčení iPhonu děkujeme společnosti Mironet.cz.